Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Kint amerikai egyetemeken...

Kint amerikai egyetemeken megkapod a 30, 000 -116, 000 dollárt ami FT-ba 6 millió és 25 millió között van, ez itthon is igy működik?

Figyelt kérdés
Ha nem, akkor itthon kb. mennyit kapsz? Mondjuk évente ..

2012. szept. 28. 16:32
 1/3 A kérdező kommentje:
Azt a pénz összeget amit irtam azt évente kapod meg. És az olyan nagy egyetemekről mint Harvard és M.I.T. ott még többet is kapsz. Itthon mennyit kapsz?
2012. szept. 28. 16:34
 2/3 anonim ***** válasza:

Honnan tudod ennyire pontosan megmondani, hogy mennyi pénzt kaphatnak a diákok amerikai egyetemeken? :)


Amerikai egyetemeket illetõen csupán a PhD programról tudok nyilatkozni és csak arról az egyetemrõl, ahol én tanulok (ami mellesleg az általad említettek egyike). Nem évente kapjuk kézhez, hanem havi részletekben. És természetesen csak a megélhetésre szánt fizetést (stipend - ami különbözõ forrásokból eredhet, pl. fellowship (igazából ajándék pénz, mert nem kell külön dolgozni érte, "csak" jól teljesíteni), TA-ship (tanári asszisztensi feladatok ellátása) vagy RA-ship (kutatói asszisztensi munka), a tandíjra szánt pénzt nem - azt a tanszék elintézi az egyetemen belül, és szerencsés esetben az egészségbiztosítást is.


Nem mindenkinek a költségeit fedezi az egyetem, illetve nem mindenkiét egyformán. Van, akinek a teljes tandíját fedezik, van, akinek csak a felét, illetve különbözõ stipend-et kapnak a diákok a különbözõ tanszékeken. Van olyan tanszék, ahol mindenki ugyanannyit kap - a miénk például ilyen. Viszonylag kis tanszék, fõként leendõ kutatói / tudományos karrierre koncentráló program, kevéset vesznek fel viszonylag sok (de a legnépszerūbb szakokhoz képest kevés) jelentkezõbõl.


Egyébként nem igazán értem a két kérdésed közöti összefüggést. Mi az, hogy "Ha nem, akkor itthon kb. mennyit kapsz?" Nos, mindenesetre, a kérdésedre válaszolva annyit biztosan állíthatok, hogy itthon ennek a töredékét sem kapod meg. Sõt mi több, a PhD ösztöndíjból sem igazán lehet megélni, fõleg, ha Pesten laksz albérletben, nemhogy sima egyetemi ösztöndíjból. Mostanában vannak változások, de úgy látom, hogy inkább rosszabb irányba.


Mindaz, amit leírtam - az amerikai és a magyar is - személyes tapasztalat: Magyarországon végeztem az alap- és a mesterkèpzést { az én idõmben - "bezzeg az én idõmben" :)) - még osztatlan képzés volt), Amerikában csinálom a PhD-t. Rengeteg Amerikai egyetem van, ahány ház, annyi szokás, állami vs. magánegyetemek és így tovább. Szóval, amit leírtam, nem feltétlenül általános érvényū.

2012. okt. 8. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
*Amerikai = amerikai, bocs
2012. okt. 8. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!