Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mesélnétek nekem a doktori...

Mesélnétek nekem a doktori megszerzésével kapcsolatos tapasztalatokat, hogy hogyan működik ez az egész?

Figyelt kérdés
Első éves vagyok az SZTE-n, angol magyar tanárszakos, és tudom, hogy ez még csak az első évem, de nem nagyon szeretném általános iskolában sem gimiben tanítani, és ha lesz bennem még eziránt motiváció a 6. év után is, lehet szeretnék majd doktorit csinálni (valószínűleg a magyarral mennék tovább). Ha esetleg van valakinek ezzel kapcsolata, pl SZTE-s volt, vagy tanárszakos, vagy magyaron végzett, az leírná a tapasztalatait?

2020. jan. 4. 12:15
 1/6 anonim ***** válasza:
75%

Fentiek közül egyik se vagyok, viszont mivel én is doktoráltam, és egyetemi oktató vagyok bölcsészkaron, így a következőket tanácsolom:


(1) Legyél jó. Úgy értem: kiemelkedően jó. “Tanulj mint állat”.

(2) Legyél tanszéki demonstrátor.

(3) Indulj el OKTV-ken. Nyerni nem fontos, de egy jó dolgozatot írni igen.

(4) A tanároknak nem kell nyalizni, de ha be tudsz kerülni valamilyen kutatási programba, akkor kerülj be és ott dolgozz szorgalmasan. Bölcsészkaron is vannak ilyen programok.

(5) Menj ki külföldi ösztöndíjra Erasmussal lehetőleg célországba (USA, Kanada vagy Anglia), esetleg Hollandiába. De mivel angol szakos vagy így inkább anyanyelvi országba.

(6) Ha tudsz, írj kisebb cikkeket valamilyen szakmai témából. Még jobb, ha be tudod dolgozni magadat valamilyen szakmai folyóirathoz, és ott tudsz írni kisebb elemzéseket.

(7) Még egyszer: legyél jó. Tanulj, olvass sokat. A doktori nem az átlagosaknak való, hanem a kiemelkedően jóknak.

2020. jan. 4. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Azt mondjuk elárulhatnád, hogy ha nem akarsz tanítani, akkor miért mentél tanárszakra?! Menj át rendes bölcsész hallgatónak. A tanárszakon szakmailag gyengébb a képzés, nem az irodalomtudomány a fő fókusz. Vagy, ha már tanárszakon vagy, próbálkozz meg legalább a tanítással, az legalább biztos megélhetést nyújt. 2020-ban nem alapoznám az életemet egy bizonytalan egyetemi karrierre – ahol, még egyszer, eleve hátrányból indulsz a magyar szakos bölcsészekkel szemben.
2020. jan. 4. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Az első válaszolónak nagyon köszi :)


A második: Miért ne mehetnék tanárnak? A szaktársaim közül nagyon sokan nem akarnak tanárok lenni, ez csak egy támpont, mert vagy fordítók szeretnének lenni, nyelvtanárok, magánórákat adni, vagy kiadónál elhelyezkedni. Az, hogy magyartanárnak mentem és nem csak sima magyar szakosnak, még mindig több értelme van, mert ha nem jönne össze a doktori, még így is elhelyezkedhetek tanárként akár magántanárként is, egy sima magyar szakos meg mit tud csinálni a diplomájával? Sok ember elvégzi az egyetemet, és aztán nem is azzal foglalkozik, ami a szakiránya volt. A mai világban meg még mindig többet ad az emberhez, ha van diplomája. De ez csak az én véleményem. :)

2020. jan. 4. 15:11
 4/6 anonim ***** válasza:
0%

Ha jól vettem ki a szavaidból, csak azért akarsz PhD-t csinálni, hogy ne kelljen tanítani és dolgozni még 4 évig?


Tehát nem úgy kezded a dolgot, hogy cikkeket akarsz írni, publikálni, elmélyedni egy kutatási témában és végigszívni a doktorit... hanem lényegében 4 évet melegedni valami intézmény falai között 140 nettó kezdőért?


...

Ebben a politikai helyzetben mondjuk nem mernék biztosat jósolni, de arra számíts hogy lehet annyira kevés PhD-s hely lesz a bölcsészeknél és nem gazdaságilag hasznosítható kutatásnál... hogy valószínűleg Orbán 5-ödrangú rokonának kell lenned hogy bejuss egy ösztöndíjas helyre.


Ahogy látom bölcsészeknél már most sem egyszerű.

2020. jan. 4. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Elég rosszul vetted ki a szavaimból.
2020. jan. 4. 23:45
 6/6 anonim ***** válasza:
A rosszindulat es az irigység :D sokat nem tudok a temahoz hozzafuzni, de muszaj leirnom Kérdező, hogy jol latod a dolgokat es jol teszed, hogy tervezel, meg hogy nem 5ft-ert akarsz majd dolgozni. Igy kell csinalni.
2020. jan. 15. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!