Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Doktori képzések jelentkezési...

Doktori képzések jelentkezési ideje?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Az egyes doktori témákra való jelentkezési idők miért eltérőek egymástól?


Gondolok itt arra, hogy amelyiknek pl szept-okt a jelentkezési ideje, azoknál hogy kezdődik el az oktatás?


Itt nincs egy központilag meghatározott idő, amíg le kell adni a jelentkezéseket, mint pl. az alap és mesterképzési jelentkezésnél?


Továbbá egy-egy téma esetén hogy lehet eldönteni, hogy fizetős hely, vagy államilag támogatott?


Nem rég végeztem MSc-n, eddig nem nagyon érdekelt a doktori képzés, hogy most szeretném körül járni ezt a lehetőséget is, de egyelőre nagyon nem látom át ezt az egész rendszert...


Nagyon megköszönném, ha valaki elmagyarázná ezeket!



2019. jún. 29. 21:46
 1/7 Metionin ***** válasza:
Én most jelentkeztem, a nappali és az önköltséges képzésre is április 15-ig lehetett beadni, az egyéninél szokott eltérés lenni.Szerintem aminek ősszel van a határideje, az az egyéni, nekik nincs oktatás. Legtutibb ha minden kinézett doktori iskola holnapját/tájékoztatóját megnézed.
2019. jún. 29. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszodat!


Az, hogy egyéni, az mit takar?


Továbbá doktorin is van keresztféleves jelentkezés?

2019. jún. 29. 23:12
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Egy doktori képzésre nemigen lehet "csak úgy beesni".

Először is keresel egy tanárt, aki a témavezetőd lehet (tehát van tudományos fokozata) és egyeztetsz vele egy témát. Aztán beszélsz az adott kutatóhely vezetőjével, hogy tud-e / akar-e fogadni.

Kiírnak egy RÁD szabott témát, amire beadod a jelentkezést (ezért nem lehet csak úgy beesni, minden téma egyéni)

Aztán szerzel ajánlásokat, írsz kutatási tervet, elintézed a papírmunkát és beadod a jelentkezést. Aztán lesz egy szóbeli. Aztán értesítenek, hogy felvettek-e.

Az államilag támogatott helyek korlátozottak, önköltségesre szinte biztos a felvétel, ha a témavezető / kutatóhely vezető támogat.

Ezeket április-májusban kell intézni.

Az egyéni fokozatszerzés azoknak van, akik már több évtizede a pályán vannak, és vannak már szakmai eredményeik, nálad ez a lehetőség nem játszik.

2019. jún. 30. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
83%

#3-assal egyetértve.


Annyival kiegészíteném, hogy doktori iskolához bizony kutatási eredmények, vagy TDK kell. Ha semmilyen kutatási feladatot nem végeztél, akkor simán kivághatnak a leggyengébb PhD felvételiről is.


Műszaki/természettudományos PhD-n, ahol renngeteg hely volt, kb könyörögtek az ösztöndíjas helyek betöltéséért pl kivágtak egy srácot, mert a diplomamunkája egy ipari termék kifejlesztése volt. Semmi tudományos része nem volt, se TDK, se konferenciaposzter, se cikk.


Azért MSc alatt ezekből már illik párat megcsinálni, még ha más is lesz a témád.


A lényeg, hogy nem csak úgy beesel, hanem tényleg kutató akarsz lenni, nem csak lébécolni 4 évig, mert nem találsz munkát.


Olyan mazochizmust meg nehezen tudok elképzelni, hogy valaki - kutatási tapasztalat - nélkül ÖNKÖLTSÉGES PhD-re jelentkezzen. Tehát még neked kell jelentős összegeket, akár 1-2-3-500 ezer Ft-ot kifizetni félévente, hogy dolgozz. Mert ez egy főállás kb, ha komolyan veszed. Önköltséges formában csak akkor éri meg, ha van már annyi szellemi anyagod, kutatási munkád hogy el tudod kezdeni a fokozatszerzést és értelme is van.


Esetleg term.tud / ipari területen, ha cégnél vagy, akkod a cég vagy az intézet kifizetheti a tandíjadat, úgy megérheti...de term.tudományban szerintem sok ösztöndíjas hely van, oda "illik" bekerülni. Pl 18 jelentkezőből 16-ot vettek fel nálunk ösztöndíjra.


Bölcsészettudomány, jog, közgáz stb... ott elvileg jelentősen kevesebb a hely és hatalmas a verseny.

2019. jún. 30. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Esetleg olyat még el tudok képzelni, hogy valaki nagyon akadémiában akar elhelyezkedni, vagy szellemileg el akar mélyülni a témában, de már jól kereső állása van... és ki tudja fizetni a féléves PhD tandíjat.


Minden más esetben logikátlan prérifarkas baromság lenne, azért fizetni jelentős összegeket, hogy "PhD Slave" legyél. Még ez a 140/180 nettó ösztöndíj 4 évre is jelentősen megalázó, ha tudod iparban vagy egy multinál mennyit keresnél. Egy Richteres takarítónő többet keres egy átlag állami PhD hallgatónál, és körberöhög. :D


Na de ez az áldozat megéri a tudomány oltárán... ha tényleg lesz eredménye publikációk és disszertácit formában.

2019. jún. 30. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Én is természettudomány körében mozgok, és hallottam erről a nagy hiányról, ezért gondoltam elkezdek utána járni, hogy mi hogyan van...


A kommentekből kiindulva akkor nem sok esélyem van, mert a diplomamunkámat én is egy multinál készítettem, és se TDK, se cikkem nincs egy darab sem.

Plusz a jelentkezési határidőről is lecsúsztam, így hát bem szivesen várok plusz egy évet a bizonytalanra.

2019. júl. 3. 08:16
 7/7 anonim ***** válasza:

Attól még megpróbálhatod.


Tavaly a SOTE-n pótfelvételi volt még nyáron is, mert maradtak helyek.

2019. júl. 3. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!