Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Melyiket válasszam? Pszichiáte...

Melyiket válasszam? Pszichiáternek vagy klinikai szakpszichológusnak kezdjek el tanulni? Folyt. Lent.

Figyelt kérdés

Mindenképpen pszichoterápiával szeretnék később foglalkozni. Orvosira felvételiztem már, sajnos nem sikerült. (3 ponttal maradtam le, nem esélytelen.)


Pszichológiára nagyon valószínű, hogy felvennének. ( Több évre visszamenőleg megnéztem a ponthatárokat.)


A humán tárgyakból mindig nagyon jó voltam, de töredelmesen bevallom, kicsit sem érdekelnek. Van egy felső-,és egy középfokú nyelvvizsgám. Kémia sem érdekel, nem is vagyok különösen jó benne, de nem is irtózom. A biológiát nagyon szeretem, jó is vagyok benne. Kémia és biológia emelt érettségivel rendelkezem jelenleg.


29 éves vagyok, vállalkozó, a munkát a tanulással össze tudnám egyeztetni, az államilag támogatott féléveim megvannak még. Szívesen dolgoznék kórházban , és vállalkozóként is ezekben a szakmákban. Szeretnék majd gyermeket is vállalni (nő vagyok), de nem szeretnék nagy családot. (Egy gyermek, maximum 2.) Az élettársam támogatására is tudok számítani, anyagilag meg tudnám oldani mindkét egyetemet, akár gyermekvállalással együtt is.


Eredetileg az orvosit preferáltam, de ki tudja, lehet, ha nehezen sikerül a felvételi, később nagy gondban lennék a reál tárgyakkal...


Kérdés melyik passzolna vajon jobban hozzám, esetleg melyikkel járnék jobban? Olyanok véleményét várnám, akik tanulnak ezeken a szakokon, esetleg dolgoznak ilyen, vagy hasonló területen, tudnának mesélni a gyakorlati munkavégzésről. Esetleg , ha valaki tudna olyan személyiségjegyeket mondani, amelyik egyiket, másikat kizárja, vagy valamelyikhez kifejezetten szükséges, azért is nagyon hálás lennék.


( Az alapokkal tisztában vagyok, hogy a pszichológus nem írhat fel gyógyszert, melyiket mennyi idő elvégezni stb., a képzések közül nem tudok választani. A "hány év alatt dolgozod le a magyar államnak a végzettséged árát, meg amúgy is öreg vagy" kezdetű lózungokra nem vagyok kíváncsi, adóztam már nem keveset, és fogok is még.)


Nagyon köszönöm, ha segítetek!



2020. aug. 18. 14:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
84%

Szerintem ha kizárólag a pszichológia/pszichiátria érdekel és sziklaszilárdan tudod, hogy semmi mással nem szeretnél foglalkozni, akkor inkább pszichológiát tanulj. Orvosin könnyű elveszíteni a motivációt és kiégni, ha 6 évig (aztán még a rezidens képzés során is) 99%-ban nem pszichiátriával kell foglalkoznod, hanem olyasmivel, amihez pszichoterapeutaként abszolút semmi közöd nem lesz. Ha úgy indulnál neki, hogy elsősorban orvos és azon belül lehetséges, hogy pszichiáter szeretnél lenni, akkor azt mondanám, hogy mindenképp az orvosival próbálkozz, de így tényleg az ott tanult dolgok nagy része felesleges lenne számodra.

A másik dolog, ami szemet szúrt, hogy ha jól értem, egyetem mellett szeretnél dolgozni, esetleg szülni/gyerek(ek)et nevelni. Orvostanhallgatóként még sosem találkoztam olyannal, akinek ez ment volna még a legstabilabb anyagi és családi háttér mellett sem minimum 1-2 év csúszás/halasztás nélkül (amit személy szerint pláne nem javasolnék, ha eleve idősebben kezdenél). Nem tudom, hogy vállalkozóként mennyire rugalmas és időigényes a munkád, de nekem személy szerint az első 3 évben biztosan nem fért volna bele az időmbe olyan munka, amivel stabilan napi minimum egy órát (akár általad megszabott időben), vagy hétvégente fél napokat kell tölteni, mert mindig volt egy számonkérés, beadandó vagy bármi, amivel foglalkoznom kellett.

2020. aug. 18. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
78%

Én a helyedben biztos, hogy a pszichológiát választanám.

Főleg, hogy azt akár levelezőn is tudnád csinálni (gyerek mellett is könnyebb).

2020. aug. 18. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
17%
A pszichiáterek vannak a szakma csúcsán, mindig ők a főnökök a pszichiátriákon. A pszichológia könnyebb.
2020. aug. 18. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
80%
Én is pszichológiára mennék mindenképpen, tudod levelezőn is csinálni,akár gyerek mellett is.
2020. aug. 18. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
97%

#1+1

Én nem kezdeném el az orvosit 29 éves gyermektelen nőként. Rengeteg időt és energiát igényel az egyetem (szerintem sem lehet az első három évben dolgozni) és a szakképzés csak utána kezdődik. Egy kisbabával otthon kell maradni egy darabig, így még több évvel kell számolni míg szakorvosok leszünk.

Pszichológusként is dolgozhatsz kórházban.

25N

2020. aug. 18. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a konstruktív hozzászólásokat! :)
2020. aug. 18. 19:33
 7/11 majipoor ***** válasza:
92%

Én pszichológus vagyok, ahhoz, hogy valaki pszichoterapeuta lehessen el kell végezni az 5 éves képzést (ba+ma) valamint a 4 éves klinikai szakpszichológus képzést, és csak utána kezdődhet a pszichoterapeuta képzés (a gyermekvállalást ezen a képzésen sem támogatják igazán) - szóval ez is egy elég hosszú folyamat. Valamint a klinikai szakpszichológus képzéshez mindenképp klinikai állás kell, amit pályakezdők csak nehezen kapnak sajnos, így ott egy-két év becsúszhat, amíg nem tudod elkezdeni a képzést.

Ami viszont biztos, hogy a pszichológia szakon a tárgyak sokkal tanulhatóbbak, mint az orvosin, bár itt is van anatómia, meg statisztika, és annyira nem humán a képzés, viszont itt olyan tárgyak vannak, illetve olyan elméleti tudást lehet szerezni, amelyek hasznosak lesznek később pszichoterapeutaként is.

2020. aug. 19. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Őszintén szólva, kezdekelbizonytalanodni. Utánaolvastam kicsit, vannak még olyan orvosi szakterületek, amik érdekelnének. (Pl. a neurológia) Persze, én így kívülről csak laikusként kapargatom a felszínt. Előző,azt megkérdezhetem pszichológusként mennyire nehéz elhelyezkedni? (Említetted a gyakorlati hely szerzésének nehézségét.) Pszichológia szakon lehetséges levelezőn a vállalkozásom menedzselése, illetve a gyerekvállalás? ( A párom is tudna vigyázni a kicsire, akár a gyedet is bevállalja, ha úgy adódik. )
2020. aug. 19. 09:49
 9/11 anonim ***** válasza:
91%
#1 #5 első három évben is lehet dolgozni, ha valaki akar. Én másod évtől dolgozok, és nem egy emberről tudok, aki szintén így tett.
2020. aug. 22. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
76%
#9 Nem vagy semmi, nem lehet egyszerű. Mit dolgozol?
2020. aug. 22. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!