Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szerintetek jobb, ha közel...

Szerintetek jobb, ha közel van az orvosi egyetem a lakóhelyhez?

Figyelt kérdés

Nyíregyházán lakom, így a legkézenfekvőbb megoldás Debrecen lenne. Viszont egy darabig laktam Pesten, szeretem is azt a várost, unokatesóm is ott lakik. Debrecenben nem jártam sokszor (inkább csak gyerekként voltunk kirándulni), most nyáron ott vállaltam alkalmi diákmunkát, ez alapján pedig nem nyerte el a tetszésemet - nagyon hasonlónak találtam Nyíregyházával, a fővárost pedig épp azért szeretem, mert annyira más attól a várostól, mint ahol felnőttem.


Persze Debrecennek meglenne az az előnye, hogy félórára van csak, gyakorlatilag bármikor hazaugorhatnék, míg Bp-ről azért neccesebb lenne. De amúgyis tudom, hogy az orvosisoknak pénteken is van órájuk, mindennap elég sok, így aztán lehet, hogy a hétvégi hazalátogatások helyett amúgyis maradnék tanulni, ha Debrecenben lennék is. A családom egyértelműen Debrecent támogatja jobban.


Magáról a SOTE-ről és a DOTE-ről nem tudok olyan sokat, de azok alapján, amiket olvastam, a színvonal megegyezik (mintahogy Pécsen és Szegeden is), mindenhol magasra teszik a lécet, a gyakorlat pedig mindenhol kicsit "rossz".

Nemzetközi elismertség szempontjából tudom, hogy a Semmelweis elismert, a többi egyetemmel mi a helyzet?


Köszönöm előre is a válaszokat, tanácsokat!



2018. aug. 24. 19:58
 1/10 anonim ***** válasza:
15%
Mivel a SOTE-nak van a legmagasabb presztízse, próbálj meg első helyen oda bekerülni. Kisebb gondod is nagyobb lesz annál, hogyan ugorj haza... de Debrecen se rossz, úgyhogy azt jelöld meg másodiknak, és ha oda kerülsz be, örülj neki. Onnan se fogsz naponta hazaugrálni, örülsz majd, hogy élsz.
2018. aug. 24. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
88%

Város alapján válassz! Ha Budapesten szeretnél élni, akkor a SE-t érdemes jelölni.


Mindazonáltal számos előnye van, ha az egyetem közel van a lakóhelyhez. Pl. nem mindegy, hogy 1 órát kell utazni, esetleg 3-at, vagy 8-10-et (pl. ha Pécset jelölnéd és vonattal mennél). Budapest általában mindenhonnan jól megközelíthető, így ez nem akkora különbség Debrecenhez képest.


Magyarországon mind a 4 orvosi világszínvonalú, az elméleti képzés eddig is az volt, de mára már a gyakorlati képzés is feljött, a skill-laboroknak köszönhetően (amik mind a 4 karon nagyjából egyszerre nyíltak meg).


Az egyetemek nemzetközi elismertsége hasonló. Rendre jól szerepelnek a nemzetközi ranglistákon. A különbségek minimálisak. Első hozzászólóra ne hallgass abban, hogy a „a SOTE-nak lenne a legmagasabb presztízse”, ez csak egy népszerű városi legenda, ami az égvilágon semmivel sem támasztható alá.


A Times Higher Education listáján pl. mind a 4 magyar orvosi kar bekerült a világ legjobb 500 egyeteme közé, itt a SE és PTE kicsit jobb értékelést kapott, mint a DE és az SZTE, de a különbség nem szembetűnő.

[link]


A „presztízst” mérni nem lehet, legfeljebb megkérdezni valakiket, és ez alapján egy score-t generálni. Ilyen pl. az ún. „employer reputation” nevű paraméter a QS (Topuniversities) rangsorában. És itt éppen a SE kapott a többinél kedvezőtlenebb megítélést a nemzetközi munkáltatók körében. Az ún. „employer reputation” Debrecenben 65,9, ez Pécsen és Szegeden is hasonló (mindenhol 65-66 pont között):

[link]

(QS WUR by subject ranking, be kell állítani, hogy medicine)

Ugyanez SE-n csak 55,4:

[link]

Mindazonáltal az összesített helyezés tekintetében az SE mégis kicsivel előrébb végzett (151-200), mint a DE (251-300). Ennek oka főleg a több kutatási támogatás. De ez nem érinti sem a képzés színvonalát, sem a presztízst.


Tehát mind a 4 egyetem jó választás lehet, én azt javaslom, hogy város és megközelíthetőség alapán válassz, így talán a SE-t jelölném a helyedben, mivel Budapestet preferálod, és a megközelíthetősége sem sokkal rosszabb Miskolcról, mint Debrecené (és nem is tervezel minden hétvégén hazajárni). De mindenképp jelöld be a többit is (így pl. Debrecent 2. helyen, hiszen közel van), mert az SE-n szokott legmagasabb lenni a ponthatár (nagyrészt éppen a jó megközelíthetősége és nagyobb vonzáskörzete miatt). Ha meg pár ponttal lecsúsznál onnan, nem biztos, hogy szívesen várnál még 1 évet. De ezt te tudod.

2018. aug. 24. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
83%
Én is nyíregyházi vagyok, és én Debrecenben kezdem majd az orvosit. :) Igazából nincsen konkrét indokom, hogy miért a DE-t választottam, egyszerűen nekem egyértelmű volt, hogy ide akarok jönni. Bár igen, közel van, legalább ilyen téren lehet spórolni, de én sem tervezek minden hétvégén hazajárni, biztos elleszek a koliban. :D Sok jót hallottam az itteni oktatásról, persze hallomásból ismerem a SOTE-t is, valami itt nehezebb, valami meg ott, bár az tény, hogy a SOTE-n vannak leginkább diktátor tanárok, de rossz meg persze mindenhol van, bár pl. Debrecen előnyére legyen írva, hogy itt minden orvosis épület egy helyen van, míg Pesten és Szegeden lehet járkálni/tömegközlekedni. Én amúgy a SOTE-t még csak meg sem jelöltem, mivel engem nem vonz Pest, nem tudnék itt élni, és nem is vallom azt az elvet, hogy csak a SOTE számít, a többi meg nem. Lényeg a lényeg, én nem csak az oktatás színvonalát vettem figyelembe, hanem azt a másik fontos tényt is, hogy azért finanszírozni is kell valamiből ezt az egészet 6 éven keresztül (bejárás, lakhatás, kaja, jegyzetek néha bulizás stb.), orvosis tanulóként meg ezt azért javarészt a szüleid vállát fogja nyomni, úgyhogy ezzel kapcsolatban szerintem az ő véleményüket is kérd ki. :)
2018. aug. 24. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
69%

Mint debreceni mondom, hogy Debrecent szeretni nem nagyon lehet. Aki csak egyetemre jön ide, az nem fogja megszeretni, aki meg itt nőtt fel, az meg azért vágyik el, mert már unja.


Itt mondjuk nálunk egyrészt persze sok a debreceni, de a második legnépesebb tábor az nyíregyházai meg a környéki településekről jövők. Szóval simán lehet, hogy lenne jó pár ismerősöd is itt.


A magyarországi meg nemzetközi elismertség (legalábbis Európán belül) kb értelmezhetetlen, annyira mindegy, hogy hol végeztél, ha akarsz, fogsz tudni dolgozni kb. bárhol. Ha meg nem, akkor az a mindent átszövő uram-bátyám rendszer miatt lesz, nem pedig az egyetemed helye miatt.


Neked kell eldöntened, de olyan dolgok essenek latba, mint idő, pénz, kedved, vágyad.

2018. aug. 24. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
89%

# 3


Minden valószínűség szerint lesz órád majd a kenézy kórházban is, szóval járkálni kell majd azért a városban 2 óra között néha.

2018. aug. 24. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

3-as válaszoló, nagyot fogsz csalódni, ha ténynek tartod, hogy a SOTE-n vannak a leginkább diktátor tanárok...:D Negyedéves leszek Debrecenben, voltam már pár vizsgán, hidd el, van itt jócskán szigorúság.

Én személy szerint szeretem Debrecent, Pest és Debrecen között lakok félúton, szóval az utazás is szinte mindegy már. Utálnám Pestet, nem vonz a fővárosi légkör és a szüleim is féltenének, ellenben a Nagyerdő és az Egyetemváros nagyon a szívemhez nőtt. Ha nem okoz gondot neked az utazás, a pluszköltség, hogy ritkábban jársz haza, akkor menj Pestre, hiszen oda húz a szíved. A helyedben tuti Debrecenbe mennék de hát nem vagyunk egyformák.

2018. aug. 25. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Budapestről járok Debrecenbe. Az egyetemet, a campust, az oktatást, a tanárokat is szeretem. Nagyerdő és a Botanikus Kert pedig varázslatos. Igazán fel tudok töltődni ezeken a helyeken. Nem egyszer könyvvel ültem ki és a gyönyörű tavaszi napsütésben készültem a számonkérésekre. :) Szeretem azt is, hogy az albérlettől az egyetem főépületéig annyit sétálok, mint otthon a lakástól az első tömegközlekedési lehetőségig. Néhány barátot is szereztem itt. Az egyetlen gondom a távolság. Számomra nagyon messze van, és a családom, a régi barátságaim, a hobbijaim mind Budapesthez kötnek. Úgyhogy valószínűleg át fogok jelentkezni a SE-re. Rossz lesz új közösséghez tartozni, de a szeretteim hiánya erősebb a Debrecen iránt érzett szeretetemnél.


Szerintem azt gondold végig, hogy neked van-e olyan gyerekkori barátod, akivel sajnálnád, ha keveset tudnál találkozni, illetve nézd meg mindkét egyetemet! Szoktak nyílt napot tartani.


Sok sikert a felvételihez! És ha van még kérdésed, szívesen válaszolok!

2018. aug. 27. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Nyíregyházi vagyok és a POTE-n tanulok. Ritkán járok haza, de én azt vallom, hogy Debrecenből sem járnék haza gyakrabban. +néha jó ez a távolság ;)


Pest nálam nem játszott, be se jelöltem, nem akartam odamenni.

2018. aug. 29. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Hű, utolsó, Pécs nekem már túl messze lenne. Mintahogy az előtted válaszoló említette, neked nem hiányoznak a régi barátaid?

Mindenkinek ment a pacsi, köszönöm a válaszokat. Végső soron amúgy arra jutottam, egyelőre, hogy úgyis biztosra akarok menni, ezért mint a 4 orvosit megjelölöm majd, valószínüleg Debrecen lesz a második helyen, Szeged meg Pécs pedig az utolsó 2 helyen, bár bevallom, egyik városban sem jártam még. Milyen kár, hogy csak 4 lehetőség van :D

2018. aug. 29. 20:27
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

De hiányoznak, de ha hazamegyek találkozom velük. + az internet világában nem nehéz a kapcsolattartás :D


Nekem Pécs a 3. helyen volt, de ide volt elég a pontom :D én is csak azért jelöltem be, mert be akartam biztosítani magam.


Debrecen, Szeged, Pécs. Szegedre sem akartam menni, csak biztos ami biztos alapon. Az egyetem előtt én sem voltam Pécsen, azt se tudtam hogy jutok le ide.

Mikor volt a ponthúzás és megláttam hogy Pécs, az egyik szemem azért sírt mert felvettek, a másik meg azért, mert Pécsre az isten háta mögé :D de elég hamar megbékéltem a dologgal. Itt is vannak barátaim, ki ismertem a tanárok többségének a rigolyáit, elég jó a képzés, a választhatók között is lehet találni bőséggel érdekeseket :D

2018. szept. 7. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!