Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Matematika BSc és MSc vagy...

Matematika BSc és MSc vagy programtervező informatikus éri meg hosszú távon?

Figyelt kérdés

Mindkettő a Debreceni Egyetemen lenne.

A matematikát rugalmasabbnak érzem olyan szempontból, hogy ha esetleg úgy döntök, akár pénzügy irányba is tudok specializálódni az alk. matematika MSc-n, viszont ezt a szakot csak jövőre tudnám elkezdeni állami támogatással. Nem biztos, hogy egy sima érettségivel bárhova felvesznek dolgozni,arra az egy évre.

A programtervező infót viszont akár idén is elkezdhetném pótfelvételivel, ugyanúgy valamennyire matekos szak, itt viszont az tart vissza, hogy sok helyen azt olvastam, hogy programozni nem igazán tanítanak meg, hanem azt a képzés mellett kell így is, úgy is megtanulni. Akkor meg igazából mindegy, ha "tisztán" matekot tanulok és mellette programozni.

A felvételi pontszám simán meglenne mindkét helyre, emelt matekom van + B2 nyelvvizsga is pluszpont, kb 400 pont körül vagyok így.


Ti ezek alapján melyiket választanátok?



2020. aug. 2. 09:04
A kérdező szavazást indított:
matematika
programtervező infó
37 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
77%

Vannak ismerőseim, akik youtube-ról tanultak meg programozni és jelenleg elég jó pénzért dolgoznak, végzettség nélkül.

Én az infós irányt tartom a legbiztosabbnak, mert egyre több ilyen munkalehetőség van.

2020. aug. 2. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
85%
Ismerek matekost, akinek nem volt normális munkahelye, ezért elment programozó gyorstalpalóra, hogy tudjon is valami értelmes helyen dolgozni. Ne köss ki itt! Tanulj progmaton és matekozz mellette pluszban hobbiból, vagy msc-n akár, de a programozás legyen az első. Olyan lehetőségeket nyit meg a megélhetés szempontjából, amit a matek sosem fog önmagában.
2020. aug. 2. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
78%
Én matekon végeztem, és borzasztóan sajnálom hogy nem infóra mentem inkább. Sokkal több lehetőségem lenne most.
2020. aug. 2. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
85%

Nagyon tisztelem azt, aki ilyen magas szinten érti és még kedveli is a matematikát. Sajnálatos módon azonban, ha nem tudod egy cég számára pénzzé tenni a tudásodat, akkor nem fizetik meg. Az üzlet ma az informatikában van. Nem az elméleti matematikában. Sok, nagyon rosszul kereső elméleti fizikust is ismerek, kár értük, mert nagy koponyák, de nem ebben van ma a pénz, hanem abban, ami a gyakorlatban, a piacon megy. Fontos, hogy ezt a tehetséget, ami a fejedben van, olyan területen (is) fejleszd, amit keresnek a cégek. Néhány terület, ami matematika közeli tud lenni és ronggyá keresed magad vele, és jut időd elmélkedni vagy a szenvedélyednek élni: data science (adatelemzés), machine learning (gépi tanulás), üzleti elemzések (ehhez pénzügyi tudás is kell), gazdasági elemző, stb. Ha mindehhez van egy legalább stabil középfokú angol tudásod, akkor oda mész, ahova akarsz ezen a bolygón, de akár itthonról is dolgozhatsz ki és vissza.


Sima matekkal kb. elmehetsz középiskolai matek tanárnak és garantáltan kiégsz 10 éven belül. Mellette még tolhatod a főállásod mellett mellékállásban is, korrepetálhatsz és szépen kereshetsz, de ez a szép is kb. tizede annak, amit az előző úton kereshetsz. A lehetőségekről, karrierívről, stb. nem is beszélve.

2020. aug. 2. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
10%
Programozni meg tudsz tanulni otthon. A matekot nem fogod megtanulni otthon. Programozóból már most túlképzés van, a munkák java része unalmas, érdektelen és monoton. Matekkal mindig is az elithez fogsz tartozni. Én a matekot választanám.
2020. aug. 2. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
84%
Ahhoz az elithez, aki okosan hal éhen. Sajnos ez van.
2020. aug. 2. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
85%

Utolsó: sajnos nem voltam annyira okos, hogy annak idején matek szakra menjek, utólag azért azt látom, hogy a matek az egyik legértékesebb szak a piacon. Ez gyakorlatilag egy olyan univerzális szak, amely nagyon jó alapokat ad később rengeteg olyan szakmához, amelyben nagyon fontos a jó matektudás. (Pl. banki és biztosítási matek mesterszakkal, vagy egy data science mesterszakkal együtt például.) Nem tudom, a magyar matek szakokon mennyi programozás van, de a külföldi matek szakokon van rendesen programozás és lehet eleve erre szakosodni. És vannak "programozó matematikus" szakok is (pl. a Fernuni Hagenen), amelyet sajnos itthon "programtervező informatikussá" kereszteltek át.


A másik helyzet az, hogy programozni mindenki otthon tanul meg, azt a kevés kulcsfontosságú tárgyat pedig (mint pl. algoritmusok és adatstruktúrák, objektum-orientált programozás stb.) simán felveheted mint matek szakos is, ha éppen iskolai papírt szeretnél róla szerezni. De a programozó állásokra leginkább a tudás kell, papírnak meg megfelel a matematikus, fizikus papír is (sőt igazából a bölcsész papír is).


Számomra ez utóbbi volt a legfontosabb érv akkor, amikor végül üzleti szakra mentem progmat helyett -- ami lehet, hogy nem volt az évezred döntése, de akkor már önképzett programozóként dolgoztam, és el is üzemeltem így vagy 10 éven keresztül. Utólag lehet, hogy rosszul döntöttem, de akkor úgy éreztem, hogy nincs kedvem elavult tantervek mentén pascalt, dbase-t stb. tanulni, amikor már 2000-ben Javáztam... ma nem tudom, mennyivel jobb a helyzet, de valami azt súgja, hogy ma is inkább a Courserát, Udemyt érdemes "forgatni" és nem a BME óráin abban reménykedni, hogy majd ott megtanulsz szoftvert fejleszteni.

2020. aug. 2. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
90%
Az állások kétharmadánák szakirányú felsőfokú végzettség az elvárás. A sok 3 hónapos programozó miatt az önképzés önmagában kezd elértéktelenedni. Be se hívnak első állásra, ha nem tudsz info bsc-t felmutatni.
2020. aug. 2. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
100%
Igazából egyikkel sem fogsz mellé, ha célirányosan gondolkodsz akkor a matekot ajánlom. A proginfó biztonságosabb választás, ha ügyes vagy és mellé beletanulsz magadtól egy felkapottabb területbe nem nagyon lesznek anyagi problémáid + érdekes :). A matekkal ha sztochasztikára mész fel lehet venni programozós tárgyakat is !!, plusz nem vagy feltétlenül beskatulyázva az IT szektorba. (ha netalántán egyszer beleunod magad). Matekkal is be tudsz futni nagyon jól fizető karriereket (matekban több van meg a data science ben mint proginfóban) plusz bármikor lehetsz banki quant, (és azért őket is jóól fizetik na). Igazából amellett dönts ami jobban érdekel, mert ha jó szakember akarsz lenni, szabadidődben is ezt kell űznöd :)
2020. aug. 11. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Pont ahogyan az előző mondja. 🙏🏻
2020. aug. 11. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!