Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi legyen? Mit csináljak?...

Krómgyűrű kérdése:

Mi legyen? Mit csináljak? Hova tovább? 20/F

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy most OKJ-s szakmát tanulok iskolarendszerben.

Tavaly érettségiztem le közgazdasági suliban. Angolból emelt szintű érettségit tettem és megvan a B2-es nyelvvizsgám.

Ezzel az OKJ-s szakmával viszonylag könnyen el tudnék helyezkedni, azonban (főleg pályakezdőként) a bérezésem nettó 190-200 ezer lenne. Amit ha hosszútávra tervezek nem a legjobb. Sőt, ez a szakma nagy felelőségtudatot, jó kommunikációs képességet és kockázatviselést igényel. Tehát egy aránylag stresszes melóról lenne szó. Ezektől eltekintve kicsit nehezen tanulható a dolog, de nagyobb gondom nincs vele.

A szüleim nagyon szeretnék/szerették volna, hogy jelentkezzek egyetemre és legalább egy alapdiplomát szerezzek. Több tanárom is ajánlotta az egyetemet. A gépészeti és gazdasági kar jött szóba, de a matematika nagyon a gyengém. Tehát nem biztos, hogy boldogulnék, főleg a gépészetin. Ezért idén nem adtam be jelentkezést. Vagyis inkább eltétováztam a jelentkezéssel az időt.

Több tervem van a jövőt illetően, de nem tudok választani. Ezért írtam ki a kérdést. Szüleimet is kérdeztem, de ők az egyetem mellett pártoltak.

A tervek a következők:

A.)

Mivel az idén lecsúsztam az egyetemi jelentkezésről, ezért maradok a jelenlegi sulimban +1 szakmán, amit könnyen meg lehet csinálni. 1 éves szakma lenne ez is. A gond az, hogy már 6 éve járok ebbe a szakgimnáziumba (5 év volt az érettségiig, aztán egy év a jelenlegi OKJ). Az érettségis barátaim már rég dolgoznak vagy egyetemre járnak. Szerintem egy kicsit gáz, hogy már 7 évet tengetnék le ebben a gimiben. Továbbá tudtommal 2 OKJ-s szakmát lehet elvégezni ingyen, aztán már fizetni kell a többiért.


B.)

Azonban mindig is érdekelt, és szerelmes vagyok az autókba és motorokba. Tehát szóba kerül nálam a gépész, CNC-s és autószerelő szakmák, mint OKJ-s képzések. Rendben van, de mivel ezt már másik suliban csinálnám, ezért ezek 2 éves tanfolyamok. Azaz megint "csúsznék" a szakma miatt. És aztán innen mennék egyetemre, persze ha lesz még kedvem továbbtanulni...:/


C.)

Megcsinálom a jelenlegi OKJ-t, elmegyek dolgozni és egy idő után levelezőn folytatom a tanulmányaimat. De sok helyről hallom, hogy fiatalon kell tanulni, illetve nem lesz túl jó pár év kihagyás után újra nekiállni a tanulásnak. Az már csak hab a tortán, hogy munka mellett levelezőre járok, de akiket kérdeztem nincs, vagy csak alig van szabadidejük. Nekem, mint mindenki másnak, vannak hobbijaim és persze nem szeretnék kimaradni a házimunkából se.


Ezek a tervek. Mindezt legfeljebb nyár végéig el kell döntenem. Jól tudom, lassan felnőtt ember leszek és ezt nekem kell eldöntenem, mert ez egy olyan dolog, ami az egész életemre kihatással lesz. De én már döntésképtelen vagyok, egyszerűen nem tudok dönteni, hogy mi legyen. Nem akarok egész életemben céltalanul tengeni-lengeni. Továbbá már szeretnék pénzt keresni, önálló jövedelemmel rendelkezni, mint minden velem egykorú fiatal. Azzal nem vagyok tisztában, hogy egyetem mellett mennyi idő van a munkára. Lehet-e dolgozni egyetemi tanulmányok mellett?

Köszönöm a segítő válaszokat és segítségeket.



2020. ápr. 8. 11:54
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:
Közepes tanuló vagyok. Azt tudtam, hogy Felvi.hu oldalon kell jelentkezni, de köszönöm. Engem most a levelező oktatás érdekelne. Olvastam, hogy 1-2 hetente kell bejárni pénteken és szombaton. És itt is úgy működik, mint a nappali képzéseknél, tehát van nyári szünidő, vagy itt nyáron is be kell járni?
2020. ápr. 12. 13:01
 12/12 anonim ***** válasza:

Ha a fizetős, tanfolyami rendszerű hétvégi okj-ra gondolsz, arra még idén kellene jelentkezned (talán a járvány miatt kitolják jövőre még), mert megszűnnek ezek év végén, utána már csak iskolarendszerben lehet tanulni, és a kínálat is szűkül. Vagy legalábbis egyelőre ez a terv.

Egyébként én is ilyen rendszerben tanulok még, most persze ez is online megy, de hetente egyszer kellett bejárni szombaton vagy lehetett olyan csoportba is menni, ahol 2 hetente szombat-vasárnap és igen, nyáron is kellett volna járni, júliusra tervezték a vizsgát. “Szünidő” nincs, de heti egy alkalomnál azért ez nem is elvárható meg ezek a képzések még csak 6-10 hónapig tartottak/tartanak, az új rendszerben meg elméletileg minden 2 éves lesz, ha nincs szakirányú érettségid (tehát pl neked az autószerelő biztosan, de a bérügyintéző talán nem a közgáz miatt).

2020. ápr. 12. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!