Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogyan készüljek középszintű...

Hogyan készüljek középszintű történelem érettségire?

Figyelt kérdés

Jövőre érettségizek és nagyon fontos lenne, hogy jó %-ot érjek el a közepeken. Inkább reál beállítottságú vagyok( biosz és kémia emeltet fogok csinálni), sajnos nem az erősségem a töri.

Eddig a Mátyus féle barna könyvet és az Érettségi mintatételek történelemből könyvet használtam a Száray-féle tankönyv mellett kiegészítésképpen.

Ha most elkezdem a tanulást, lehetséges az ötös érettségi?

Ezen két plusz könyv elegendőnek bizonyul? (Persze, tudom a Mátyus néha túlmenően részletes)

Ezeken kívül hogyan érdemes készülni?

Szívesen fogadok tapasztalatokat!



2020. jún. 12. 17:21
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
62%
Tanulj
2020. jún. 12. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Én csak a Boronkai könyvből tanultam, és márciusban kezdtem. A vége felé igazából csak töriztem, mert az nem az erősségem, végül 5-ös lett. Szóval, ha most elkezded, simán meglesz. Én előtte egyszer sem csináltam meg egy teljes érettségit, csak az adott témákhoz érettségi feladatokat. De persze jobb, ha előtte szimulálsz egy vizsgahelyzetet, nekem nem maradt rá idő. Nagy része szövegértés, így egy részére nem is lehet úgy felkészülni.
2020. jún. 12. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Mi a Száray Miklósos könyveket vetettek meg velünk 4 évig.


Azt tudom ajánlani, hogy nézd végig a történelem érettségi követelményeit az oktatási hivatal oldalán. Konkrétan le van írva, hogy milyen témakörök szerepelnek. Ezeket megtalálod a tankönyvben és feltudod dolgozni a saját tempódban az egészet.


Követelmény: [link]


Simán lehetsz ötös, a középszint töri érettségi többnyire forráselemzés és atlaszból való ki írogatás. Inkább szövegértés kell hozzá, hogy megtaláld a pontos megoldásokat a forrásokban.


Én nem használtam ezeket a könyveket, így nem tudom, hogy elegendőnek bizonyul. Sőt még a Száray-féle könyvből talán 9. osztály óta nem is tanultam egy szót se. A mi töri tanárunk ezelőtt a Lovassyban tanított, így mi emelt szinten tanultuk a történelmet. 4 év alatt közel 100 kis- és nagyesszét íratott velünk, emellett 11-12. osztályban 35 tételt dolgoztunk ki a jegyzetek alapján. Ebből csak 20-at kért vissza kisérettséginél 11.-ben és másik 20-at a rendes szóbelinél. (Voltak azonos tételek, de sok nem egyezett a kisérettségissel). + 20 darab tanulmányt készítettünk el 9. második félévétől 12. első félévéig. Pl a görög kultúráról, ipari forradalmakról, Budapest világváros lesz, Nemzetiségi kérdések stb..


Azt tudom ajánlani, hogy old meg az előző évi érettségis feladatokat. Értelemszerűen a 12.-es tananyagot idén még hagyhatod úgy, egyenlőre még nem kell tudnod megoldani. Emellett írd meg az előző évi kis- és nagyesszéket. Idén Károly Róbert gazdaságpolitikája, kereszténység, Náci Németország terület gyarapodása 30-as évek második felében, illetve az 56-os forradalom volt. Ebből az első kettőt meg is kell tudnod csinálni.


Tippek az esszéhez:

- Kisesszé: -12-16 sor, Nagyesszé: 26-32 sor

- 3 részre tagolva (bekezdés, tárgyalás, befejezés),

-bekezdésben mindig kell tér és idő, pl Kr.e 5. században járunk Athénban amikor ....(röviden felvezeted a témát)

-tárgyalásban a témát kifejted: az összes forrást felhasználva, szépen összefogalmazva miközben szakszavakkat is használsz.

-bejezésnek lehet saját vélemény vagy egy kis rövid összefoglaló az adott témával kapcsolatosan, pl II. Józsefes esszénél lehet a befejezés a nevezetes tollvonás leírása


Középszintű történelem érettségi feladatok 2016-ig:

Egyetemes történelem: [link]

Magyar történelem: [link]

Esszék: [link]


Középszintű történelem érettségi feladatok 2017-2019 között:

Egyetemes/magyar történelem: [link]

Esszék: [link]


Idei történelem érettségi: [link]


Szerintem a rövid feladatoknál elég az elmúlt 5 évi tavaszi és őszi érettségit megoldani a feladattípusok maitt. Viszont én azt javaslom, hogy ha nem írtatok eddig sok esszét akkor az elmúlt 7-8 év esszéit megoldanám gyakorlás képpen. Főleg, hogy ott vannak népszerű esszé témák pl Horthy-korszak, Ipari forradalom, stb..


Pár cikk a töri érettségivel kapcsolatosan:

[link]

[link]


Remélem tudtam hasznos dolgot mondani neked. Ha esetleg lenne kérdésed a válaszommal kapcsolatosan, nyugodtan írj egy üzenetet. Sok sikert az eredményes

2020. jún. 13. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Sok sikert az eredményes felkeszüléshez!* (Nem engedett több karakter)

Mi velünk a Száray*


Bocsi a hibákért, telefonról írtam. :)

2020. jún. 13. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó, nagyon köszönöm a részletes leírást!

Igyekszem megfogadni ezeket a tippeket, mind nagyon hasznosnak bizonyul.

Annyi kérdésem lenne még, hogy az esszéknél van-e valami szokás, hogy melyik korból kérdeznek? Pl, hogy a hosszú esszé magyar töris? Ez esetben a rövidnél valamilyen egyetemes tèmáról kell írnom, vagy akár ott is “választhatom” a magyart? Valami olyasmit hallottam, hogy vannak 1848 előtti és utáni esszétémák, ezek a rövidre és hosszúra egyaránt vonatkoznak?

Csak érdekességképpen kérdezem, nem fogok taktikázni a tananyag rövidítésével.

2020. jún. 14. 10:58
 6/16 A kérdező kommentje:
Most, ahogy elolvastam az idei esszéket már minden világos a témaválasztásra vonatkozóan. Kicsit elhamarkodottan kérdeztem, bocsi:)
2020. jún. 14. 11:02
 7/16 anonim ***** válasza:
0%
Pff basszus... A törit érteni kell mivel egy folyamat és nem bemagolni...borzasztó hogy milyen kevés tudás kell a közép szinthez... Mint ha a képzőművészetire egy barlangrajzal készülnel.. Ezért ismétli a történelem magát.. Mert az emberiség túl buta hogy tanuljon...
2020. jún. 15. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

#7

Szerintem itt senki sem beszélt magolásról.

2020. jún. 15. 00:16
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Pont,mintha engem írtál volna le pár hónappal ezeleőtt :D Én is kémiából meg bioszból emelteztem,és én is utáltam a humán tantárgyakat,nem nagyon érdekeltek,ergo nehezebben is tanultam.

Viszont én csak áprilisban kezdtem el törit ismételni. Igazából ezt a könyvet "tanulmányoztam": [link]

Minden a középszintű követelményrendszer pontjai szerint van benne kidolgozva,és érthetően is írnak a témákról. Kihoztam belőle egy éppen 5-ös töri érettségit,úgy,hogy csak 1 hónapot tanultam. Úgyhogy biztos sikerülni fog,ha te már most elkezded :)

2020. jún. 15. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Ha megcsinálod az összes feladatot ami eddig volt érettségin, sima liba, nem nagy az anyag és kiismered a típusfeladatokat és hogy mire szoktak rákérdezni
2020. jún. 15. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!