Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Itthon miért nem fizetős az...

Itthon miért nem fizetős az összes egyetem/főiskola mint az USA-ban?

Figyelt kérdés
Lényegesen kevesebb lenne a "nem tudom minek, de azért elvégzem/majd jó lesz valamire" kategória.

2018. okt. 5. 12:06
 1/7 anonim ***** válasza:
90%

Nem, nem USA-ban sem fizetős minden főiskola.


És egy csomó országban meg tök ingyenes a felsőoktatás egésze.


Nem. Nem ezen múlik, amiről írsz.

2018. okt. 5. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
19%

Mert akkor telesírják a médiát, hogy itt rasszista, fasiszta kormány van.

Ugye ez így tök jó, hogy évente milliárdok mennek ki a sok hülyére.

2018. okt. 5. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
90%

Nem valami megalapozott az érvelésed. Ha kizárólag fizetős verzióban lenne elérhető a felsőoktatás, akkor a tehetősebbek járnának inkább egyetemre, akiket "befizetnek", és akinek nincsenek ilyen jó lehetőségei, az hiába lenne elhivatott, nem biztos, hogy bele tudna vágni egy szak elvégzésébe.


Nálunk sokan küzdenek még államisként is, mert aki nem a szüleinél lakik, annak jelentős kiadásai vannak ahhoz, hogy meg tudjon élni egyáltalán. Nem mindenhol könnyű dolgozni az egyetem mellett, és az ösztöndíjak, támogatási lehetőségek finoman szólva nevetségesek és még zsebpénznek sem elég.

2018. okt. 5. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 nemaRendőrség ***** válasza:
68%
Usában community college-nek hívják az ingyenes főiskolákat
2018. okt. 5. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
11%

Mert a kormány nem akar az adófizetők pénzén Németországba, Ausztriába meg úgy en bloc az EU-ba képezni munkaerőt.

Amúgy nem mondanám, hogy nem fizetős. Ha kicsúszol a támogatott félévekből fizetsz. Ha elbuksz egy második vizsgát, minden további fizetős. Aláíráspótló vizsga (pótpóz ZH) is fizetős. Ha nem adod le időben a házit fizetsz, (már ha van pótbeadás). Bizonyos tesi órák is fizetősek. Elbukott nyelvi tárgy is fizetős. Ha nem dolgozol itthon megfelelő félévet, vissza kell fizesd a tandíjat.

Úgyhogy komolyan kell venni. Tanulni kell, nem lehet lébecolni. (Na, jó van pár szak, ami vicc - de ez más téma...)

2018. okt. 5. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Estádio de Felchút ***** válasza:
87%

Mert ez egy üzlet. Mint minden a mai világban.

Az államnak, a társadalomnak szüksége van bizonyos számú tanárra, orvosra, fogorvosra, mérnökre, jogászra, közgazdászra, gyógyszerészre, fizikusra, vegyészre, biológusra, kutatóra, stb.

Ezek nélkül a diplomás szakemberek nélkül egyszerűen nem tudna működni a társadalom. A tanár tanítja a gyerekedet, az orvos megvizsgál, a fogorvos betömi a lyukas fogat, a mérnök megtervezi a házadat, vagy épp az autódat, az informatikus üzemelteti a hálózatot, hogy a fityisz.hu-n a nap 24 órájában értesülhess a migrantokról. Ugyanígy a vegyész, fizikus, közgazdász, szociálpedagógus stb. is hasznos tevékenységet végez a maga szakterületén.

Szükség van rájuk, kész. Ez nem vita tárgya.

Az állam, a közösség ezért pénzt fordít rá a közösből, hogy magának kinevelje, kitanítsa ezeket a szakembereket. A képzés drága, de megéri a pénzt, mert a szakemberek munkájuk révén többszörös hasznot hoznak. Na, ezért vannak államilag finanszírozott férőhelyek a felsőoktatásban. Mert az állam befekteti a pénzt a diplomás szakemberek képzésébe. Mivel az állam adja a pénzt, ő mondjameg, ki, hogyan, milyen feltételekkel kerülhet be és maradhat bent a felsőoktatásban. Értsd: X pont kell, hogy felvegyenek, Y év alatt el kell, hogy végezd, és mondjuk Z átlagot teljesítened kell, mert ha nem, akkor egyszerűen buta vagy, és nem éri meg a te tanításodba fektetni a pénzt...

Ha csak "fizetős szakok" lennének, az nagyon nem lenne jó.

A felsőoktatás drága mulatság. Az egyetemi professzort, docenst meg kell fizetni, az egyetemet fenn kell tartani, eszközöket kell venni, télen fűteni kell, stb. Nagyon kevés ember engedheti meg magának, hogy a képzés díját saját zsebből kicsengesse, és ennek a kevés embernek is a kisebb része az, aki agyilag elég jó mondjuk, hogy ne vágják ki első évben mondjuk az orvosiról.

Igen ám, de ha ennyire leszűkítjük a kört, nem lesz elég szakemberünk... Két szűrőnek kell megfelelni: legyen eszed, és legyen pénzed.

Kevés olyan ember van, aki elég okos, és a borsos tandíjat is fizetni tudja.

A megoldás: vegyük ki az egyik szűrőt a rendszerből! Ugye csak az anyagi szűrőt lehet kivenni (na jó, egyes intézmények hajlamosak kivenni az "ész" szűrőt is, na ezeknek az intézményeknek a "diplomáját" a munkaerőpiac körberöhögi).

Aki hülye, annak nem tudunk észt adni, de aki szegény, annak tudunk pénzt adni, és ha van esze, akkor menjen egyetemre, legyen tanár, orvos, fizikus, közgazdász, mérnök, hozzon később hasznot nekünk. Mert a munkája által a társadalomnak is jobb lesz.

Leegyszerűsítve ennyi a történet. Lehet hőbörögni, nem egyet érteni, de vitathatatlan: mint minden mögött, emögött is az üzlet van.

2018. okt. 5. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
43%

Az megvan, hogy ott mennyit keres egy átlag család?

És az, hogy itt mennyit keres egy magyar család?

Na, látod, megvan a válasz.

2018. okt. 5. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!