Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » A doktori megszerzése hogyan...

A doktori megszerzése hogyan zajlik?

Figyelt kérdés
Most kezdtem az egyetemet, még egyaltalán nem biztos, hogy végül úgy döntök, hogy szeretnék doktorálni. Viszont ha mégis, akkor ehhez mit kell tennem? Ki lehet doktorandusz, felvételizni kell ahhoz is? Vagy ez hogyan van?

2020. okt. 27. 12:24
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha az egyetemednek van doktori iskolája, felvételizhetsz oda (ha nem, akkor másikba). A követelmények változóak, ha erre készülsz, nézz utána. Számítani szokott, ha TDK-ztál, vagy már van tudományos cikked (én kutatóintézetbe mentem szakmai gyakorlatra, így volt már cikkem, mire a doktori isklába felvételiztem). Valahol a nyelvvizsga is számít.


Ha benn vagy, akkor krediteket kell gyűjteni. Ezt lehet órákkal (mint a bsc és msc képzésben is), óratartással vagy kutatómunkával. Van egy keret, hogy melyik típusból max. mennyit gyűjthetsz. Közben kutatni kell és cikkeket publikálni, ebben majd a témavezetőd segít.


Az új rendszer 4 éves, és félidőben van egy vizsga. Erről sokat nem tudok, mert én még a 3 éves rendszerbe jártam. Nekem a végén van a vizsga (ami az új rendszerben nem tudom, hogy még megvan-e).


A legvégén írnod kell egy disszertációt (kb mint a diplomamunka, csak nagyobb és a tudományos kutatásod eredményeit kell leírnod), aztán azt megvédeni. Utána még lehetnek formaságok, pl. eskütétel.

2020. okt. 27. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszod, még pár kérdésem lenne. Szóval ha jól értem, akkor, hogy doktorit szerezzek, ahhoz még a képzés alatt valami egytemi kutatócsoportba be kéne kerülnöm? Az ilyenkbe hogyan kell jelentkezni? I(gondolom egyetem fügő, de nálatok hogyan volt?) A másik kérdésem, hogy ez a felvételi ez az msc elvégzése után van, ugye? Szóval elvégzem a mesterképzést és utána még 4 év.
2020. okt. 27. 12:37
 3/8 anonim ***** válasza:

Így van, msc után még négy év, sőt inkább több, mire tényleg meglesz a papír. Legalábbis Magyarországon. Van ahol lehet bsc-vel is doktorira menni, és könnyebbek a követelmények. Én most tartok kb. 5 évnél, és igazából már simán megírhatnám a disszertációt, de még inkább szeretnék pár kutatási eredményt (pont az érdekesebb eredményeim nincsenek még publikálva rendesen).


Én úgy kerültem a kutatóintézetbe, hogy a szakirányos tájékoztatón felírták a táblára, hogy milyen témák közül lehet választani, és ami nekem megtetszett, azzal oda küldtek. Szóval ez véletlen volt. De nem kell ehhez kutatóintézetbe menni, az egyetemeken is folyik kutatás. Ha valamelyik előadó szimpatikus, meg a tárgya is, akkor érdemes utánanézni, hogy kutat-e, és ha igen, akkor odamenni hozzá, hogy hogyan tudnál valamilyen kutatásban részt venni. Kiindulásnak lehet, hogy a TDK-n kiírt problémák a legkézenfekvőbb lehetőség. Elsősként lehet, hogy elég ha elmész a TDK-napra körülnézni, ha van nálatok olyan. De a google scholaron is rákereshetsz az egytemed nevére, akkor lesz egy képed, hogy milyen kutatás folyik ott ( [link] ).

2020. okt. 27. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
értem köszönöm és ezzel a kutatásba bekerüléssel mikor kell elkezdenem foglalkozni? most kezdtem az msc-t, első félévem. Szóval már most kéne ezzel foglalkozni, vagy elég akkor, ha már a bsc-re járok?
2020. okt. 27. 13:07
 5/8 anonim ***** válasza:
A fentiekhez még annyit tennék hozzá, hogy érdemes némi munkatapasztalatra is szert tenni. Én az M.Sc. és Ph.D. között dolgoztam pár évet. Amikor visszatértem a doktori iskolába, azt éreztem, hogy a munkatapasztalatom miatt előnyben vagyok azokhoz képest, akik az mesterképzés után szünet nélkül mentek tovább, viszont nem volt semmi rálátásuk a dolgok gyakorlati oldalára.
2020. okt. 27. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ, akkor ezek szerint nem is kell egyből jelentkeznem, ha szeretnék. Ennek örükök, akkor úgy látom még van időm, meggondolom addig, hogy mit is szeretnék.
2020. okt. 27. 13:13
 7/8 anonim ***** válasza:

Kutatással én csak a doktori iskola második félévétől kezdtem foglalkozni.

Ennek ellenére, ha be tudsz csatlakozni valahová (akár már a mesterképzés idején), akkor érdemes, mert tapasztalatot szerezhetsz általa.

2020. okt. 27. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
rendben, köszönöm
2020. okt. 27. 13:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!