Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Igaz az, hogy netről szinte...

Igaz az, hogy netről szinte bármit meg lehet tanulni?

Figyelt kérdés
Hallottam olyanról hogy 0 tudással pl egy gyerek villanyszerelő lett. Mindent a netről nézett le, teljesen ingyen, és még rengeteg ilyen ember van. Ha eldöntöm hogy szeretnék egy szakmát kitanulni akkor ugye neten minden fenn van róla, csak keresgélni kell. És úgy megtanulni hogy utána alkakmazni is tudjam. Sokan netről tanulnak meg főzni pl, sokféle nyelvet, házilag készített díszeket stb. És ez mind úgy hogy 1 ft ot se költ rá az ember, csak használja az agyát és tudja hogyan kell rákeresni a dolgokra
2020. aug. 4. 23:39
 1/5 anonim ***** válasza:
90%

Sok mindent tanultam netről, igen.

De nem árt tudni, hogy bizonyos tevékenységek végzettséghez kötöttek, így aztán üzletet csinálni belőle már más kérdés.

2020. aug. 4. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez azért nem teljesen van így. Lehet, hogy sok minden fent van a neten, de ahhoz oktatásra van szükség, hogy tudd, mi hogyan kapcsolódik mihez.
2020. aug. 4. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
88%
Inkább úgy mondanám, hogy elméletet igen, gyakorlatot nem.
2020. aug. 5. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Sok dolgot meg lehet tanulni, amennyiben tudod, mit akarsz tanulni. Nekem jellemzően a neten van az egész szakmám, sokan dolgoznak úgy, hogy nincs végzettségük és semmilyen képzésben nem vettek részt. Alapvetően ha tudod, mit kellene tudnod, akkor könnyű a dolgod. Ugyanez a helyzet azokkal a dolgokkal, amihez sokunk OKJ-s szakembert hívna (fodrászat, gipszkartonozás, burkolás például). Ha van egy kis kézügyessége az embernek és hajlandó olvasni kicsit, akkor valóban, tud magának csinálni egy megfelelő egyszerű válaszfalat, le tudja vágni normálisan a haját, meg tudja csinálni a fürdőszobát. De ez csak egy-egy eset, ráadásul konkrét eset, aminek ennél fogva könnyű utánajárni. Ettől nem lesz senki szakember.


Ami egy szakembert szakemberré tesz, hogy fejből tudja azt, amit te 4 napon keresztül keresgélsz. Lehet, hogy jobb munkára is képes vagy, mint néhány szakember, de annál nem vagy jobb, aki kitanulta tisztességgel a szakmát és van egy kis tehetsége. Mindemellett sok dolgot megtanulhatsz, ami eszedbe jut, de úgy gondolom, egy jól strukturált tananyag, ami azt is belédveri, amivel lehet, hogy soha a büdös életben nem fogsz dolgozni, mert azt dobja a gép, sokkal megbízhatóbb tudást ad, mintha te szednéd magadnak össze.


A saját szakmámban is ezt tapasztaltam. Bár én is előbb voltam szakmabeli, minthogy nekiálltam volna egyetemen tanulni az adott szakot, egyszerűen teljesen más szemléletet nyertem a képzéssel. Amire sokan panaszkodnak, azon én is átestem, sok olyan dolgot tanultam, amit a mai napig nem használok. Viszont sok olyan szempontról is szó esett, amit autodidakta tanulással soha nem fedeztem volna fel és nem tudtam volna, hogy egyáltalán fontos a tervezés során. Teljesen más volt úgy tekinteni egy feladatra utána, hogy tudtam, azon kívül, hogy valamit működőre csinálok, hogyan kell optimálisra csinálnom, hogyan végezzek minőségi munkát, amiért garanciát vállalok és ne csak munkát. És sajnos ezt tapasztalom sok hasonlóan magától tanult kollégánál is. Nincs meg náluk a struktúra, a konvenciók, nincs rendszer abban, amit csinálnak, nem követik a szabványokat, ezért másoknak nagyon nehéz a munkájukat folytatni vagy kiegészíteni. Emellett sok dologra nem figyelnek közben.


Nem szeretnék IT-s fogalmakkal dobálózni, ezért inkább a szakácsokat hozom fel példának. Te rájöhetsz otthon, hogy hogyan kell tökéletes csirkepaprikást csinálni. Simán csinálhatsz jobbat is, mint egy átlagos szakács, ha ráérzel, hogy a csirkehús mikor omlós és kellemes, az ízek mikor érnek össze, milyennek kell lennie az étel textúrájának. De ha azt mondják egy szakácsnak, hogy csinálj már egy tál paellát, akkor a szakács fejből nekiáll, amíg te a receptet keresed, esetleg vissza is kérdez, hogy azon belül milyet szeretnél. Neked viszont ki kell művelned magad a spanyol konyha negyedéből, hogy egyáltalán kísérletezni merj. De ha tegyük fel, ügyes vagy és megtalálsz minden infót hozzá a neten és felkészülsz erre minden más népszerű étel esetében is, akkor sem biztos, hogy tanulsz mellé olyan dolgokat, mint: hogyan kell tálalni, milyen bor illik mellé, mit kell tenni, hogy a rizs ne legyen ragacsos (mert nem szabad annak lennie akkor sem, ha te úgy szereted), mikor friss a rák, milyen edényben a legjobb elkészíteni, stb, stb, egészen addig, amíg már nem konkrét ételekben gondolkodsz, hanem ízvilágokban és a saját egyéniséged is beleviszed a fűszerezésbe, a tradicionális mellett ismered a trendeket és akár saját trendet is teremtesz. És ki tudja, hogy még mi van, amit egy szakácsnak szisztematikusan megtanítanak (nem vagyok szakács, ennél mélyebben nem merek belemenni), te viszont bele sem akadsz a neten azok között a dolgok között, amit valamelyik oldal szerint tudnod kellene.


A net praktikus, sok dolgot el lehet tanulni onnan. De szakember nem leszel tőle és sok esetben egy szakmabelivel együtt dolgozva nagyon megnehezíted a dolgát annak. Saját célra és saját felelősségre azt mondom, csináld. De ebben az esetben sem mindent, mert messze nem minden szakma veszélytelen (lásd villanyszerelés) és messze nem minden projekt ér annyit, hogy elcsessz rá több tízezres/százezres tételt anyagár gyanánt.


Visszatérve a fürdőszobára, én a miénket magam újítottam fel, szintén hosszas keresgéléssel, de voltak dolgok, amikhez nem mertem nyúlni és inkább a szakemberre bíztam. Például csempézni egy majom is meg tud tanulni egy videóból még úgy is, ha minőségi munkára törekszik, de azért mikor odakerültem, hogy szereljük be a jacuzzis kádat, akkor hátrébb léptem és átengedtem a nemes feladatot másnak, mert azzal úgy voltam, hogy én ezt inkább nem. Még magamnak sem, nemhogy másnak pénzért!

2020. aug. 5. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"gyerek villanyszerelő lett. Mindent a netről nézett le"

A baj az, hogy elég sok ostobaság van a neten... szóval én ennek a módszernek a sikerességében csak akkor bíznék, ha az illető a wikit, youtube-ot és az iparosok honlapjait csak címszavakként használta, és szakirodalomban ellenőrizte az elhangzottakat. Ami persze lehetséges, csak ennyi szellemi erőfeszítéssel már egy villamoskari bsc-n lenne túl.

2020. aug. 5. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!