Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy néz ki egy emelt biosz...

Hogy néz ki egy emelt biosz és kémia szóbeli?

Figyelt kérdés

Bioszból meg lesz adva, hogy miről kell beszélni és ennyi (ugye? :D)


No de kémiából láttam minta tételsort, amiben egyenletre adnak pontot. Ezt ott kell felírni táblára vagy a lapra? Ha utóbbi, akkor felkészülésnél, vagy ott felelésnél, előttük, vagy csak elmondani szóban, hogy "1 mol XY reagál 5 mol akármivel, amiből ... lesz? Vagy hogy? Ha táblára kell írni, akkor másolhatom a jegyzetből, amit felkészülés alatt írtam?


És a kísérletet mikor kell elvégezni? Azt is előttük, vagy a felkészülési idő alatt és a végén csak a tapasztalatokat kell elmondani, a tálcát nem kell odavinni, ugye?


Nem gimisként érettségizek, ezért nem tudom, hogy mire számítsak. Valaki, akinek van tapasztalata, légyszí segítsen :D Köszi! :)



2019. máj. 22. 10:59
 1/3 anonim ***** válasza:

Emelt bioszon húzol tételt, a és b része lesz. Kérdések lesznek, ezeket kell megvalaszolnod, kidolgoznod, majd előadnod a vizsgáztatónak. Van benne olyan is amiről még eletedben nem hallottál, de ki lehet következtetni és a vizsgáztatók is segítenek.

Kémián is tételt húzol, annak a, b és c része lesz. Az a résznél az adott temakörről kell tudni mindent. A b a kísérlet, kérdezd majd meg, hogy mikor csináld meg ha elvegezendő. A c pedig elég random, kapsz valami feladatot vagy szöveget és meg kell oldani a problémát.

2019. máj. 22. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Kémián ugyanúgy a papírra dolgozod ki a tételeket, mint bármilyen más tárgyból. Persze, hogy felírod oda a képletet, ha kell.

A kísérletet nálunk a tanárok előtt kellett megcsinálni, de te döntötted el, hogy az elmélettel vagy a kísérlettel kezdesz. Jobb megkérdezni az elején, hogy mikor csináld (már ha elvégzendőt húzol).

2019. máj. 22. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Egy tanteremben zajlik javarészt.

Középen van egy asztal, vagy több összetolva, ahol ül a bizottság. Általában 3 tagból állnak. Nem feltétlenül mindhárom tag fog kérdezni tőled, általában felosztják maguk között, így hatékonyan mehet a papír munka is, illetve a válaszokra figyelés. Tehát 1 ember kérdez, beszél veled.

Be mész, köszönsz, ők is köszönnek, és kérdezik a neved, elkérik a személyidet, ellenőrzik az ő névsorukban, hogy ott vagy-e, van amikor ekkor írsz alá, van amikor a végén írsz alá, és fura módon van amikor nem iratnak alá jelenlétit az ott lévő diákokkal (hivatalosan kell).

Központilag szervezett vizsgahelyszínen történik, az értékelés szaktanár által, központi értékelési útmutató alapján, de van ebben emberség mindig, tehát leginkább a jó pontozás felé hajlik a bizottság keze.

Mindkettőre kb 20-20 perced van, de ez ennél több is szokott lenni, mert egyszerre több diák is bent van, és amíg az egyik felel addig másik kettő kidolgozza a tételét.

Amikor kihúzod a tételt, akkor ott először átfutod, és ha nem világos, akkor ott lehet kérdezni, pontosítani lepontozás nélkül (amúgy sem akarnak lepontozni).


Biosz:

A+B tétel van.

Az "A" része:

"tételcímeknek megfelelő feladat kifejtése megadott szempontok alapján"

Ezeket előre kiadják, ezeket a tételeket. Fent van neten, ha kell írj, és átküldöm.

Segítenek, ha kéred, és ez a közhiedelemmel szemben nem jár pont vesztéssel feltétlenül.


A "B" része:

Biológiaihoz tartozó problémát tartalmazó szöveg (cikk, könyv részlet, vagy pár sor, esetleg folyamat ábra- képek), illetve az abban leírt kísérlet elemzése.

Egyértelmű lesz a feladat, de ha nem kérdezzél a kézhez kapásnál.

Mindkét részhez szoktak segítő kérdések lenni, és ezeket bőven elegendő megválaszolni.


Az "A" része 20 pont, a "B" része 25 pont, és mindkettőre nyelvezetre- felépítésre kapni még 5 pontot.


Emelt kémia szóbeli három részből áll: "A", "B" és "C" feladat.

Az "A" feladat egy általános, szerves vagy szervetlen kémiai téma részletes kifejtése, itt fellehet tenni amikor kivesézve érzed a témát, hogy van-e kérdésük, de egyébként közben is ráfognak vezetni.

A "B" feladat egy kísérlet elvégzése, vagy egy leírt szövegben lévő kísérlet értelmezése. Tudod ez a tipikus kísérletes rész. Ha elvégzendő, akkor kapsz egy tálcát, amin vagy rajta lesznek az eszközös- anyagok hozzá, vagy neked kell külön összeszedni (mindkettő lehetséges). Ekkor kérhetsz szemüveget, kesztyűt, köpenyt, de amúgy ezeket érdemes vinni is magaddal ha van sajátod, és kis szatyorban elfér. Ha elkel végezned, ha nem akkor is írd fel a reakcióegyenleteket, és ezt amikor mondod, akkor feléjük is mutathatod, vagy eleve mólokkal mondod rendezve. (sőt itt akár a rendezésről is beszélhetsz, hogy ezt oxidációs szám alapján rendezted, mert ennek-annak ennyi meg annyi az oxidációs száma stb stb).



A "C" feladat egy probléma megoldó feladat, ez lehet ugyanúgy mint a biosznál a "B" tétel, lehet egy rövidke kérdés, egy szöveg, vagy ábra stb stb


A pontozás itt eltér a biosztól:

a legtöbbet az "A" rész ér,ez egymagában 25 pont, a másik kettő 10-10 pontot ér, és 5 pont jár ugyanúgy a felépítettségért, a beszédért, előadásmódért, eszköz használatért, szakmai nyelvezetet használatáért (itt fontos, hogy ha el kell végezned a kísérletet, akkor mond a balesetvédelmet is, mert az ide is jó, nem csak a 10 pontba).

2019. máj. 22. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!