Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Külföldön tanulnak magyar...

Külföldön tanulnak magyar történelmet, irodalmat, vagy valamit, ami a magyarokról szól, a magyarokkal kapcsolatos?

Figyelt kérdés
Ha igen, akkor hol és mit?
2010. okt. 23. 14:05
1 2 3 4
 21/36 anonim ***** válasza:
46%
Te élvezd, hogy csesztetsz?
2010. okt. 24. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 anonim ***** válasza:
39%
Az csak a kicsinyességed bizonyítéka, ha így állsz bosszút.
2010. okt. 24. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 anonim ***** válasza:
100%

"Külföldön tanulnak magyar történelmet, irodalmat, vagy valamit, ami a magyarokról szól, a magyarokkal kapcsolatos?"


Kb. annyit, amennyit a magyarok tanulnak a dán, belga vagy portugál történelemről. Két-három eseményt említenek meg: kalandozások, honfoglalás, török háborúk, 1848, 1956.

2010. okt. 24. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:
9%

ma 00:03


Nagyon!

2010. okt. 24. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:
9%

ma 00:11


Miért is kéne bosszút állnom?

2010. okt. 24. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 anonim ***** válasza:
63%

Azt vettem észre én is, hogy nem igazán tudnak a környező országok a magyarok történelméről, kb. a nálunk portugál-dán szint lehet. Érthető, hogy nekünk a magyar múltat nem tudod annyira szétválasztani a környezeti eseményektől, emiatt tanuljuk talán. Nekik viszont, az övükétől elhatárolható szerintem a "nagy magyar történelem". (Ha el akarják határolni.)

"Németországban a 2 háború kapcsán vagyunk megemlítve." Nagyon meglepődtem és elszomorodtam, amikor 2000. okt. 23-án Németo-ban dolgoztam, és a szálloda által kapott 8-10 napilap egyikében sem találtam semmilyen említést (!) a magyar forradalomról, az esti híradóban sem.

"Történelemből a kisantant-országokban vesznek minket, és természetesen Ausztriában." Osztrák férjem nem emlékszik rá, hogy tanultak volna valamit Magyaro-ról, persze a Habsburg, Osztrák Magyar Monarchiáról tud, bár őt az irodalom, történelem sosem érdekelte. Tanárnő sógornőm is csak ezeket említette kérdésemre. És persze azt, hogy Burgenland magyar volt - de azt már nem tudják, hogy Magyaro-tól mennyi területet lecsatoltak más környező országnak is. Úgy vettem ki (ha jól??), hogy nem úgy tanulják, mint mi, hogy "elvették" e területeket, hanem mintha mi jogosan kellett volna, hogy visszaadjuk nekik és más országoknak. Az osztr-magy monarchiáról úgy beszélnek és írnak a helyi újságok, mintha csak osztrák lett volna, csak ritkán látok utalást a magyarra. A Habsburgok nekik csak osztrák uralkodó, és fogalmuk sincs, hogy pl. magyarul is folyékonyan beszélnek. (Volt szerencsém személyesen találkozni H. Ottóval.)

A rokonságban valaki hobby szinten tanult magyarul, és mindenkit "elkápráztatott" azzal a tudásával, hogy tudta, hogy a magyarok a mai Oroszo. területéről jött lovas nép volt, szóval ez valami különleges ismeretnek számít már.

Amúgy a férjem, kérdésemre, hogy mégis mitől tanulták az osztrák történelmet, mióta vannak ők itt Európában - ők mindig is itt voltak... emlékei szerint...

Engem nagyon érdekelne, mit tanulnak itt valójában??

2010. okt. 24. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:

Annyit fűznék hozzá, hogy a németeknek nincs olyan erős "honfoglalás"-képük, mint nekünk.

Az osztrákoknak pláne nem.

Az osztrákok kb. azok a németek voltak, akik az Ostmark (kb. a mai Ausztria) területén éltek. Azt kész. Az már csak a XIX. század terméke, hogy ők a németektől külön entitásnak tartják magukat.

Vagyis van abban igazság, hogy az osztrákok "mindig is" itt voltak, mivel lényegében a mai helyükön alakultak ki.

A németeknél is kb. ez van, mert olyan, hogy német, a Német-Római Birodalom előtt (amit egyébként nagyon sokáig csak Szent Római Birodalomnak hívtak és csak a kora újkorban lett a Német Nép Szent Római Birodalma) olyan, hogy német, nem létezett. Voltak bajorok, szászok, svábok, türingek, poroszok (bár ők később jöttek), de németek nem. Így az is logikus, hogy a németek sem nagyon foglalkoznak azzal, hogy honnan jöttek, mert mint németek, ott alakultak ki.

Mi magyarok viszont már "kész népként" érkeztünk ide. Azok is magyarok voltak, akik az orosz sztyeppéken lovagoltak, viszont a mai németek elődei akkor még nem voltak németek, amikor a mai helyükre érkeztek. (Pláne hogy azt se tudjuk pontosan, mikor jöttek.)

Talán az angoloknak lehetne hasonló honfoglalás-képük, de ők a britonokat (is) tekintik őseiknek, így az angolok és a szászok bejövetele nem olyan nagy világrengető esemény számukra, mint nekünk a honfoglalás.

Kb. olyan, mint nálunk a kunok, vagy a jászok bejövetele, bár kicsit azért nagyobb jelentősségű.

Ezt egyébként csak tanulmányaimból tudom. Én sosem voltam külföldön huzamosabb ideig, így nem tudhatok annyit, mint az előző. Nem is akarom kétségbe vonni azt, amit mond, csak annyit akartam mondani, hogy ez is a valósághoz tartozik.


Ami meg Trianont illeti, az ő szemszögükből tényleg jogosnak tűnhet, hogy idegen etnikumú területeket elcsatolnak, pláne ha ők elhiszik a dákóromán, vagy az illír-horvát, morva-cseh/szlovák kontinuitás elméleteket (amit nem tudok, de a románok, horvátok, szlovákok ezeket nagyon sulykolnak), és abba már (azok alapján, amit az előző leírt) nem mennek bele, hogy az új határok nem etnikai alapúak lettek.


Félreértés ne essék, én nem azt akarom megmagyarázni, hogy jogos volt Trianon, csak azt, hogy az ő szemükben ez nem egy olyan nagy trauma és különösebb okuk nincs hangsúlyozni a jogtalanságát.

Az pedig, hogy a Monarchiát csak osztráknak tartják, szintén nem meglepő. Kíváncsi lennék, hogy Magyarországon hányan tudják, hogy Horvátországgal csak perszonálunióban voltunk és hogy a magyar király jogkörét ott mindigis a bán gyakorolta (még ha jog szerint nem is lett volna a közvetítő szerepére szükség). Az átlag magyar szerintem épp úgy a történelmi Magyarország részének tekinti Horvátországot, mint az osztrákok Magyarországot a "történelmi Ausztria" részének.

Az már más kérdés, hogy ez helyes-e vagy sem, de ez van.

2010. okt. 24. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 anonim ***** válasza:

"nem tudhatok annyit, mint az előző"

???

Míg tele voltam kérdésekkel, ez a hsz nekem (sok)mindent megmagyarázott, érthetőbbé tett, inkább én köszönöm ezt a tartalmas választ a kérdéseimre!!

"Vagyis van abban igazság, hogy az osztrákok "mindig is" itt voltak, mivel lényegében a mai helyükön alakultak ki." - egyszerű és érthető, köszönöm! :)

Ki is másolom, és ahogy több időm lesz, még átolvasgatom!


előző 18.56

2010. okt. 24. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:

Történész lennék, úgyhogy értek hozzá valamelyest. Csak azt akartam hangsúlyozni, hogy én nem tapasztalatból beszélek, mert sosem láttam még se osztrák, se német iskolát belülről (kívülről sem nagyon), csak azt tudom, amit könyvben olvastam, vagy órán hallottam.

De ha tudok, segítek.

HA van kérdésed, nyugodtan tedd fel!

2010. okt. 24. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 anonim válasza:

Ami tény, hogy a magyar történelem nem csak pár 1000 évig nyúlik vissza.


Sok tudós szerint a magyar akár 40- ezer éves is lehet ami bizonyítja az okosságunkat.


Nem beszélve arról, hogy a szent korona a bibliában is benne van.


Szerintem igen is tanulnia kéne a többi nemzetnek a magyar történelemről ugyanis a magyarok annyi csatában harcoltak és győztesen amelyet 1 ország sem tud felmutatni. :)


Szebb jövőt és éljen az igazi magyar és a szent korona!!!!!

2011. okt. 7. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!