Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szakgimnázium. Szakiskola…?...

Szakgimnázium. Szakiskola…? Milyen ma az oktatás ezekben?

Figyelt kérdés

Az ”én időmben” nem volt probléma, ha valaki szakközépbe ment (akkor még gimi, szakközép és szakmunkás létezett), utána simán mehetett tovább a felsőoktatásba, ha akart.

Most viszont azt hallom, lebutították a közismereti tananyagot a szakmát is adó sulikban, de rendes szakmai oktatás sincs (bárki taníthat kb. egy OKJ-s papírral is), nincsenek tanműhelyek…

Kinek mi a tapasztalata?



2019. ápr. 27. 14:04
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Szakgimnázium ma kábé a régi szakközépiskolával egyenlő. A szakmai tárgyakat elvileg tanári végzettségű tanárok tanítják (legalábbis az általam ismert kereskedelmi szakgimiben így van). Szakmai gyakorlatra cégekhez mennek ki a diákok (nem éppen a klasszikus tanműhely, de a célnak megfelel). Én logisztikai ügyintézőként egy szállítmányozási cégnél voltam.

Az osztálytársaim simán jelentkeztek egyetemre (Corvinus, BGE, Kdolányi). Szerencsére jó tanáraink voltak így a 28 fős osztály felének lett nyelvvizsgája. Igaz orvosira senki nem ment tőlünk. Ez egy csepeli szakgimi volt.

2019. ápr. 27. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod! Lettek még kérdéseim. :)

A közismereti tárgyakat ezek szerint szinte ugyanolyan szinten tanulják a szakgimiben, mint a sima gimnáziumban? És mellé még jön egy csomó szaktárgy? Akkor valójában jóval többet kell tanulni itt, mint egy gimnáziumban?


Te miért mentél ebbe a suliba? Azt mondják, annak van értelme gimnázim helyett ilyet választani, aki 14 évesen tudja, hogy mi érdekli… téged ezt kifejezetten érdekelt?


A cégeknél végzett szakmai gyakorlatnak volt értelme? Mert olyat is hallottm, hogy csak kulimunkát (kvázi kávéfőzés, sepregetés – nyilván sarkítva) bíznak a diákokra, így túl sok értelme nincs.

2019. ápr. 27. 16:26
 3/5 anonim ***** válasza:

Az elmúlt időben változtattak a szakgimik tananyagán. Főleg a termeszettudomanyos tárgyakat lőttek ki rendesen (egybe lett vonva, felé annyit tanulnak kB). Tehát sokkal inkább szakmailag lett behatarolva az iskola. Pl ha közgazdász suliba mész, akkor jó alapot kapsz később közgazdász felsooktatasra, de itt már nem tudod meggondolni magadat mint egy gimnáziumban. Mivel fizika, kémia, biológia oktatás kB nincs, és a matek is gyengébb, mint gimiben, így ha más szakra akarsz menni, pl mernokire, akkor neked kell megtanulni az emelt szintű anyagot( 2020-tol kötelező az emelt mindenhova) nem is beszélve pl az orvosirol, ahova két emelt kell. Orvosira pl egészségügyi suliban sem keszitenek fel, mert kB nincsen biológia, kémia fizika meg pláne. Szakgimikbe többnyire a gyengébb, de nem menthetetlen tanulok mennek ( széles a skála, iskolától függ, olyan 3 és 4,5-os átlag közöttiek), a jeles, kitűnő tanulok általában mind gimibe mennek. Van néhány nagyon jó szakiskola, de nem ez a jellemző, én egy szakgimirol tudok a megyében, ahova nyugodt szívvel küldeném a gyerekekemet


A szakmunkaskepzo ( most talán szakiskola?) viszont nem a legjobb, ezek általában "gyűjtő" iskolák, ahova csak a gyengébb diákok mennek (ezért sincs elég szakmunkas). Ide többnyire a kettes-harmas tanulok mennek,nem úgy mint régen (pl az én papám anno erős negyessel ment szakmunkasba). Nem jó a hírük, egyrészt a felszerelés hiánya, másrészt az itt tanuló diákok között. Nekem már meséltek olyanokat, hogy a csávót első nap 5-en elkapták, az elsőt meg leutotte, aztán a másik négy meg jól elverte :D

2019. ápr. 27. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi a részletes választ!

Írod, hogy egy szakgimnázium van, ahová küldenéd a gyerekedet. Mi alapján mondod ezt az adott suliról?


Bennem az a kérdés is felmerült, hogy mivel erősen tanárhiány van (jó, tudom a kormány szerint nincs, de nekik a tények nem vakítják el éleslátásukat, bár megjegyezem, azt is el tudnám képzelni, pont azért vonták össze a termtud tárgyakat a szakgimikben, mert azokból van a legkevesebb tanár), vajon hol maradnak meg biztosabban a közismereti tárgyak tanárai? Gimnázumokban inkább maradnak?


Azt nem tudod, hogy a gimáziumok közötti választás esetén milyen dolgokra érdemes figyelni? Pl. hallottam, hogy van olyan gimi, ahol nem lehet emelt szintű érettségit tenni – ez vajon azt jelenti, hogy nem is oktatják ilyen szinten az anyagokat?

2019. ápr. 27. 17:24
 5/5 anonim ***** válasza:

Az középiskola ahova nyugodt szívvel küldeném a gyerekemet (ha lenne) egy olyan iskola, amit egy nagyobb cég támogat hogy legyen folyamatos szakember utánpótlás. Így aztán az ott lévő eszközök több egyetem színvonalát is meghaladják. Továbbá jó híre van,es tudom, hogy oda a hármas tanulot nem vesznek fel, többnyire negyesek mennek oda, tehát a diákok színvonala sem rossz. Ezt onnan tudod kideriteni, hogy íratnak e központi felvételit az iskolába. Ha igen, akkor ott komolyabb a szűrés, tehát magasabb a színvonal.


Igen, tanárhiany van, főleg fizika es kémiai tanárokbol. Szerintem is ezért volt ez az osszevonas, mert már nem volt ki tanítsa ezeket.


Olyan nincs, Hogy egy iskolában nem rakhatsz emelt érettségit. Olyan van, hogy nem készítenek fel rá, mert nincs erre vállalkozó ember az iskolában. Ekkor neked kell elsajatitani az anyagot iskolán kívül.


Egy jó hírű gimibe, ahol szintén van felvételi teszt, van termeszettudomanyos osztály, ott valszeg feltudnak készíteni az emeltre, de ilyenkor sosem árt körbekérdezni odajaroktol.

2019. ápr. 27. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!