Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulás külföldön » Valaki ismeri hogy pontosan...

Valaki ismeri hogy pontosan hogyan működik a németországi egyetemeken a studienkolleg?

Figyelt kérdés
részletesen érdekelne, pl hogy mi kell a. jelentkezéshez, mennyi ideig tart, pontosan hogyan kell az egészet elképzelni és hogy ki jogosult a jelentkezésre stb.

2019. febr. 2. 11:05
 1/1 anonim válasza:

3 éve jártam Münchenibe. Arról tudok regélni órákat, de a Studienkolleg tartományonként változik. Hátha később hasznos lesz ez a válasz olyanoknak ,akik nem igazán látják át a rendszert.


Először is egy német egyetemen kell kiválasztani egy bizonyos német szakot és ott bemenni a külügyi irodába ,ahol átnézik az itthoni, magyar érettségid (amit drága pénzért itthon fordítóval lefordíttatsz). Az egyetemen a külügyi irodában utána néznek ,hogy egyből elkezdheted -e az egyetemet ehhez a kiválasztott szakhoz(pl. orvosi) 2 emelt magyar érettségire(pl. biológia és kémia) lenne szükség és egy felsőfokú (C2) államilag elismert német nyelvvizsgára.


Azonban ha nem tettél megfelelő emelt szintű érettségit,vagy csak egyet, vagy egyáltalán nincs emelted ,de van B2-es középfokú nyelvviszgád németből, akkor "felajánlják ,hogy járhatsz az ő hozzájuk legközelebb található Studienkollegba. Vagyis az egyetemmel kell kapcsolatban lenni a jelentkezéskor, nem a Studienkolleggal - hozzájuk is az egyetem küldi el később a jelentkezőket.


Münchenben a téli és a nyári szemeszterben is indulnak kurzusok. A kiválasztott egyetemi szak alapján előre meg lehet nézni ,hogy melyik tudományterülethez melyik kurzus tartozik (minden fent van a neten). Ha megkaptad az engedélyt ,hogy Studienkollegba járhatsz az egyetemtől, akkor kiküldik a felvételi időpontját és helyét(ekkor már érdemes kinti lakcímmel rendelkezni).


A felvételi nekünk egy speciális stílusú német nyelvi tudást felmérő felvételi vizsga volt ,amit én nehezebbnek éreztem mint az itthoni B2-es nyelvvizsgát,amit letettem.(nyelvtant ,szókincset nagyon kérnek, hivatalos levelet is kellett írni- sok feladatból állt). Akkoriban részt vettek több százan rajta.


Nekem elsőre nem sikerült bekerülnöm a Studienkollegbe, pedig 63%-os eredményt értem el a vizsgán

(az akkori bekerülési küszöb 73% volt ,de ez minden félévben a felvételizőktől függ , hogy ki milyen eredményt ért el,

mesélték később nekem ,hogy volt aki 86%-os teszttel nem került be az egyik kurzusba ,szóval ez tényleg nagyon változó.)


A következő Studienkolleges felvételim fél évre rá volt, addig elvégeztem egy konkrétan erre a speciális vizsgára felkészítő tanfolyamot ,ami 3 hónapig tartott. Emiatt jobb eredményt értem el, és másodszorra felvettek.

(de volt olyan ismerősöm(bosnyák), aki többször is megbukott a felvételin és mivel max. 2-szer vagy 3-szor lehet ezt megpróbálni - végül feladta a továbbtanulási szándékait)


Elég körülményes a felvétel a Münchenibe és itt most egy egyetemi előkészítőről van szó, nem magáról az egyetemi felvételről,ami bizonyos szakokon sokszor még inkább lehetetlennek tűnik.(pl. pszichológia- ahol 10.000 jelentkezőből max. százat vesznek fel).


Maga ez az előkészítő 2 félévig tart. De egyszer lehet az első félévet meg a másodikat is ismételni. Kurzusonként 2 osztály van , kb 25-25 fővel. Túlsúlyban voltak az oroszok, ukránok, brazilok, kínaiak. Eu-s országba járók nem nagyon voltak akkor, amikor én oda jártam,de ez engem pl. nem zavart.

Hétfőtől péntekig 8-tól 14-ig tartották az órákat.

Ezek mindig másfél órások voltak , közöttük fél óra szünettel(mint az egyetemeken). De összességében inkább hasonlított egy gimire,mint egy egyetemre. Az órákon aktívan részt kellett venni(jelentkezni,kérdezni), 2-3 hetente dolgozatot írattak és sok projekt feladatot is kaptunk. Volt tananyagot tanulós órám illetve rendes német nyelvi óra szinte minden nap ,ahol megtanították,hogy hogyan kell az egyetemen használni a német nyelvet, hogyan kell egy zh-t/beadandót rendesen megfogalmazni vagy szóban vizsgázni. Maga a tananyag olyan szintű volt,mint itthon egy erősebb gimnáziumban a faktos órák , csak ugye minden németül.

A tanárok hihetetlenül színvonalasan oktattak az én kurzusomban, olyan dolgokat kezdtem el szeretni csak szimplán azért ,mert jól meg tudták tanítani ,amit előtte soha nem képzeltem volna ,hogy szeretni tudnék.

A lényeg, vagyis a záróvizsga a második félév végén van a tanult tantárgyakból, és azzal az eredménnyel tudsz majd a német egyetemre jelentkezni.(a korábbi magyar érettségi nem fog egyáltalán beleszámítani,kicsit olyan mintha tiszta lappal kezdenél)


A piszkos anyagiakról.

Az előkészítőn nincs ösztöndíj ,csak max. menekülteknek. Nincs koli,csak a nagyon rászorulóknak(de az is egyébként 360 euró/hó, ami Münchenben szinte már olcsónak számít,de ezért mégis sok) ,és mivel jogilag nem engedik ,hogy sokat dolgozz a suli mellett ,ezért szinte lehetetlen saját tőke nélkül nekivágni.


Ha valakit érdekel jobban még ez a téma, van még mit mesélnem bőven, írj rám nyugodtan.


23/L

2019. febr. 13. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!