Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Miért vannak fiúsabb és...

Miért vannak fiúsabb és lányosabb tárgyak? Mi lehet az oka?

Figyelt kérdés

Például a matek, a fizika és a kémia olyan tárgyak, amelyeket általában a fiúk kedvelnek. Különösen a fizika, illetve a matek is eléggé, a kémia már lányoknál is többször előfordul, mert sokszor a biológiával van párban, de a kémia még mindig inkább "fiús". Ellenben természettudományok közül a biológia általában sokkal közelebb szokott állni a lányokhoz. Eddig sok lánytól hallottam, hogy az áll hozzájuk a legközelebb, vagy épp azt nagyon szeretik, míg a fizika például nagyon távol van tőlük. Humán tárgyak közül a történelem általában közelebb áll a fiúkhoz, míg a magyart (különösen az irodalmat) sokszor a lányok érzik magukhoz közelebb állónak. Nyelvek közül például az orosz egy olyan nyelv, amit általában fiúk szoktak kedvelni vagy felvenni, mint sokadik idegen nyelv, lányoknál ez általában francia, spanyol, esetleg német. Kevésbé központi tárgyak közül nem sok fiútól hallottam, hogy a művészeti tárgyakért rajongana, míg lányoktól sem sokszor, hogy az infóért lenne oda. Persze vannak tökre uniszex tárgyak is. Például a német, a latin/görög, a tesi, esetleg a filozófia, ahol van. Sok nyelv nem aránytalanul népszerű egyik vagy másik nemnél. A tesi igazából a tanártól függ (láttam olyan élsportolót is, aki utálta a tesit). A filozófiának meg elég sok része volt beleértve az igencsak józan, minden szubjektív érzelmet elvető racionalizmust, illetve az alapvetően személyes érzelmeken alapuló szentimentalizmust stb. Mindenki megtalálta, hogy mi áll hozzá közelebb.


Csak néhány példát említettem.


Hangsúlyozom: ezek NEM általános érvényűek. Ahogy az oldalt ismerem, most hirtelen minden lány válaszoló matek-fizika-történelem-orosz fakultációs lesz, meg minden fiú biológia-magyar-francia fakultációs lesz, és mindenki ilyen irányban is akar majd továbbtanulni, én meg leszek a bolond, sztereotípiákat felállító. Nem gondolom, hogy ez általános érvényűen igaz. A mi sulinkban az osztályunkban például a fizikát leszámítva minden általam "fiúsnak" címkézett tárgyat nő tanít, de még fizikatanárból is van egy nő, csak ő nem nálunk tanít. Szintén nem azt mondom, hogy egyik nem vagy másik nem ebben vagy abban jobb lenne. Inkább az érdeklődésre utaltam. Nálunk az osztályok, fakultációk, illetve nyelvi felosztás magáért beszél: matek-fizikás osztályban egy lány van, biológia-kémián ellenben kb. 6 fiú és az angolos osztályban szintén sokkal több a lány, mint a fiú. A sokadik idegen nyelvek kiscsoportokban vannak, és szerintem sokat elmond, hogy oroszul egy lány tanul. Fakultáción a lányok között népszerű a magyar-idegen nyelv, idegen nyelv-idegen nyelv, magyar-biológia, biológia-kémia, illetve biológia-magyar-idegen nyelv, vagy biológia-kémia-idegen nyelv, míg fiúknál a matek-töri, a matek-fizika, a matek-töri-valamilyen természettudomány (szinte mindig fizika, földrajz vagy esetleg kémia), matek-fizika-kémia, fizika-kémia, esetleg töri bármi mással elég népszerű. Meg nálunk az az egy lány, aki matek-fizikás osztályba jár amúgy is eléggé fiús. Mindig inkább a fiúkkal barátkozott (mármint itt tényleg barátkozásra gondolok) stb.


Mi lehet ennek az oka?



febr. 14. 00:56
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
És itt nem arra gondolok, hogy bármelyik nem bármiben is jobb lenne. A kitűnő fiúk és lányok esetében is van egyfajta ilyen irány szerinti érdeklődés.
febr. 14. 00:58
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Miért vannak fiúsabb és lányosabb tárgyak? Mi lehet az oka?


"Hangsúlyozom: ezek NEM általános érvényűek."


Ergo, nincs kérdés. A te sulidban így van, kitudja milyen okokból, valószínűleg semmi köze nincs a nemekhez, ez a te fals elképzelésed, amire még így vagy úgy ráhúzod ezt a magyarázatot, de alátámasztani sem tudod. Csupán van egy megfigyelésed, ami szubjektív, hiszen nincs reprezentatív mintád, ami alapján állíthatnád.


Egyébként inkább szakmai irányoknál tényleg megfigyelhető a nemi eltolódás, például az állatorvosi szakmán belül az elmúlt 50-60 évben teljesen megfordult a nemek aránya. Ezt több mindennel magyarázzák, hiszen természetesen több faktoros dologról beszélünk, de nagy szerepe van a társadalom átalakulásának is.


Összességében nincsenek "nőies" vagy "férfias" tantárgyak, attól, hogy a te évfolyamodon van nemi eltolódás, nem jelenti azt, hogy ez minden iskolába így van.

febr. 14. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Inkább a technika órára mondanám, hogy lányos. Fiúk nem nagyon szerették csak a lányok, kivéve engem. Nem győztem komolyan trükközni, hogy ne kelljen mennem azokon a napokon. Borzasztó volt! Akárcsak én!
febr. 14. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

#2.

Sorry, nem csak nálunk. Elég sok sulit ismerek mind itthon, mind külföldön. Általánosítok, igen, nem reprezentatív, valóbban nem, de ne tegyünk úgy, mintha valahol is a lányok többsége például matek-fizika, meg informatika irányba akarna továbbmenni.


Nem csak én látom így, hanem a barátaim, lány barátaim is...

febr. 14. 15:24
 5/16 anonim ***** válasza:

Inkább férfias és nőies szakmák vannak, és a diákok ehhez igazítják a tantárgykedveléseket is.

Általánosban még össze-vissza van, pl. sok lány jó matekból, de sok fiú is, sokan szeretik a nyelvet is, vagy éppen utálják, a fizikát meg lehet, hogy egyöntetűen utálják.

Gimnáiumban már jobban körvonalazódik, hogy milyen szakmákat tudnak elképzelni maguknak, és ez alapján lehet, hogy több fiú fog fizika faktra járni, mert villamos- vagy gépészmérnök akar lenni, és több lány nyelvre, mert tanár, tolmács vagy légiutaskísérő szeretne lenni.

febr. 14. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
71%

"de ne tegyünk úgy, mintha valahol is a lányok többsége például matek-fizika, meg informatika irányba akarna továbbmenni."


pedig ilyen is van


majd 20-30 év múlva is nézd meg ugyanezt a kérdéskört

febr. 14. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
A legtöbb fiúnak és lánynak más az érdeklődési köre.
febr. 14. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
egyszerű, ez a szexizmus. szrt se határoz meg, hogy mi van a lábad között, csak péniszék szeretnek mindenféle mesét kitalálni róla.
febr. 14. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

#8.

Akkor egy csomó lány is szexista...


Szerintem igenis meghatároz sok mindent sok esetben. A kislányok például nem hallottak még semmiféle patriarchátusról, férfiuralomról, mégis inkább babáznak, meg játékfigurákkal játszanak, királylánynak, balerinának, meg tündéreknek öltöznek, minthogy autózzanak, vonatozzanak, meg háborúsat játszanak. A modern világban pedig aztán végképp nincs rajtuk társadalmi nyomás, minden gyerkőc azzal játszik, amivel akar. Ettől függetlenül vannak kislányok, akik autóznak és vonatoznak inkább, de nem ez az általános. Az a baj, hogy pc világban az emberek szeretik sok esetben, de nem általánosan igaz állításokat is a szemétdombra vetni, mivel ha nem reprezentatív felmérésekkel igazolhatóan 100%-ról beszélünk, akkor minden kétséget kizáróan hazugság és badarság minden olyan állítás, ami úgy kezdődik, hogy "általában", "sok esetben", "több esetben", "legtöbbször", "viszonylag nagyobb arányban" stb. Pedig egyszerű szövegértelmezéssel is megállapítható, hogy a kettő nem ellentétes.


Ha valaki azt mondja, hogy 30-an az egyik nemből járnak az osztályba, 5-en meg a másikból, akkor sok esetben igaz, hogy az adott osztály/csoport valamelyik fenti szakra koncentrál. Igen, klisé, általánosítás, ami nem jó, ugyanakkor naiv dolog nem belátni, hogy az általánosításoknak általában van valamiféle alapja, kivéve a nyilvánvaló idióta baromságokat (pl. a szőke nős sztereotípiák), amelyek logikusan végiggondolva sem mutatnak semmilyen értelmes összefüggést.


Amúgy nekem kicsit hasonló a véleményem, mint a szakmás válaszolónak. Szerintem ahogy a foglalkozások, úgy a tantárgyak is lehetnek népszerűbben egyik vagy másik nemnél. Az ok és az általánosítás pedig ugyanaz, mint gyerekkorban a játékoknál: a két nem nemcsak biológiailag nem egyező felépítésű, hanem lelkileg/szellemileg is különbözik (kinek hogy tetszik) így, a testtel együtt létezve és ez nem csak a neveltetéstől függ. Mi sem igazolja ezt jobban, mint annak a beteg pszichológusnak a kísérlete, aki azt a szegény, véletlenül teljesen kasztrált (a péniszét is levágták) kisfiút kislánynak nevelte, majd a srác később öngyilkos is lett. Így a lányok sokszor valahogy romantikusabb, érzelmesebb lelkűek, mint a fiúk. Nem véletlen, hogy bizonyos társadalmi kérdésekben a lányok hamarabb mutatnak empátiát, mint a fiúk. A fiúkat gyakrabban érdeklik inkább az olyan dolgok, mint a ráció, a kész tény, illetve a szabály. --- De ez csak az én véleményem.

febr. 14. 23:35
 10/16 anonim ***** válasza:

Dehogynem találkoznak a kislányok is a patriarchatussal. Sajnos ezek a nemi sztereótípiák mélyebben gyökereznek, mint te azt gondolod.


Csak egy példa:


Mit mondasz egy lány kisbabának? jaj de SZÉP vagy, jaj de CSINOS a ruhád, de szépen MOSOLYOGSZ.


Mit mondasz egy fiú babának? Jaj de NAGY vagy, jaj milyen ERŐS vagy már, hú DE ÜGYESEN csinálnod ezt.


Lehet te pont nem, de az emberek nagytöbbsége igen. A szexizmus ott van a szülőkben, a családban, a gyerekek ebben nőnek fel. És nem, a mai világban egyáltalán nem mentes egy család sem ettől. Mai napig születnek úgy gyerekek, hogy az egyik kevesebbet ér, mint a másik nemű testvére (fiút is, lányt is láttam emiatt elhanyagolni, nem, nem kisebbségiek vagy hátrányos helyzetűek).


A lányok azért babáznak és nem kocsiznak, mert babákat vesznek nekik és fordítva. Ahol a szülő hajlandó volt a kisgyerek érdeklődését figyelembe venni, ott igenis vannak dínómániás lányok és konyhából ki nem rángatható fiúk.

febr. 15. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!