Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Milyen példával lehet igazolni...

Milyen példával lehet igazolni az ingerküszöb megváltozását külső és belső környezeti hatásokra?

Figyelt kérdés

Külsőnél nekem a nyomás, hőmérséklet jut eszembe, de belsőre konkrét példát nem tudnék mondani.

Előre is köszi a válaszokat



2020. jún. 15. 11:21
 1/4 anonim ***** válasza:
Belső: minél éhesebb vagy, annál türelmetlenebb.
2020. júl. 9. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A követelményrendszer ezen mondata azok közt van, amin nem találok fogást. Pedig keresem! A legnagyobb bajom: nem jöttem rá,mit akarnak ezzel a kérdéssel. Pl. egy idegsejt ingerküszöbéről vagy egy érzékszervéről van szó?

Első válaszadó: a nyomás és a hőmérséklet külső környezeti tényező (hatás?), de hogyan változik meg ezek hatására az ingerküszöb (és melyik sejté)?

Ilyeneket találtam középiskolásoknak szánt tankönyvekben:

"Az ingerküszöb nem állandó érték, erre jó példa, hogy a sötéthez alkalmazkodott szem receptorsejtjei a legkisebb fényinger hatására ingerületet keltenek, ha viszont a verőfényről félhomályos helyiségbe lép valaki, akkor ugyanolyan kicsiny fényinger egyáltalán nem gyakorol hatást." Mándics-Molnár 222. o.

"… a receptorhoz futó rostok… szabályozók, ők állítják be a receptorok ingerküszöbét" Havas Thyra (közvetve pl. izomorsó feszítettsége -> érzékenysége; én)

"Vannak olyan sejtek, amelyekben a tartósabb ingerlés gyorsan emelik az ingerküszöböt, így a sejt a folyamatos ingerlés ellenére nem küld kisüléssorozatot. Ezek az úgynevezett gyorsan adaptálódó sejtek. Ezek inkább az ingerváltozásokra reagálnak. Ilyenek például a szaglóhám receptorsejtjei. Másokban a küszöb emelkedése lassúbb vagy alig következik be. Ezek a lassan adaptálódó sejtek, melyek az inger folyamatosságával többé-kevésbé arányos választ adnak, mint például a fájdalomérzetet keltő neuronok." (Berend IV. 712. o.)

"A beteg szöveteknek is megváltozhat az ingerküszöbe." www.sulinet.hu/tart/fncikk/Kibv/0/6614/aramutest.htm

"Biztos, hogy néhányszor előfordult már, hogy beütötte kezét vagy lábát, az ütés helyéről fájdalom információ jutott el a gerincvelő megfelelő sejtjébe, amely közvetítette a fájdalmat az agyba. Simogatás, hűtés hatására csökkenthetjük a fájdalmunkat. De fájdalomcsillapító hatású lehet az anyai jó szó és együttérzés is." ftp://ftp.oki.hu/biologia/Fajdalom.pdf


Szóval találtam válaszokat, mégsem vagyok elégedett.

Valakinek jobbak?

2020. júl. 10. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Én az alábbi megfogalmazásokkal találkoztam eddig:

“A különböző környezeti és pszichológiai hatások módosíthatják az ingerküszöböt, pl.: küzdelem esetén endogén opiátok termelődnek, melyek ingerküszöb emelő hatásuk révén csökkentik a fájdalomérzékenységet a sérülések iránt. Ha alacsony a testfolyadékok Ca szintje, csökken az izomrostok membránjának ingerküszöbe, s így fokozódik az ideg-izom ingerlékenység, ami miatt a vázizmok görcsösen összehúzódnak”

- Vizkievicz András jegyzete


Szerintem ezt az idegsejtek működésére értették a követelményrendszer összeállítói, általánosságban.

Habár nem konkrét, én még a serkentő/gátló szinapszisok eredményeként fellépő változásokat is ide sorolnám, ezek úgymond belső változásoknak könyvelhetőek el.

Ami a fájdalom ingerküszöbét illeti, szerintem ez egy olyan speciális eset, amikor az ismétlődő mechanikai ingerekhez nem adaptálódik a szervezet(miért is tenné, hisz ezzel szöveti károsodás kockázata áll fenn, gondoljunk bele, hogy éjszaka arra is “megébred” az ember, ha elfeküdte a karját, elzsibbadt-> így próbálja az agy óvni a szövet épségét)

2020. júl. 11. 20:55
 4/4 A kérdező kommentje:

Az utóbbi gondolat alátámasztásául:

“ ... Ha alvás közben erőteljes külső inger( erős hanginger vagy *fájdalom*) éri az embert, akkor az aktiváló pályarendszer működésbe lépése miatt ébredés következik be”

Mándics-Molnár 240.o.

2020. júl. 11. 20:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!