Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi legyen? Mit csináljak?...

Krómgyűrű kérdése:

Mi legyen? Mit csináljak? Hova tovább? 20/F

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy most OKJ-s szakmát tanulok iskolarendszerben.

Tavaly érettségiztem le közgazdasági suliban. Angolból emelt szintű érettségit tettem és megvan a B2-es nyelvvizsgám.

Ezzel az OKJ-s szakmával viszonylag könnyen el tudnék helyezkedni, azonban (főleg pályakezdőként) a bérezésem nettó 190-200 ezer lenne. Amit ha hosszútávra tervezek nem a legjobb. Sőt, ez a szakma nagy felelőségtudatot, jó kommunikációs képességet és kockázatviselést igényel. Tehát egy aránylag stresszes melóról lenne szó. Ezektől eltekintve kicsit nehezen tanulható a dolog, de nagyobb gondom nincs vele.

A szüleim nagyon szeretnék/szerették volna, hogy jelentkezzek egyetemre és legalább egy alapdiplomát szerezzek. Több tanárom is ajánlotta az egyetemet. A gépészeti és gazdasági kar jött szóba, de a matematika nagyon a gyengém. Tehát nem biztos, hogy boldogulnék, főleg a gépészetin. Ezért idén nem adtam be jelentkezést. Vagyis inkább eltétováztam a jelentkezéssel az időt.

Több tervem van a jövőt illetően, de nem tudok választani. Ezért írtam ki a kérdést. Szüleimet is kérdeztem, de ők az egyetem mellett pártoltak.

A tervek a következők:

A.)

Mivel az idén lecsúsztam az egyetemi jelentkezésről, ezért maradok a jelenlegi sulimban +1 szakmán, amit könnyen meg lehet csinálni. 1 éves szakma lenne ez is. A gond az, hogy már 6 éve járok ebbe a szakgimnáziumba (5 év volt az érettségiig, aztán egy év a jelenlegi OKJ). Az érettségis barátaim már rég dolgoznak vagy egyetemre járnak. Szerintem egy kicsit gáz, hogy már 7 évet tengetnék le ebben a gimiben. Továbbá tudtommal 2 OKJ-s szakmát lehet elvégezni ingyen, aztán már fizetni kell a többiért.


B.)

Azonban mindig is érdekelt, és szerelmes vagyok az autókba és motorokba. Tehát szóba kerül nálam a gépész, CNC-s és autószerelő szakmák, mint OKJ-s képzések. Rendben van, de mivel ezt már másik suliban csinálnám, ezért ezek 2 éves tanfolyamok. Azaz megint "csúsznék" a szakma miatt. És aztán innen mennék egyetemre, persze ha lesz még kedvem továbbtanulni...:/


C.)

Megcsinálom a jelenlegi OKJ-t, elmegyek dolgozni és egy idő után levelezőn folytatom a tanulmányaimat. De sok helyről hallom, hogy fiatalon kell tanulni, illetve nem lesz túl jó pár év kihagyás után újra nekiállni a tanulásnak. Az már csak hab a tortán, hogy munka mellett levelezőre járok, de akiket kérdeztem nincs, vagy csak alig van szabadidejük. Nekem, mint mindenki másnak, vannak hobbijaim és persze nem szeretnék kimaradni a házimunkából se.


Ezek a tervek. Mindezt legfeljebb nyár végéig el kell döntenem. Jól tudom, lassan felnőtt ember leszek és ezt nekem kell eldöntenem, mert ez egy olyan dolog, ami az egész életemre kihatással lesz. De én már döntésképtelen vagyok, egyszerűen nem tudok dönteni, hogy mi legyen. Nem akarok egész életemben céltalanul tengeni-lengeni. Továbbá már szeretnék pénzt keresni, önálló jövedelemmel rendelkezni, mint minden velem egykorú fiatal. Azzal nem vagyok tisztában, hogy egyetem mellett mennyi idő van a munkára. Lehet-e dolgozni egyetemi tanulmányok mellett?

Köszönöm a segítő válaszokat és segítségeket.



2020. ápr. 8. 11:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Szia!

1. Sztem te ne foglalkozz hogy a többiek mit csinálnak.

2. Olyat válassz amit szeretsz!

Nem biztos,hogy életed végéig kitart az a szakma amit most választasz,de majd "átugrod az árkot ha odaérsz" ne foglalkozz most azzal,hogy a jövőben majd mit kell tanulnod vagy mit nem kell. Majd amit dob az élet megbirkózol vele.

3.Mivel azt írod az autók iránt vonzódsz én a B variánst ajánlanám.

2020. ápr. 8. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
A, majd utána a B.
2020. ápr. 8. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

1. opció

Maga az idő nem ciki, miért lenne? Ellenben érdekel az a szakma valóban? Szeretnél benne dolgozni? Ha igen, tedd le. Ha nem, eszedbe se jusson, mert csak ellövöd a másik ingyenes lehetőségedet.

2.:

Még mindig csak 22 éves vagy végzéskor, nem vagy elkésve semmivel. Aki mondjuk 7 évesen ment suliba és nyekes volt, utána ment szakmára, az most 21 éves. Nem hiszem, hogy emiatt bárki kinézné. Negyvenesek is járhatnak (és járnak is) szakmára, nemcsak frissen érettségizettek. Egy jó autószerelőre pl meg mindig szükség van, és lehet is vele keresni vagy épp további képzéseket elvégezni (pl műszaki vizsgabiztos, rokon az, marha jól megél belőle).

3.:

Na ez rajtad múlik. Ha te akarsz tanulni, akkor bármikor tudsz, nincs korhoz kötve. A helyedben kipróbálnám magam a szakmában, amit most tanulsz (ha érdekel), aztán elválik, hogy tetszik-e vagy nem.

2020. ápr. 8. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Szia. En nem tudom mitcsinaljak magammal 1db tervem sincs.

Rendesen jo volt olvasni hogy ennyi minden szoba jon nalad mint lehetoseg. Erre nagyon irigy vagyok jelenleg. Es mind abszolút eletkepes lenne ha erdekel teged.

De en is egyetertek azzal hogy legalabb probald meg az egyetemet levelezon jovore mindenkepp. Es tok jo lenne ha mellette elkezdened nappalin az autoszerelot azok is naaagyon nagyon jol keresnek. Es igy iden meg elvegzheted az 1eves okjt is.

2020. ápr. 8. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Az meg hogy a kortarsaid mar penzt keresnek ne feltétlen erdekeljen hidd el lennenek a helyedben hogy ennyi minden erdekelje őket is mint teged!! Max nyaron vagy most elmesz alkalmk munkara es meg azt is ki tudod pipalni.

Egyetem mellett egyebkent nem veszes a munkahely probald majd ki fbn vannak jo alkalmi munka csoportok ahol te osztod be az idodet is kb🙂 Sok sikert sokra viszed meg ennyi tervvel

2020. ápr. 8. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Jelenleg is levelezon vegzed az okjt es dolgozol? Max kovi evben egyetem mellett okjt csinalj sok ismerosom csinalta 2t egyszerre es jol jartak vele. Helyezkedes miatt jol jon tobb szakma, es inkabb most legyen kevesebb szabadidod mint kesobb tuuul sok
2020. ápr. 8. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Sztem 2021egyetemre menj el es melle okj!!
2020. ápr. 8. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

#3-as: jelenleg vámügyintézői szakmán vagyok. A következő 1 éves szakma pedig bérügyintéző lenne. Az igazat megvallva ezek szinte irodai munkából állnak, én pedig "fizikai" beállítottságű vagyok. Nem tudom, hogy hogyan feküdne nekem ez a munka, de a kíváncsi vagyok.


Lehet nem jól tudom, de egyetemre csak iskolából lehet jelentkezni, nem? Mármint érettségi és OKJ-s vizsgák előtt. Február 15-ei határidővel.


Létezik levelezői OKJ-s vizsga?

2020. ápr. 9. 08:02
 9/12 anonim ***** válasza:
Felvin kellett jelentkezni febr 15ig. Esetleg a nyaron lesz meg potfelveteli ugye ott fizetos indul de ha jotanulo vagy akkor felevtol atvehetnek allamira is akar
2020. ápr. 9. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Levelezo okj es egyetem is van. Okj szombati napokon pl. Egyetem meg ugye az se mindennapos pl hetkpznap is csomo idoben ninxs ora es pentek is alt. Szabad
2020. ápr. 9. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!