Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Ezeket valaki el tudná mondani...

Ezeket valaki el tudná mondani az AFS cserediák programmal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Ha te, vagy az ismerősöd kint, milyen volt?

Mekkora az esély arra, hogy ösztöndíjat kapjak, ha nem vagyok önkéntes? Van rá esély, hogy 50%-os vagy nagyobb ösztöndíjat kapjak?

Mi az az előzetes jelentkezési anyag?

Mi kell a jelentkezéshez?

Miből áll a kiválasztás?

Ha az Európai Unión belül megyek, akkor biztos nem kell évet ismételnem?

Mennyi idő kell ahoz, hogy megértsem az ország nyelvét?

Ahol az van, hogy alapfokú tudás szükséges, ott be se kerülhetek ha most még nem tanulom a nyelvet?

Most ennyi jut eszembe, a többit majd még írom.

Előre is köszönöm a válaszokat:)



2019. okt. 29. 07:28
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia! AFS önkéntes vagyok, az előző kérdésednél is írtam egy választ, de akkor most részletezem kicsit a dolgokat:)

Szóval. Én ugyan még nem voltam kiutazó, valószínűleg nem is leszek, de nagyon sok ember tapasztalataiból hallottam már a csereévükről. Sokan azt hiszik, ez az egész év egy nagy buli, minden szuper, külföld, új barátok, megtanulsz jól beszélni egy idegen nyelvet, a suliban lazább lehetsz, sok felejthetetlen program, szabadság kicsit távol a szüleidtől...van benne igazság, de nem teljesen ilyen tökéletes azért az év. Nagyon sok nehézséggel is kell számolni, gondolok most itt a honvágyra (mindenki karácsonykor szokta ezt legerősebben érezni), a barátok, család hiányára, a suliba való beilleszkedés se megy mindig olyan egyszerűen, lehet lesznek kulturális különbségekből , és persze a nyelv használata is kezdetben fárasztónak tűnhet. Ettől függetlenül valóban életre szóló élmény egy csereév, minden nehézséggel együtt, de szerintem senki se bánta még meg, hogy kiutazott! :)

Az ösztöndíjat nem osztogatják "csak úgy". Nyilván egy önkéntes sokkal nagyobb esélyekkel indul, bár ami még nagyon sokat számít, az a családi helyzeted. Azaz lehetsz nagyon aktív önkéntes, de ha az AFS úgy ítéli meg, hogy a családod "túl gazdag", akkor közel sem biztos, hogy majd nagy támogatásokat fogsz kapni. Sok papírt kell leadni, amiben leírjátok, milyen jegyeid vannak a suliban, mekkora a házatok, hány autó van otthon, milyen márkájúak, mennyi a szüleid fizetése, hány gyerek van a családban stb. Ez alapján megítélik (plusz asszem van egy családlátogatás is), hogy rászorulsz-e az ösztöndíjra, vagy ki tudnátok fizetni magatoktól is. 50%-os ösztöndíjra még nagyon aktív önkéntesként is alig van esély, azért az rengeteg pénz...

A jelentkezés után majd fognak kérni mindenféle ilyen bemutatkozó anyagot magadról, levelet is kell írni a leendő fogadó családodnak, ami alapján kiválaszthatnak, ha szimpi vagy. Kell hozzá képeket csatolni, aztán megy ezekhez még mindenféle adatod, a sulidról is, jegyeidről, családodról, egészségedről stb.

Kiválasztáson még nem voltam, ez egy esemény, amire mindenképp menned kell, ha cserediák akarsz lenni. A lényeg, hogy be kell jelölnöd sorrendben országokat, amik érdekelnek, ott kapsz visszatért és tapasztalt cserediákoktól infókat, elmondják a saját élményeiket, ami segíthet Neked is a végleges döntésben. Megsúgom, szinte biztos, hogy ki fognak választani abba az országba, amit a listádra felírtál. Nem hallottam még olyanról, hogy valakit "visszautasítottak".

Olyan szabály nincs, hogy "ha az EU-ba mész, nem kell évet ismételned". Ez abszolút relatív. Tegyük fel, hogy már alapszinten beszéled az ország nyelvét, ahova menni akarsz. Akkor nyilván már lesz esély arra, hogy ott a suliban már megérts dolgokat, főleg, ha közben fokozatosan fejlődik a nyelvtudásod. Ez esetben dönthetsz úgy, hogy itthon levizsgázol a kötelező tantárgyakból, és amikor visszatérsz az országba, nem kell majd évet ismételned (szólok, hogy nagyon nehéz ennyi mindent magadtól otthon bemagolni és mindenből vizsgázni, de megéri, ha tényleg szeretnél visszamenni az osztályodba). Ha viszont mondjuk Japánba Lengyelországba mennél úgy, hogy egy szót nem beszélsz lengyelül, javaslom az évismétlést, mivel a suliban se nagyon fogsz semmit se érteni az első hónapokban, és ez NAGYON megnehezítheti a dolgod. Egyébként van olyan is, hogy ha aranyos az itteni sulid igazgatója és támogatja, akkor bizonyos tárgyakból elfogadja a külföldi jegyeid.

Nyelvterülettől és személytől függ, mennyi idő kell az adott ország nyelvének megértéséhez. Ha van már alaptudásod, mikor kimész, nyilván kicsit könnyebb lesz, bár az elején sokan mondják, hogy a gyors, anyanyelvi beszélőket cseppet sem könnyű követni. Ha odateszed magad, igyekszel, eldöntöd, hogy ÉN IGENIS TANULOM A NYELVET, sokkal gyorsabban fogsz fejlődni. Lesznek félreértések meg nehezebb részek, de mikor már érzed a haladást, büszke leszel arra, hogy ilyen erősen próbálkozol és határozott vagy. Nulláról kezdeni egy alapból is nehéz nyelvet meg gondolom mondanom sem kell, mekkora kihívás, de attól még nem beszéllek le róla :D

Ahol alapfokú tudás kell, oda tényleg kell, szóval anélkül nincs nagyon esélyed. Ha szeretnél kiutazni, akkor érdemes akár otthon, magadtól, vagy online oldalakról elkezdeni tanulgatni a nyelvet, mert minden számít.


Remélem segítettem, ha van kérdésed, írj bátran! :))

2019. okt. 29. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Hűha! Nagyon szépen köszönöm a hosszú választ!:)

Ezzel rengeteget segítettél nekem:)

2019. okt. 30. 10:39
 3/5 A kérdező kommentje:

Van pár dolog ami még mindig nem tiszta:

A kiválasztáson akkor csak az országokat kell felírni? Összesen mennyit kell/lehet választani?

Amelyik országnál alapfokú nyelvtudás szükséges, akkor oda nem is érdemes jelentkeznem akkor, ha nem beszélem a nyelvet?

A külföldi eredmények közül be szoktak számítani párat, hogy azokból ne kelljen osztályozózni?

Általában megkora ösztöndíjakat adnak? Ha sokan vagyunk testvérek, akkor van esélyem nagyobb mértékű ösztöndíjra?

2019. okt. 30. 10:49
 4/5 A kérdező kommentje:

Kell ajánlás a sulitól? (Ha igen, mi van akkor, ha a suliban egyáltalán nem támogatják?)

Melyik jegyeim számítanak? És mennyire kell jó tanulónak lennem?

Tehát ha jelenkezem, akkor valahová biztosan beválogatnak?

2019. okt. 30. 10:57
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a kiválasztáson azokat az országokat kell egy listára sorrendben felírnod, ahova szívesen jelentkeznél. Nincs megszabva, mennyit kell minimum beírni, azok közül válogathatsz, amik ugye fent vannak az AFS honlapján is.

Ahova alapfokú nyelvtudás szükséges, és neked nincs meg az a szint, és nincs is esélye, hogy addigra valahogyan bepótold, akkor nem érdemes szerintem bejelölni.

Ha jófej a sulid igazgatója, és meg tudod vele beszélni, akkor természetesen lesz olyan tantárgy, amiből elfogadják a külföldi jegyeidet is.

Nincs olyan ösztöndíj összes, hogy "általában". Ezt mondhatni személyre szabják. Ha több tesód van, és mondjuk kisebb emellett a házatok/a szüleid nem keresnek olyan sokat, az nyilván sokat számít az ösztöndíj meghatározásakor. De attól még, hogy van 3 testvéred, közben teljesen jól megél a család két jó fizetésből, nem fogsz kapni ezért milliókat.

A suliból is kell vinned ajánlást, ha jól tudom az ofődtől/igazgatótól, olyan nincs, hogy nem támogatják, mert ez egyéni program, szóval Te döntöd el, hogy akarod-e, vagy sem. Valamit biztosan fognak írni.

Minden jegy számít, nem kötelező, hogy színötös osztályelső légy, de azért egy erős 4-es átlag szerintem mindig jó.

Nagy valószínűséggel ki fognak választani jelentkezés után, szerintem itt inkább az a lényeg, hogy kifizesd.

Remélem segítettem :)

Sok sikert!

2019. nov. 11. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!