Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Debreceni koleszok? Lehet...

Debreceni koleszok? Lehet tanulni? Vagy folyton megy a piálás?

Figyelt kérdés
Illetve szobatársat mi alapján kapok?
2018. aug. 28. 21:38
 1/3 A kérdező kommentje:
És mi dönti el hogy melyik koleszba kell mennem? Jövőre érettségizek de már érdeklődőm. Ha az számít btk pedagógia szak lenne.
2018. aug. 28. 21:40
 2/3 anonim ***** válasza:

Bár nem debreceni koli, leírom a saját tapasztalataimat egy pesti koliról.

Az hogy mennyire megy a piálás, attól is függ, épp milyen a koli összeállítása. Az 1. évemben még nagyon ment a bulizás, 4.-re már általában csend volt, ahogy épp kikerültek a partiarcok. Tapasztalatom szerint jobb otthon tanulni, de ha erre épp nincs lehetőség, koliban sem lehetetlen. Ez a személyiségedtől is függ, engem nagyon zavart hogy valaki folyton mocorgott mellettem, járkált, nem tudtam koncentrálni.

Szobatársat random fognak melléd rakni, ha épp jófejek a HK-sok, akkor évfolyam-, esetleg szaktársat kapsz.

2018. aug. 28. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Másik kérdésnél írtál privátot, ha nem gond, itt válaszolok, hogy esetleg később láthassa más is :)


Debrecenben az a jó, hogy lényegében csak az nem kap kolit, aki nem akar: a városban 13 koli van (ha szétszedjük az olyanokat, hogy Kossuth I-II-III., Markusovszky II-III.), és ezek mind az egyetemhez tartoznak. Ponthatároknál a "legrosszabb" koliknál évek óta a legalacsonyabb elérhető pontszám (26, amit azért kapsz, ha egyke vagy, és van két kereső szülőd - tehát ebben még nincs benne a Debrecentől való távolság és a szülők jövedelme sem) van. Emiatt szokták mondani, hogyha mindenképpen kolis akarsz lenni, mert nincs pénzetek albérletre és nem tudsz bejárni, akkor inkább jelöld meg az összes kolit, és akkor az egyikben biztosan felvesznek.


Jelentkezni a koli.unideb.hu oldalon tudsz majd, miután felvettek és megkaptad a Neptun-kódodat, azt követően olyan 1-1,5 héttel. A koli.unideb.hu oldalt ajánlom átnézésre, hogy tudd, miket kell majd beszerezni, mire odajutsz, hogy akkor koli. A Debreceni Egyetem Hallgatói Térítési és Juttatási Szabályzatában a pontszámítás is benne van, meg sok más információ (a kolis dolgok a 69. oldalon kezdődnek).


Első évben csak szociális alapon tudsz pályázni, tanulmányi eredmények nem számítanak, se az érettségi, se a felvételi, se a középiskolai, semmi. JTSZ 86. oldalától ott van, hogy kapod a szociális pontokat.


Már elég régóta nincsenek a kolis jelentkezések a karokhoz szabva, tehát bármelyik karra is jársz, bármelyik koliba felvételt nyerhetsz. A BTK-hoz (főépület) a Kossuth kolik és a Weiner Leó van legközelebb, mindkét koliból 5 percen belül oda tudsz érni a főépülethez. Bármennyi kolit megjelölhetsz, a sorrendet neked kell felállítanod, úgy érdemes, hogy attól a kolitól kezdve, amit a legjobban szeretnéd, addig, amelyiket legkevésbé. Elküldöd a jelentkezést, kb. 2 héten belül pedig jön az eredmény, hogy a pontjaid alapján hova vettek fel (lényegében ugyanolyan, mint az egyetemi felvételi).


Bizonyos koliknál lehet olyat kérni, hogy szobabeosztási kérelem (Kossuth koliknál és Campusnál a kétágyasokban biztosan van, a többinél nem tudom), itt ha ismerősöddel szeretnél lenni, akit szintén felvettek abba a koliba, amelyikbe téged, tudod kérelmezni, hogy egy szobába kerüljetek. Egyébként ezt a kollégiumnál döntik el, hogy ki kerül egy szobába, de hogy mi alapján, azt nem tudom, az biztos, hogy fiúk fiúkkal, lányok lányokkal kerülnek egy szobába (ha barátnőddel/barátoddal szeretnél egy szobában lenni, azt a szobakérelemmel kell elintézni, általában megoldható). Vannak olyan kolik, amiknél a szobához nincs saját fürdőszoba, hanem mondjuk a folyosón van egy az egész folyosóra, ezeknél még azt szokták, hogy az adott folyosón csak fiúk/lányok vannak (a Weinernél legalábbis biztosan így van, illetve az egyik barátnőm barátja talán a Veresben volt, és ők azt mondták, ott nincs ilyen, de hogy ez most tényleg így van, vagy sem, azt nem tudom, abban a koliban még nem jártam).


Én Kossuthos voltam tavaly, és idén is az leszek. Lehetett tanulni, aludni, viszont elég vékonyak a falak, és emiatt kb. minden áthallatszik, még a beszélgetés is, így ha kifogsz hangoskodó szomszédokat, akkor az nem túl kellemes tud lenni, de ha kedvesen szólsz nekik, hogy egy icipicit legyenek csendesebben, mert tanulsz/aludnál/holnap vizsgád van, akkor remélhetőleg lecsendesednek. Illetve itt a kollégiumi szabályzatban benne van, hogy este 11 és reggel 7 között nem lehet hangoskodni, nem tudom, hogy a recepciósok és a biztonsági őrök ezt mennyire tartatják be, de volt már olyan, hogy a folyosón pár csaj őrjöngött és részegen azzal szórakozott, hogy bekopogtattak a szobákba, erre valaki rájuk szólt, hogy 11 elmúlt, ha nem akarják, hogy szóljon a recepciónak, hogy ők itt így viselkednek, menjenek be a szobájukba, és legyenek csendben - és a csajok szó nélkül felszívódtak. Illetve olyan is volt, hogy a szomszédban rohadt hangosan hallgattak zenét, és a biztonsági őr bekopogott hozzájuk, hogy csendesebben (lehet, csak nem az ő stílusa volt a zene, és azért, de szólt). Szóval a Kossuth koli a tapasztalataim alapján elég kulturált ilyen szempontból. Hogy folyton megy-e a piálás, az elég valószínű, de ha te nem akarsz inni, akkor nem iszol, nem fog a szomszéd átjönni hozzád éjjel egykor, hogy igyál vele :) A legnagyobb lutri a szobatárs és a szomszéd szobák, ha olyan szobatársat kapsz ki, aki mellett nem tudsz pihenni, az szívás, de ha normális, biztos le lehet vele rendezni a dolgokat. Egyetemista felnőttek vagytok, ha probléma van, meg kell oldani. Nyilván vannak olyan emberek, akik nincsenek tekintettel másokra, és vannak normálisabbak is, de úgy összességében a 13 koliban lakó embereket nehéz meghatározni. Biztosan vannak olyan kolik, ahol sokkal lazább a hangulat, de tényleg a közvetlen környezeted a legmeghatározóbb, hogy most éppen 3 szinttel feletted valaki hányásig issza magát, az téged nyilván nem fog befolyásolni semmiben, de ha a szobatársad teszi ezt meg, az már téged is érint.

2018. aug. 29. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!