Van olyan egyetem, ahol komolyan veszik a bölcsészettudományi szakokat (pl. nyelv)? Vagy ahol úgy érzed, hogy ténylegesen profitálsz belőle?

Figyelt kérdés

Én Pécsen tanulok anglisztika szakon. Az oktatókkal nincsen problémám, szerintem tanultak, felkészültek, motiváltak és összességében jó óráink vannak, én alapvetően szeretek is erre a szakra járni. Próbálok jól teljesíteni, bejárok az órákra, tanulok stb., eddig tök jó eredményeim is vannak (4-5 jegyeim vannak). Ugyanakkor van bennem egyfajta hiányérzet, mintha kidobnék az életemből 3 évet a semmire. Egyáltalán nem leszólni szeretném az egyetemet vagy az oktatóimat. Azzal is tisztában vagyok, hogy ez a szak miről szól. Tudom, hogy ez nem egy "szakmát ad a kezedbe" típusú szak, hanem ez egy elméletalapú klasszikus képzés. Nem is ezzel van a problémám, hanem inkább azt érzem, hogy eltelt már 2 év és egyáltalán nem lettem több, nem fejlődtem, nem tanultam semmit sem (ez alatt sem a munkapiaci vagy gyakorlati hasznát értem) és ez frusztrál. Mintha csak úgy észrevétlenül elszállna két év és ugyanott tartanék mint előtte. Emiatt próbálok picit csipegetni innen-onnan, nyelvet tanulni stb., hogy más területeken szerezzek egy kis plusz tudást vagy tapasztalatot, de az egyetem azért a napjaim elég nagy részét kiteszi és mellette nehéz. Alapvetően érdekelne ez a szak vagy úgy egyáltalán a nyelvek, a nyelvészet (inkább ezt a részét szeretem), viszont amolyan "haszontalan" és "semmittevő" érzésem van. Pedig tényleg tanulok, azért van is mit (a szorgalmi időszakban pl. tele is vagyunk mindenféle beadandóval, feladatokkal, prezentációkkal, olvasmányokkal), de mégis hiányzik az a "szakmaiság" vagy "komolyság", ami más szakokon gyakran megvan. Mintha sem az oktatók, sem a hallgatók és úgy egyáltalán az emberek nem vennék komolyan ezt a területet (pláne egy anglisztikát, mert az járja, hogy "mindenki beszél angolul") és emiatt az oktatás is ebben a szellemben zajlik, hogy "minden mindegy". Nekem ez nem tetszik, legalábbis nagyon sajnálom.

Van valakinek ezzel pozitív tapasztalata?


2020. máj. 23. 21:05
 1/5 anonim ***** válasza:
67%

Nem akarlak elkeseríteni, de mit vártál egy anglisztika szakon, PÉCSETT? Gyakorlatilag semmire nem jó ez a szak, igen, angolul ma már egyre többen tudnak. Valószínűleg jól érzed és tényleg kidobsz három évet az életedből (megérzések ritkán csalnak..).

Javaslom keress valami piacképes mesterképzést.

2020. máj. 23. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Én sem szeretnélek elkeseríteni, de nem sikerült megérteni a kérdést...
2020. máj. 23. 21:37
 3/5 anonim ***** válasza:
71%
Szerintem megértette az első válaszoló a kérdésedet és helyes a meglátása. Egy anglisztika alapszak akkor értelmes, ha valaki távlatokban tudományos pályára készül, kutatni akar, egyetemen oktatni stb. Ha nem, akkor kell mellé egy-két másik nyelv tudása és akkor lehetne orientálódni fordítás, idegenvezetés, diplomácia stb. felé.
2020. máj. 23. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nem, nem értette meg a kérdést, ugyanis én nem azt kérdeztem, hogy az anglisztika alapszak értelmes-e vagy hasznos-e a munkaerőpiacon. A kérdés így szól: "Van olyan egyetem, ahol komolyan veszik a bölcsészettudományi szakokat (pl. nyelv)? Vagy ahol úgy érzed, hogy ténylegesen profitálsz belőle?" A kérdésben is leírtam, hogy teljességgel tisztában vagyok vele, hogy miről szól ez a képzés... és például egyértelműen köze nincsen ahhoz, hogy hányan beszélnek angolul, amire az első válaszoló is utalt. Ez egy elméletorientált klasszikus képzés, filológia, irodalom, nyelvészet, történelem stb., magyarul nem nyelviskola, nem fordító vagy tolmácsképző stb., stb. Ezzel nekem nincs is semmi problémám, nem ez zavar és nem is arról van szó, hogy én emiatt tartanám felesleges vesztegetésnek. A kérdésben is kifejtettem, hogy nekem elsősorban az a gondom a képzéssel, hogy túl komolytalannak érzem és nem látom benne a fejlődést, hogy a 3 év ténylegesen pozitív irányba mozdított volna el bármilyen szempontból. Arra lennék kíváncsi, hogy ez egy általános jelenség Magyarországon és tulajdonképpen a bölcsészettudományok sajnos erre vannak utalva, vagy csak nekem van ilyen rossz tapasztalatom.
2020. máj. 23. 22:15
 5/5 anonim ***** válasza:
76%
En csak annyit tudok, hogy ELTEn jo a BTK oktatas( de itt se minden karon). + tobb lehetoseged van olyan osztondijat szerezni, amivel kimehetsz kulfoldre tanulni ( pl Japan szakon). KRE is elvileg jo kepzest nyujt, csak annyi hogy kevesebb nyelvbol valogathatsz. Ha gondolod jobban erdeklodj utana ott tanulo diakoktol es a MA mar vegezheted mashol. Sajnos en csak ennyit tudtam segiteni. :(
2020. máj. 24. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!