Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Mi legyen belőlem, ha a...

Mi legyen belőlem, ha a nyelvek érdekelnek, szeretem őket?

Figyelt kérdés

Nagyon "nyelvtanuló agyam" van. A német szótáraimba már itthon is angolul írtam be a megfeleltetéseket, keresem mindig a nyelvek közötti analógiákat, etimológiai kapcsolatokat, legtalálóbb kifejezést egyik nyelvről a másikra. Angolul tudok, németül középfok körül lehetek valahol. (Az ilyen fokok megítélésében magammal elég szigorú vagyok, tudom, hogy a nyelvvizsga nem feltétlenül jelent szintjének megfelelő nyelvtudást). Az orosz a 3. nyelvem. Intuitívan, egyéni módszerekkel tanulok. Ha új szabályt, esetet, módot, akármit tanulunk, akkor nem elégszem meg azzal, hogy "ezzel majd később foglalkozunk", mindig a teljes szabályt akarom látni, oroszból rögtön megtanultam a teljes ragozást, mindig a nyelvtan, a vázszerkezet érdekel legelőször. Mindenben kategorikus vagyok, részből egészet keresek, mindig a teljes szabályt akarom átfogóan tudni, így nem zavarodok össze, mert "felülről" látom.

Ez a képességem nagy hasznomra válik nyelvtanulásnál vagy érvelésnél vagy bárminél, amihez elemző gondolkodás szükséges. A nyelveken kívül érdekel még a pszichológia, illetve van egy régi szerelmem, az élővilág, de az inkább csak hobbi-szintű (imádok erdőt járni, gombászni, madarakat megfigyelni, ritka növényeket látni, általánosságban nagyon otthon érzem magam az erdőben és imádom a természet világát - de a sejtszintű biológiáért, biokémiáért, genetikáért már nem rajongok). Érdekel csillagászat, ásványtan is, de az még inkább csak hobbi.



Jelenleg külföldön járok egyetemre és németet és oroszt tanulok. De, mint mondtam érdekelnek a nyelvek általánosságban és imádok szabályokat felfedezni, elemezni, kapcsolatokra bukkani, rendszerezni. Merre felé nézelődjek a későbbiekben, hogyan tovább? A pszichológia felé kacsintgatnék, de pszichológus nem akarnék lenni, és amit elkezdtem itteni szakot, azt is csinálni akarom, nem is lehetne csak úgy váltani. De miből fogok majd megélni? Mindenhonnan azt hallom, hogy a nyelvtanulás önmagában nem elég. Viszont mindenbe gyorsan beletanulok.


2012. okt. 27. 16:02
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Na, szóval akkor, hogy tanuljak idegen nyelvet? Adhatsz némi tanácsot!Ez most komoly, szeretném egy olyan ember véleményét is meghallgatni. aki másképp látja a dolgokat.

Remélem megteszed, előre is köszi!

Üdv: B.M.

2012. okt. 28. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

Mihez képest másképp? :D


Egyébként szerintem ez függ attól, hogy te milyen beállítottságú vagy, a reál, vagy a humán dolgok érdekelnek jobban, a hallás utáni vagy a vizuális memóriád az erősebb, melyik nyelvet tanulod, milyen szinten vagy, mennyire tudsz más nyelveket. Az én módszereim nekem nagyon jól működnek, de másnál nem tudom, mennyire.


Mindent rendszerezni és átlátni szeretek, ezért szeretem a táblázatokat. Bármilyen táblázat van egy nyelvben -mint pl. németben a melléknévragozási táblázat, vagy azoroszban bármilyen ragozás -, mindig egyből "bevágom". A nyelvtan érdekel mindig elsősorban. Vannak emberek, akik úgy vannak vele, hogy nem érdekli őket annyira a helyes nyelvhasználat, ők inkább szavakat tanulnak és azzal "megértetik magukat" - nos, ez nem én vagyok. Minél nagyobb pontosságra törekszem és először a helyes nyelvtant akarom elsajátítani.



Nekem az is sokat segít, hogy összehasonlítgatom más nyelvekkel az adott jelenséget. Szavakat nem tudom, hogy tanulsz - sokan esküsznek a szótanuló kártyákra, de én sosem használtam. Utálom, amikor papírok csak úgy szanaszét vannak, nem egy füzetben. Én vizuális típus vagyok, nekem pl. könnyű azt megjegyezni, hogy egy adott valamit melyik oldalra és annak is melyik felére írtam. Az is segít, ha utánanézek az adott szó etimológiájának. Németből a "verzweifelt" első ránézésre talán nem egy szép szó, de ha megfigyeled, hogy ugyanúgy megtalálható benne a kettő, mint a magyar KÉTségbeesett szóban, amit jelent, akkor már sokkal könnyebb megtanulni.


Az angollal még régen kialakult egy olyan belső mechanizmusom, hogy mindent, amivel napközben találkozom, azonnal lefordítok. Van, hogy annyira rá van erre állva az agyam, hogy nem bírok normálisan végignézni egy filmet, mert az agyam azzal van elfoglalva, hogy minden mondatot lefordítson, ahelyett, hogy a történést nézné.


Ha olyan nyelvet tanulsz, amiben vannak nemek (ami esélyes), de nem konkrét, hogy mi milyen nemű, akkor működhet az, hogy az adott nemű szavakat csak adott oldalra írod, vagy más színnel írod őket. Megint csak vizuális megoldás.


Hirtelen ennyi jutott eszembe.

2012. okt. 29. 17:15
 13/14 oneluckybastard válasza:

Na, szóval akkor, hogy tanuljak idegen nyelvet? Adhatsz némi tanácsot!Ez most komoly, szeretném egy olyan ember véleményét is meghallgatni. aki másképp látja a dolgokat.


a tanacsa csak akkor mukodik,ha hasonlo szemelyiseged van mint neki,kenyszeres,merev,humortalan,erzelem mentes analizalo,koncetralni tudo,celtudatos,szabalyokat szereto azokat koveto,rendszereto,pontos,gyenge vagy nem letezo szocialis elettel.

2016. aug. 16. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Amit a második bekezdésben leírtál, az rád vonatkozik? Ha szereted a szabályokat, akkor javaslom, vegyél egy nyelvtankönyvet és gyakorolj be példamondatokat, miután megtanultad a szabályokat. Koncentrálj a paradigmákra, táblázatokra.
2016. aug. 18. 13:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!