Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Elsőéves egyetemista vagyok,...

Elsőéves egyetemista vagyok, mi a teendő?

Figyelt kérdés

Tanárszakos vagyok, elsőéves. Meguntam, hogy a bolondját járatják velünk. Orrba-szájba megy a szívatás, az államihoz szükséges átlag meg felkúszik az égbe.

Természettudományos szakom van, tudom, ebből van nagy hiány manapság. Én úgy jöttem erre a szakra, hogy hatalmas elhivatottságot éreztem eziránt, a fizetés se zavart komolyabban. De amit itt tapasztaltam... teljesen elment a kedvem attól, hogy ezt kelljen csinálnom még 4 évig! Átjelentkezzek az egyik szakomnak megfelelő alapszakra, vagy hagyjam az egyetemet?



2020. febr. 7. 18:50
 1/6 anonim ***** válasza:
31%
Tanárszakon szívatás? Muhahahahaaha. Menj át mérnökire kis mimóza addig meg hagyd abba a siránkozást.
2020. febr. 7. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
A mérnökökkel vagyunk órán...
2020. febr. 7. 19:03
 3/6 anonim ***** válasza:
96%
Ezt te érzed. Ha használható szakot végeznél helyette, és/vagy nem érdekel semmilyen nem-egyetemi szakma, akkor válts szakot, még nem kéne fizetned sem az elhasznált félévedért.
2020. febr. 7. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
89%

Az egy dolog, de nem az összesen. Egy fizikatanár nem fizikus, hanem csak tanár. Egy matektanár nem matematikus, hanem csak tanár, és ez így megy tovább. Ezt érdemes észben tartani. Persze vannak átfedések, és lehet is a két szakma között barangolni, de ez annyira nem népszerű itthon.


Tanárként mindig lesz munkád, akkor is ha pocsékol tanítasz, de abban az esetben megélhetési tanár leszel. Ezzel két baj van. Pocsékul tanítod meg az anyagot a diákokkal, és egy ördögi kör veszi kezdetét.

Viszont ha jól tanítasz (legyen így), a fizetés még mindig rémesnek számít és alig élsz majd meg belőle.

Ha nagyon tanár akarsz lenni, akkor próbálj meg egy másik egyetemet, hátha jobban bejön és visszajön a motivációd is.


Bár én leginkább azt ajánlanám neked, hogy próbáld meg a rendes alapszakot, azzal feltehetőleg sokkal jobb fizetés vár majd rád, persze ha ez vígasztal. A jó hír, hogy tanár ugyanúgy lehetsz alapképzés után is. Ráadásul ha szakgimnáziumban tanítasz majd, akkor nem is muszáj elvégezned bármi mást, elég csak a BSc. Nem tanár leszel hanem óraadó hivatalosan, de a fizetés is hasonló, az óraszám is (mondjuk sulitól függ), és a munkakör is majdnem ugyanaz. Lényegében csak annyiból tér majd el a munkád a tanárokétól, hogy nem érettségiztethetsz. Több ismerősöm is így tanít valamelyik informatikai, másik meg közgé szakgimiben. Az előbbiben ismerősöm 170 nettó körül kap 10 év tanítás után (sima főiskolai diplomával), +az osztályfőnöki bónusz. Viszont ugye ha jól tudom egy tanár 26 órát taníthat egy héten, szóval mellette lenne időd a versenyszférában is dolgozni akár, így szépítve a havi jövedelmed. (Vagy vannak még +1-2 éves szakok amikkel "igazi" tanár lehetsz, ha jól tudom mérnöktanár, bár nem tudom mi a mostani szakod.)


Szóval ha biztosra tudod, hogy a rendes alapszakon nem szívatnak és bírni fogod, akkor menj át, próbáld meg. Mire végzel, ugyanúgy meg lesz az esélyed a tanításra is, és a versenyszférához is. Ráadásul rövidebb is.

2020. febr. 7. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Én is tanárszakon vagyok a ttk-án, teljesen megértem, amit írsz a szivatással kapcsolatban.

Egyébként nem tudom te milyen szakon vagy, de mi teljesen ugyanazt tanuljuk, kivéve a pszichológia/pedagógia tantárgyakat, mint a sima bsc alapszakosok. Annyi, hogy nekik az elmélet mellett vannak gyakorlatias óráik, mint pl a labormunkák stb.

Nekünk sok előadást tartottak arról az egyetemen is, meg úgy alapból nem egy olyan embert ismerek, aki tanári szakot végzett és most nem tanárként hanem tegyük fel biológusként helyezkedett el, sőt az egyetemen zajlanak olyan kutatások amire a bsc/msc és a tanári szakról egyaránt várják az érdeklődőket, sokan doktorálnak tanári diploma után az egyik szakjuból (illetve ha olyan a szakpárod akkor előnyödre is válhat a doktorálásnál, hogy más szemszögből is tudod vizsgálni az adott témát).

Az alapszakkal annyival tehát nincs előbbre az ember, vagyis kevesebb órád lenne azt aláírom, de azt nem hiszem, hogy ha a tanárival bajod van akkor az sokkal jobb lenne.

Egyébként nálunk sok egyetemi előadó, professzor tanári diplomával sima alapszakon is tanítja a tárgyait.

Ha van egy olyan terület, ami kifejezetten érdekel az adott szakon, akkor lehet érdemes lenne váltani, viszont általában a sima bsc egyre kevesebbet ér, hozzá az elhelyezkedés érdekében jó ha van msc is. Viszont a tanári pálya szerintem lassan elkezd felértékelődni, főleg ahogy te is látod, hogy milyen kevesen vagyunk mi, akik ttk-ra járnak. Lehet nem az állam fogja megoldani ezt az ügyet, de a jó iskolák kapkodni fognak a reál szakos tanárokért és nem egy helyről hallottam, hogy az igényes oktatás jövője a magániskolákban van, ahol jó a fizetés, főleg majd 10-20 év múlva, ha kiöregednek a jelenlegi tanárok. Lesz egy nagy törés, ami ellen így vagy úgy tenni kell, hiszen a mai tanári átlagéletkor 50 körüli. Még egy kis bíztatásnak annyit mondok, hogy több ismerősöm helyezkedett el tanárként magyar REÁLszakos diplomával ausztriában, ahol nagyon magasak a fizetések, persze ezt csak reál szakokkal lehet kivitelezni, a humán szakok teljesen máshogy épülnek fel ott mint nálunk, de a reál szakok, matek, biosz, fizika úgymond nemzetköziek, és ausztriában is egyre nagyobb a tanárhiány, ezért egyre inkább "hajlanak" a magyar diplomával rendelkező tanárok felé, persze kell tenni egy szakmai nyelvvizsgát, ami állitólag annyira nem vészes. (Ausztriában akkora a reál szakos tanárhiány, hogy már mérnököket is igyekeznek pl matektanárnak átképezni, nagyon próbálkoznak mindennel a megoldás érdekében, de persze a tanár diplomának van ezen a területen a legnagyobb értéke).

Ezeket azért írom, hogy ne vegyék el a kedvedet semmivel, a te életed a te döntésed, ami ma rossz az lesz holnap a legjobb, mert amit ma a rossz miatt kevesen választanak, abból lesz holnapra a hiány! Mindenhol megbecsülik a tanárokat, kivéve jelenleg itthon, de ez még igazán változhat!

Egyébként nálunk is a mérnököket fele ennyire se szivatják, sőt sok mérnök barátom van és ők is csak szörnyülködnek, hogy velünk mit művelnek tanárin...

Hidd el nekem is sokszor elegem van az egyetemből és jutnak eszembe ilyen gondolataim mint neked, de bennem is nagy az elszántság, és jók a megérzéseim a jővőt tekintően! Ne hagyd hogy más lebeszéljen, és igen, sokan vagyunk még, akik ugyan úgy szenvednek a nagy nyomás alatt, szóval kitartást!

És ha nem megy sose felejtsd el, hogy mindig van egy b, c, d opció!

(Meg nem tudom milyen szakon vagy, de sok más szakon is elfogadják az itt teljesített tantárgyakat, szóval nem csak az alapszak opció)

2020. febr. 8. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Minden egyes egyetem minden egyes szakán megy a szívatás. Az a cél, hogy minél több ember hagyja ott az egyetemet, nem kell ide ennyi diplomás. Te ilyen könnyen megadod magad, kérdező? Ne add fel!
2020. febr. 8. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!