Hogyan kell "tanulni"?

Figyelt kérdés

Egy viszonylag erős / elismert gimnáziumba járok (11. osztályba).

Viszont ennek ellenére sosem tanultam úgy igazán vagy úgy egyáltalán, csak szimplán megkaptam valahogy a negyeseket néhol pedig harmasokat.

Meg van az eszem, ezért tudtam eddig viszonylag jol, kb 4,3-as átlaggal ellebegni nulla tanulással. Viszont jövőre érettségizem, iden meg kiserettsegi lesz és rettegek, mert ezekre tényleg kéne tanulni legalább egy minimalisan. Viszont mivel sosem tanultam, elképzelésem sincs mik a jó technikák, hogyan vegyem rá magam, stb. Valami tanácsot tudtok esetleg adni?



2020. jan. 30. 15:35
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Ha nulla tanulással 4,3-es átlaggal "ellebegsz" egy erős gimnáziumban, akkor zseni vagy, egy zseninek pedig nincs oka félni az érettségitől.
2020. jan. 30. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A 2 leghatekonyabb módszer az active recall és space repetition. Olvass utána. Én a 2 módszert kombinálva használom egyetemen de csak előnyödre válik ha már gimiben megtanulsz tanulni.

Úgy szoktam, hogy bejárok előadásokra, figyelek, jegyzetelek. Otthon pedig leülök a géphez. Goggle tablázatokat használom, de excelben is lehet szerintem. Szóval az adott tárgynak van egy mappája, benne minden témakörnek külön munkalapja. Előveszem a jegyzeteimet, könyveket, kiadott anyagokat és elkezdek kérdéseket írni. Az első oszlopban csak kérdések, a másodikban a válaszok fehér színnel, hogy ne lássam a választ csak ha az adott cellára lépek. Ez kb 1 órát vesz el minden este, de mellette beszelgetek, tévézek, szóval nem aktív munka, fáradtan is gyorsan lehet haladni vele. Hétvégente pedig végigmegyek a kérdéseken, majd attól függően mennyire tudom a választ beszínezem a kérdés sorában a 3.oszlop celláját piros/narancs/sárga/zöld színnelés beírom a dátumot. Vagy ha lusta vagyok akkor csak színezem. Így egyrészt sokkal hamarabb veszem rá magam a tanulásra mert utálok a könyv felett ülni, másrészt látom azt, hogy melyik téma megy jól és melyik nem. Nyilván minden héttel egyre több idő átjutni a kérdéseken de nekem nagyon bevállt ez a módszer.

Ezt amúgy youtubról szedtem, keress rá úgy, hogy Ali active recall/space repetition és kiadja a videókat.

2020. jan. 30. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Leülsz. Kinyitod a könyvet. Elolvasod a témakört figyelmesen. Ez alatt értem azt, hogy megérted a lényeget, keresed az összefüggéseket, megpróbálsz rájönni, hogy hogyan épül fel az anyagrész. Itt én ajánlom,hogy ceruzával vagy szövegkiemelővel húzd ki az úgynevezett kulcsszavakat. Ezek egyfajta pillérként fognak majd neked szolgálni.

A második fázisban már gyorsabban kell haladni, itt kell átfutni a kulcsszavakat. A kulcsszavak segítségével próbáld meg felidézni. hogy az adott részhez mi tartozik. Ezt csak magadban csináld szerintem.

Ha végignézted a kulcsszavakat, akkor jön a harmadik fázis, takard le a könyvet és mondd el amit olvastál. Lehet hangosan, lehet magadban is. Ezt én azért kezdtem el csinálni, mert feleltetnek és ott is meg kell szólalni. Így lehet a szituációra készülni.


Ez inkább akkor jó, ha tétel van vagy témakört kell felmondani.

Ha kérdések vannak simán, akkor olvasd el az anyagot figyelmesen és közben csinálj önellenőrző kérdéseket. Ezeket gépeld be rögtön Word-be, utána nyomasd ki és vágd ki, úgy, hogy kártyák legyenek belőle. Egy kártyán egy kérdés legyen. Ne számozd be, mert ha beszámozod, akkor könnyebb lesz. Például az egyes kérdésről tudni fogod rögtön, hogy az az elején volt és ez könnyebbség. A cél, hogy kényelmetlen szituációba kerüljön az agyad és kénytelen legyél gondolkozni, ne vizuális vagy más alapon szedd össze az ismereteket, hanem zsigerből menjen és egy általános jártasságot szerezz a témában, összefüggéseket tudj alkotni és ne csupán a tankönyvi szöveg határain belül mozogj, mert ha kapsz majd egy rossz kérdést, akkor abba bele lehet így sülni.


Én így szoktam csinálni. A kettőt kombinálni is lehet, ha sok időd van.

Azért kell megtanulni felmondani az anyagot, mert az érettségin majd lesz egy tétel, amit le kell tolni fejből, ott nincs segítő kérdés. Egyetemen is előfordulhat, hogy tételeket kell tudni. Azok viszont már hosszúak.

2020. jan. 31. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!