Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Megérheti villamosmérnöki...

Megérheti villamosmérnöki diploma mellé egy villanyszerelő OKJ?

Figyelt kérdés
Furán hangzik a kérdés, de elgondolkoztam, hogy egyetem után (esetleg még közben) megcsinálnék egy villanyszerelői szakmát. Ennek csupán az az oka, hogy én úgy tudom, hogy hivatalból mérnökként nem végezhetek villanyszerelést (ez valahol érthető is), viszont maszekban nagyon szívesen csinálnám azt is. Nem mellesleg egyetemhez képest nem lenne olyan nagy erőfeszítés, veszteni valóm csak a képzés összege lehetne.

2020. ápr. 16. 11:35
 1/9 anonim ***** válasza:

Tán a válaszok hiánya is lehet útmutató. :D Vagy arra, hogy értelmetlen a kérdés, vagy arra, hogy egyértelmű a válasz. :)

Lesz OKJ villanyszerelés? Mármint ilyen bármilyen tanfolyamként? Mintha ez most szűnne meg éppen.


Én inkább a villamos biztonságtechnikára mennék rá. Ha energiás vagy, vagy valami hasonló. Elmennék a

- villámvédelmi

-érintésvédelmi

- erősáramú berendezés

felülvizsgálói tanfolyamokra

Az igazság az, hogy elmentem én ezekre, már 30 éve, és ebben a modern világban azt láttam, hogy ha valami még mellévesz munkavédelmet meg tűzvédelmet, akkor kisebb vállalkozások számára vonzó lehet, hogy egyben vannak az ilyen cikmányos dolgok, egy ember kezeli, többször jön, mintha csak egy részét kezelné, mindig képben van, kevesebb meglepi jöhet a hatóságoktól.

Na meg még a műszaki vezetői és a műszaki ellenőri képesítés.


Ami a villanyszerelést illeti, a tanfolyamon/iskolában nem sokat adnak hozzá, mármint ahhoz, ami megtalálható régi és új szakirodalomban. Pláne, hogy az egyetem meg leginkább az egyéni művelődésre készít fel. :) És így aztán megfontolandó, hogy esetleg kisebb erőfeszítéssel lehet elvégezned a technikusit, mint a szerelőit. Ha vannak/lesznek felmentések. És az mégis valamivel jobban hangzik, és azt is elfogadják szakképzettségnek, mint a szerelőt.

2020. ápr. 17. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
52%
Gyengeáramon vagyok villamosmérnök hallgató, én is elgondolkoztam a dolgon, de végülis hagytam a fenébe. Annyit úgyis fogsz tudni, hogy saját magadnak szerelgesd a villanyt otthon, biztonságosan. Tanultam villamosságtant, valamennyi energetikát, rengeteg elektronikát, annyira nem lehetek hülye. Fi relé, kismegszakító bekötése nem egy nagy kihívás, a karakterisztikákat kell ismerni, és megfelelő karakterisztikájú készülékeket venni. Ha vállalkozni szeretnél, biztos kell valami különvizsga, ezt én nem tudom, én egyelőre parkolópályára tettem ezt az ötletet, nagyon felelősségteljes munka...
2020. júl. 25. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
67%

Hát, bocsánat, de ez a rossz megközelítés.

"Fi relé, kismegszakító bekötése nem egy nagy kihívás, a karakterisztikákat kell ismerni, és megfelelő karakterisztikájú készülékeket venni."

A villanyszerelés ezerszer több. Nem egy nagy kunszt, csak éppen ennél az idézőjeles semminél ezerszer több. És nem is azon a téren, hogy egy laposelem, egy izzó és két drót és hogyan kell kötözni, hogy világítson, hanem a szabványok terén, melyeknek persze megvan a villamosságtani oka.


Ezen kívül van azért némi ellentmondás, az "otthon, biztonságosan", meg a másutt nem, mert "nagyon felelősségteljes" között, nem?

2020. júl. 26. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

#3 túlbonyolítod a dolgot. Ha az ember, saját magának csinálja a hálózatát, esetlegesen elfogadja, hogy valami működik, de nem a legújabb hivatalos szabványok szerint. Pl a lakásomat örököltem, régi, felújítandó lakás, az egyik szobában nincs védöföld. Mit tud az ember tenni nulla anyagi forrással? Kicseréli a rossz dugaljakat, esetleg az izzó foglalatot, ha az is rossz, aztán gyűjt, majd elég pénz birtokában bevezeti a nappaliba is a védőföldet. Gondolok itt erre. Engem itt most az összes villanyszerelő szét fog szedni, egy rohadt dilettáns barom vagyok, viszont nem szórakozásból szerelem magamnak a dolgaimat. Nincs pénzem, ez a magyar valóság.


Másnak meg nem csinálnék ilyeneket, egyrészt mert nem vagyok villanyszerelő, másrészt meg ha nekem hiba lép fel, azt elviselem, de a lelkiismeretem nem bírná ki, ha valakinek a szakmaiatlanságom miatt hiba lépne fel a hálózatában, ne adj isten nagyobb baleset történne.

Én csak egy villamosmérnök leszek, nem villanyszerelő... :)

2020. júl. 26. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
51%

Nem kell itt különösebben "csak"-ozni. Ez nem a szint kérdése - előre írtam, mert tudtam, hogy majd ebből az irányból jön a válasz, sértődöttségileg. Ez nem a szint kérdése, hanem az adagé, amivel az ember találkozott. Erre jó példa volt még a szocializmusban, mikor a mérnök saját maga akarta villamosítani a nyaralóját (hát, az egy ilyen világ volt, kevesebbet keresett, mint az esztergályos, de szakember elintézhette magának a szerelést), és az áramszolgáltatós főszerelő kiment megadni az irányvonalat, majd visszament a telephelyre, és morgott, hogy: nem tudom, milyen mérnök az ilyen, azt sem tudja, mi az a nullabontó... Én meg mondtam neki, hogy Józsi bácsi, ez a mérnök nagyon jó mérnök, de nem attól, hogy ismeri a elosztótábla alkatrészeit, hanem attól, hogy az egyetemen a transzformátorok hűlési viszonyait tanítja.


Ezt a magyar valóságosdit ezt ismerem. Ezt úgy mondják, hogy 30 évig nem telik 20 méter vastagabb rézre, miközben minden évben telik számtalan sok sörre és nyaralásra, új farmerre és rántott húsra.

És kivi lennék, ha ott közvetlen hozzátartozód meghalna a védővezető hiánya miatt, hogy elég indok lenne-e neked a következő 20 évben a nyugodt alváshoz az "ez a magyar valóság".

2020. júl. 27. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

#5


Tudom, mi a nullbontó. :)


A költségvetésemről nem tartok beszámolót, nemrég költöztem külön, nappali egyetem és diákmunka mellett nehezen teszek félre 500-600 ezret egy teljeskörű villamos felújításra. Tudtam, hogy kritika fog érni, pénz nélkül mit tud tenni az ember? A dugalj cserénél láttam, úgy van összesodorva a másfeles réz az aluval. Évtizedekig működött előttem ez a rendszer, egy-két évig, amíg összeszedem magam anyagilag, el fogom viselni


A védővezető miatti balesetet, mint indokot, elfogadom. Nem is próbálom megcáfolni, mert felesleges, igazad van.


De továbbra is: szegény ember vízzel főz. Már arra nehezen dobtam össze a pénzt, hogy kifessek. Fejtegessem tovább?

2020. júl. 27. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"minden évben telik számtalan sok sörre és nyaralásra, új farmerre és rántott húsra."


Ja, és ezeket, amiket leírtál, nem kéne luxus igényeknek lenniük. Heti 1-2 sört fogyasztani, egyszer lemenni 1-2 napra pl a Velencei-tóra, igényesen öltözködni és étkezni. Ha rongyos ruhákban kell járni, egy túrán is spórolni kell, és csak parízert tud magának megengedni magának az ember, hogy talán egy ittas szerelő hajlandó legyen "felújítani" a rendszert, az bizony a magyar valóság, és ez nem normális.


Bizony elszálltak az árak, bizony nincs az embereknek pénze, egyre többen dolgoznak kalákában megint.

2020. júl. 27. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
51%

"Tudom, mi a nullbontó. :)"

Hát, ha ennyit értettél meg a mondanivalóból, akkor inkább hagyjuk. :D


"nehezen teszek félre 500-600 ezret egy teljeskörű villamos felújításra"

Ilyenről nem is beszéltem. Erről beszéltem, la: "20 méter vastagabb réz" Ennyi, meg kézimunka, hogy védővezető legyen.

2020. júl. 27. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Ilyenről nem is beszéltem. Erről beszéltem, la: "20 méter vastagabb réz" Ennyi, meg kézimunka, hogy védővezető legyen."


Akkor valami átjött az én nézőpontomból. Igen, hasonlót tervezek, tulajdonképpen kemény 3 dugalj van a nagyszobában, azokhoz is elviszem a védőföldet, és addig lehet ráveszem magam arra is, hogy a gagyi alut lecseréljem.

2020. júl. 27. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!