Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mit tennétek a helyemben?...

Mit tennétek a helyemben? Milyen lehetőségeim vannak, ha rájövök, hogy nem nekem való a választott szak?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Idén érettségizem, és bár úgy véltem februárig, hogy megfelelő képességekkel rendelkezem ahhoz, hogy a jogi egyetemen jól teljesítsek, úgy gondolom, hogy mégsem mértem fel teljesen jól a képességeimet. Habár szeretnék jogász lenni és emberi jogokkal foglalkozni, hiába törekedtem végig az év során arra, hogy az emelt történelem érettségire a legjobb tudásom szerint készüljek, bemagoljak minden dátumot, eseményt, úgy érzem teljesen kimerültem, és az eredményemet sem érzem túlzottan jónak. Nagy csalódásként ért ez, mert bár egy rendkívül nehéz élethelyzetben voltam/vagyok, igyekeztem minden tételt mindenre kiterjedő részletességgel megtanulni; sajnos nem úgy sikerült a vizsga, ahogyan szerettem volna (60%-os összeredményre számítok).

Mivel egyedül a jogi egyetem tűnt megfelelő választásnak az érdeklődési területeimet tekintve, s mivel szívesen foglalkoznék emberi jogokkal, egyedül a jogászképzést jelöltem meg. Azonban a történelem érettségi eredményem, valamint az alapján, hogy nem sikerült ilyen nagy mennyiségű anyagot minden részletében megtanulnom, aggódok, hogy túlbecsültem a képességeimet, és a jogi egyetemen sokkal nagyobb szenvedésnek és csalódásnak tenném ki magam, mivel ott háromszor ilyen nehéz vizsgaidőszakokon kell majd átmennem. Sajnálom, hogy ez így van, de attól tartok, más szakot kellene elkezdenem.


A kérdésem az lenne, hogy miként jelentkezhetnék egy másik szakra, és szükséges lenne-e, hogyha például jövő szeptemberben kezdem el az egyetemet, hogy újraérettségizzek valamiből, vagy a nemsokára átvehető bizonyítványomban feltüntetett eredményeket fogják-e beszámítani? A jogira is felvennének minden valószínűség szerint a pontszámító alapján, csak az önköltségesre, azonban ilyen bizonytalanul nem szeretnék belekezdeni és félévente 300000 forintot fizetni, lévén a szüleim nem tudnak anyagilag ilyen területen támogatni.


Már egy ideje tapasztalom azt, hogy egyfajta érzelmi válsághelyzetben vagyok, de ez bizonyára csak azért erősödött fel, mert a felnőtté válás küszöbén állok, azonban most, hogy túlestem a történelem érettségin, néha ellep a reménytelenség: nem érzem magam elég jónak ahhoz, hogy belevágjak a jogiba, ami miatt kissé szégyellem is magam. Ugyanakkor szívesen keresnék egy másik, kevésbé intenzív tanulást igénylő szakot, viszont nem tudom, hogy ezzel kapcsolatban milyen lehetőségeim vannak úgy, hogy a februárban lezárult jelentkezés során egyedül a jogit pályáztam meg. A magyar érettségim nagyon jó lett, 97%, s bár úgy vélem, hogy egy bölcsészkaron nagyon jól megállnám a helyem, semmiképp nem szeretnék ilyen szakra jelentkezni. Felmerült bennem más szaknak a megjelölése már korábban is, azonban nem hallottam túlzottan pozitív visszajelzéseket azokról, amelyek érdekeltek volna. Az volt az ügydöntője a felvételimnek, hogy több olyan képzésről, amely tetszett, azt hallottam, hogy a végzettek kilátásai a jól fizető munkákra nem túl kedvezőek. Érdekelt volna még a nemzetközi tanulmányok, szívesen lennék nyelvtanár (angolul beszélek felsőfokon, azonban a nyáron elkezdek németül tanulni; a koreait is nemrég kezdtem, ami egész jól megy; szívesen foglalkoznék gimnazistákkal, több jó ötletem is lenne, de a tanárok alacsony bérezése miatt ettől is tartok kissé). Örömmel foglalkoznék még újságírással, és mindig is érdekelt a non-profit szervezetek munkája. Van bennem egyfajta ódzkodás, mert bár úgy érzem ezeken a pályákon jobban meg tudnám állni a helyem, mint ha jogász lennék, tartok attól, hogy az ezeken a helyeken megszerezhető diplomák bármelyikével nehezen találnék jól fizető állást.


Sajnálom, ha az írásom egy kissé panaszos hangvételűre sikeredett, úgy érzem, nagyon össze vagyok jelenleg zavarodva, és egy kissé félek a jövőtől. Kérlek, adjatok hasznos tanácsot arra vonatkozóan, hogy mi lehetne ebben az esetben a legbölcsebb megoldás, és hogy mit tudnék tenni, ha mégis elkezdeném a jogot, de időközben bebizonyosodik az a sejtésem, hogy mégsem nekem való.


Nagyon szépen köszönöm annak, aki végigolvasta a leírást!



2019. jún. 6. 19:11
 1/1 anonim ***** válasza:
Először várjuk meg az összeredményt. Ha számodra nem is lesz elsőre kedvező, számos más lehetőség kínálkozik, úgy mint újraérettségizés, vagy szintemelő vizsga letétele akár ősszel, bízva a jobb eredményekben. Ilyen esetben egy betétlapot állítanak ki, amit berakhatsz a bizonyítványba. Nem kell a joginál sem leragadni, tág lehetőséget nyújt az idegenvezetői vagy a tolmács/szakfordítói pálya.
2019. jún. 6. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!