Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » ELTE vagy KGRE? (japanológia)

ELTE vagy KGRE? (japanológia)

Figyelt kérdés

Rengeteg válaszon rágtam át magam az elmúlt napokban de mondhatni jobban össze vagyok zavarodva mint azelőtt. Annyi jót és rosszat hallottam mindkét egyetemről hogy képtelen vagyok dönteni így én is a segítségeteket kérném. :(

Az elképzeléseimnek tökéletesen megfelelni látszott a Károli (japán nyelv, kultúra, országismeret stb, második távolkeleti nyelvként koreai, minor szakon anglisztika valamint fordító/tolmács mesterképzés) előre tisztáznám azt is hogy nem CSAK a nyelv érdekel DE szeretném magas szinten tanulni és beszélni azt.

Azonban azok is akik csak jókat mondtak a Károliról azt állították a nyelv oktatás nevetséges, nem tanulnak meg japánul (második nyelvet pláne nem)és a tölteléktárgyak elveszik az időd nagy részét. Az ELTE-ről is hallottam pár dolgot de elsősorban az lenne a kérdésem hogy milyen szintű a nyelvoktatás, valamint a Károlinál felsorolt lehetőségek melyike elérhető itt is? (minor, második nyelv, fordító/tolmács) Ezen kívül persze a személyes tapasztalatotokat is szívesen meghallgatnám.

Nagyon sokat segítenétek a válaszotkkal szóval előre is köszönöm.



2019. máj. 7. 12:18
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia! Az ELTE és a KRE egyetem, NEM nyelviskola! Bár ahhoz kétség sem fér, hogy japán szak mellett sokan járnak még nyelviskolába is... ami nem is olyan olcsó mulatság.


Ez "keleti nyelvek és kultúrák" szak, ami még tanári diplomát sem ad, tehát, ha a BA után elvégzed az MA-t, akkor sem taníthatsz vele. Forditó meg nagyon kevés emberből lesz. Általában azokból, akik már az általános és / vagy középsuliban is tanultak már japánul. Az első évben többet tanulsz Kínáról, Vietnámról, Koreáról, stb. mint Japánról. Én azt javaslom, hogy tedd fel a kérdést, mivel szeretnél foglalkozni a jövőben. Van nem egy facebook-os csoport, ahol még kérdéseket is tehetsz fel a szakot illetően.


A nyelvórák teszik ki a legkisebb, legkevesebb részét a képzésnek. Ennek te is utána tudsz járni ezen a linken megtalálod az éppen aktuális mintatervet: [link]


Az ELTE Távol-Keleti Intézetének mintaterve is megtekinthető az egyetem honlapján.


Korábban tanultam a KRE-n, de nagyon nem jött be sem F.B. nevetséges órája sem az, hogy több féléven keresztül kaptam egy tárgyból három darab négyes, és egy hármas helyett 4 darab egyest. Annak ellenére, hogy minden vizsgára rendesen készültem.


Volt olyanra is precedens, hogy valaki felvett egy vizsgát, nem ment be vizsgázni, a tanár már fáradt volt, és érkezett a hallgatónak a Neptunba az üzenet, hogy "jeles"-re vizsgázott :D Arról már nem is beszélve (és ezt mástól hallottam), hogy a Károli kis egyetem. Vannak olyan tárgyak, amiket pár főnek, összesen 23-25 főre hirdetnek meg, DE minden évben felvesznek vagy 140 hallgatót... Van jó néhány olyan emberke, aki 2-3 évvel azért járja tovább a 3 éves képzést, mert nem tud minden tárgyat időben felvenni. (Ez a túljelentkezés a fordítói specre valamiért nem igaz. Nem is tudom, hogy miért nem :D ) Pedig az is úgy nívótlan, ahogy van. Nos, én éppen ezért döntöttem akkor úgy, hogy otthagyom a KRE-t a francba, és újrafelvételizek az ELTE-re. Szerintem sok szempontból jobb, mint a Károli.


Több volt évfolyamtársam elvégezte a teljes fordítói spec-et, nemhogy fordító nem lett egyikükből sem, hanem külföldre mentek dolgozni, mint szobalány, illetve volt két évfolyamtársam, aki diploma után kiment Ausztriába, Németországba, és ott iratkozott be egyetemre :"D


Itt különböző képességű emberek tanulnak. Vannak, akik már tanultak japánul, és gyorsabban tudnak haladni, és persze vannak olyanok is, akik csak visszafogják az egész csoportot, ami elég idegesítő. Szerintem az is szégyen, hogy a végzett hallgatók jelentős többsége nyelvvizsgával sem rendelkezik, illetve szinte egyáltalán nem is beszéli ezt a nyelvet az elvárt (legalább N3-N2-es szinten).


Én a te helyedben keresnék valami értelmes szakot, aminek van is értelme. Pl. Nemzetközi kapcsolatok, külkereskedelem,stb. Nem csak japán szakon lehet japánul tanulni.


A döntés a tiéd, azt senki sem veheti el tőled. Én azt javaslom, hogy kezd el. Időtöltésnek jó :)

PACSI!

2019. máj. 15. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat.

Nem tudom akkor mégis hogy és hol képeznek fordítókat úgy látszik csak teremnek de hát ez is megoldható.

Nem említetted hogy az ELTE jobb-e azon a téren amin a Károlit rossznak találtad esetleg erről tudnál kicsit beszélni?

Valamint ha hallottál valamait anglisztika szakokról (nem muszáj csak ez a két egyetem) akkor azt az információt is megköszönném

2019. máj. 16. 17:18
 3/3 anonim ***** válasza:

Van ismerősöm, aki anglisztika szakon végzett, azzal tökéletesen meg is volt elégedve. (egyébként anglisztika szak mellé simán felvehető a japán minor, ami annyival jobb, mint a major, hogy nincs mellé a sok tölteléktárgy, ami csak az értékes időt veszi el.) De itt is meg kell jegyeznem, hogy az egyetem nem nyelviskola, nem az anglisztika szakon fogsz megtanulni folyékonyan angolul, az egyetem csak hozzáad... Ugyanez igaz a japán szakra is. Attól, hogy a japán nyelvet kevesebben beszélik hazánkban, még nem jelenti azt, hogy gyengítenének az amúgy is nevetséges követelményeken (ami a vizsgákat illeti!)


A vizsgáztatásokról had ne kelljen már írnom. Gondolom hallottál arról a bizonyos "botrányról". Nos, ez a mai napig így van. Össze sem tudom számolni, hogy a szak facebook-os oldaláról hány végzett diák kommentjeit tüntették el az adminok :"D És mindez azért van, mert ahogy már korábban leírtam, ide különböző képességű diákok kerülnek be. Van, aki gyorsan halad, van, aki lassan és csak visszafogja a többieket. Ha rendesen tanítanák a nyelvet, KIEMELT óraszámban (ahogy az anno a porosz rendszerben volt), akkor az évfolyam kb. 98%-a már az első félév után abbahagyná az egészet a francba.


Hol képeznek japán tolmácsokat, fordítókat? Ez mióta a japán szak dolga?? Nem attól lesz valaki fordító vagy tolmács, hogy japán szakon végzett, az senkit sem érdekel. A nyelvtudás a lényeg, nem a szak és végképp nem a nyelvvizsga.


Te kezdő vagy, korábban még nem tanultad a nyelvet (hol is tanulhatnék akkor japánul?). Bármilyen furcsa is pl. a BGF-en is lehet japánt tanulni, és annak több értelme van, mint egy alap vagy mesterszakos bölcsész diplomának. Ha jól tudom, ott még szakmai nyelvvizsgát is lehet tenni, ösztöndíjakat is el lehet nyerni, és mehetsz akár 1-2 évet Japánba is tanulni.


Az én problémám a szakkal az, hogy versenyképtelen, semmire sem jó. Hasznos tudást nem ad. (persze ez csak az én véleményem. Lehet, hogy van olyan emberke, akinek nagyon jól bejött, és már tolmácsol is, csak én nem ismerek ilyen embert :D )


A KRE-n van egy egész éved, hogy felzárkózz azokhoz a hallgatókhoz, akik korábban már tanultak japánul pl. általános vagy középiskolában. Mindezt úgy, hogy egy héten van egy darab nyelvórád, és egy darab nyelvgyakorlat. Szerinted így be lehet hozni a több éves lemaradást? Az én japán tanáraim például általános iskolás koruk óta tanulták a nyelvet. Jó tanulók voltak, többször jártak Japánba, (középiskola, cserediák, stb.)


Ha már a KRE-nél tartunk, nyilvános a névsor, hogy eddig hányan végeztek. Kb. 600 fő. Szerinted ebből a 600 főből hány lett fordító vagy tolmács?? Megsúgom, kevesebb mint 10! És ők is a régi porosz rendszerben végeztek.


Nagyjából hasonló a helyzet az ELTE-n is, csak itt másabb a mintaterv. Nálunk több minor közül lehet választani, kevesebb a tölteléktárgy, több előadást kell tartani, stb.


Mind a két intézményben közös, hogy a nyelvoktatás mind a két egyetemen sz.r. (hú, ezért most aztán rendesen le fognak pontozni :)


Ha bármi kérdésed van, nyugodtan irhatsz privátot is, ha kell jegyzeteket is szívesen küldök!

2019. máj. 17. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!