Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Van pár kérdésem az egyetemen...

Van pár kérdésem az egyetemen tanulható OKJ-s képzésekről?

Figyelt kérdés

1. Most érettségiztem, felvettek egyetemre 2éves FNA-s szakra. Ez a 4félév beleszámít a 12államilag támogatott félévbe vagy ez az "első OKJ-s szakma ingyenes" kategóriába tartozik?

2. Ha elvégzem 4félév alatt és utána elszeretnék menni egy 6féléves diplomás alapszakra akkor az még mindig ingyenes ugye?

Mire befejezném a felsőfokú OKJ-t akkor lennék 20éves.

Mire pedig a diplomát szerezném meg, akkor 23 lennék. Ha jól tudom az állam 24éves korig finanszírozza a tanulmányaimat. Ha így siekrülne elvégeznem mindent akkor benne lennénk a 12félévben és a 24éves korban is. Szóval ez így oké?

3. Akár FNA képzésre járok, akár ANA-ra a szüleim nem kaptam családipótlékot, ha eddig kaptak?

4. Ha az FNA képzés a 12államilag támogatott félébe tartozik, nem pedig az ingyen szakma kategóriába, akkor még megmarad az " első OKJ-s szakma ingyenes" lehetőségem?


2010. aug. 13. 12:38
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Még valami: az FNA-s képzés után ugyanarra az egyetemre, ugyn arra a karra mennék ANA-s képzésre. Beszámítanák a moduljaimat? Kevesebbet kéne egyetemre járnom? Ha igen mennyivel? Milyen előnyöm lehet még ebből? Vagy milyen hátrányom?
2010. aug. 13. 12:46
 2/13 anonim ***** válasza:

1: beleszámít, levonja 4 félévedet, viszont cserébe minden ás juttatást megkapsz amit rendes egyetemi szakokon juttatni szokás.

2: Marad 8 féléved, azt kedved szerint használod fel, de több ingyenes FNA-ra nem mehetsz, minden képzési fajtából csak egyre mehetsz, így igen, egy BSC-t támogat még az állam. Ha 3 évesre mész, akkor még marad is két féléved, ami jól fog jönni ha esetlen BSCn valamivel csúszol.

3: nem kapnak utánad családi pótlékot, ha van testvéred akkor az övét emelik meg egy kicsivel (tán 1000 fttal), viszont neked járnak majd az egyetemi juttatások (ösztöndíj, szociális támogatás, ingyen bérlet stb..)

4: fogalmam sincs, de szerintem megmarad, mert ez nem is OKJ, hanem FSZ, csak valamiért egy kalap alá veszik.


Gratulálok hogy felvettek. Meg szabad kérdezni hogy hová? : )

2010. aug. 13. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Na akkor folytatom én is: nem feltétlen szükséges ugyanazon a fősulin maradnod, ha a kurzus tanterve 70%ban egyezik ANA és FSZ képzésedben akkor azt elfogadtathatod.

Arra viszont figyelj, hogy ha központilag fogadtatod el, akkor nem számítják bele a fél éves ösztöndíjba, csak a diplománál fognak vele elszámolni. Ha lehetőség van rá, beszéld meg a tanárral, hogy te már jártál ilyen kurzusra, és hogy megadná-e ő is ezt a jegyet amit kaptál rá korábban. Én az informatikai tárgyaimat így fogadtattam el.


Nem fogsz kevesebb ideig járni egyetemre, mert nem hiszem hogy lenne egy FSZ meg egy ANA ami teljesen fedné egymást. Szóval pár tárgyat el tudsz fogadtatni, de nem az összeset.

2010. aug. 13. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! aranyos vagy :) Szegedre vettek fel ( SZTE) mint ifjúságsegítő. A szociálpedagógiáról (ANA) 1 ponttal maradtam le (oda fellebbeztem, várom a választ) Ha esetleg kapnék 1db méltánypontot vagy nem is tudom hogyan hívják ezt, akkor először az ANA-s szakot végezném el, és utána az FNA-t:) Bár... ha nem jön össze akkor ha ezt elvégzem akkor kapok érte +pontot és akár komolyabb szakra is jelentkezhetek, ez vigasztal. :)
2010. aug. 13. 12:56
 5/13 anonim ***** válasza:

Ja és ég valami kicsit részletesebben:


Előny az elfogadtatásra: nem kell bejárnod az órára.


Hátrány: A kreditet csak a diplománál számítják be. Ez azért rossz, mert ha mondjuk felveszel 30 kreditet, amiből 6-ot elfogadtatsz, akkor év végén neked csak 24 kredittel fognak elszámolni, így romlanak az esélyeid az ösztöndíjra. Minél több kredittel minél jobb eredményt érsz el, annál jobbak az esélyeid.

Mivel kreditindex rendszer van, a következő a helyzet:

Ha neked vagy 30 kredited (számoljuk úgy hogy tárgyanként 2 kredit) és mindenből ötös vagy, akkor az azt jelenti hogy a kreditindexed 5.0 lesz. Viszont ha Gipsz Jakabnak 32 kreditje van, és mindenből ötös, kivéve egy tárgyat, amiből mondjuk kettes, akkor neki kicsit emeli az arányát és a kreditindexe 5.2 lesz mondjuk. Ez meg szemmel láthatóan jobb mint a te átlagod, pedig te szín ötös vagy.

Ez azért van, mert a kreditátlagot 30-cal osztják, és ha ennél kevesebbed, vagy többed van, akkor értelemszerűen borul a mérleg.

Okoskodni kell ezzel meg odafigyelni az arányokra.

2010. aug. 13. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

"Arra viszont figyelj, hogy ha központilag fogadtatod el, akkor nem számítják bele a fél éves ösztöndíjba, csak a diplománál fognak vele elszámolni."


Ne haragudj, ezt nem nagyon értem. Elmagyaráznád?

2010. aug. 13. 12:58
 7/13 anonim ***** válasza:

Énis SZTE-s vagyok, Médiatechnológus FSZ után most Tanító ANA szakon vagyok :) FSZ után talán 30 pont jár, de nem mindenhova számítják ám be... pl nekem a médiát nem számították be a tanítós felvételinél, ha kommunikációra mentem volna, ott számított volna.

De mivel a te két szakod között van átfedés, így szerintem simán jó lesz.

Sok szerencsét, ha segítségre van szükséged írj privátot nyugodtan.

2010. aug. 13. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Központilag való modul elfogadtatás:

Bemész az illetékes valakihez egy formanyomtatvánnyal, és megmondod, hogy te ezt és ezt a kurzust (például legyen neveléstörténet tantárgy) szeretnéd elfogadtatni. Az illetékes valaki megnézi, hogy te valóban elvégeztél már FSZen egy neveléstörténet kurzust, majd ellenőrzi, hogy valóban felvettél ANA-n egy ugyanilyet, ezért tesz egy pipát a lapodra meg a központi nyilvántartó rendszerbe, hogy neked ez a kurzusod el van végezve, neked ide nem kell újra bejárnod.

Ha így fogadtatod el , akkor év végén, amikor számolják az ösztöndíjadat, ezt nem fogják beleszámolni. Tehát ha te felvettél 30 kreditet, akkor is csak 28cal fognak elszámolni, hisz te ezt a tárgyat korábban teljesítetted már, nem adnak érte még egyszer ösztöndíjat (ha bejársz és újra szerzel belőle egy jegyet, akkor természetesen beleszámolják).

Amikor eljön az ideje, hogy megkapd a diplomádat, akkor megnézik, hogy te az ANA szakodon ugyan csak 118 kreditnyi tárgyat vettél fel, de elfogadtattad a 2 kredites neveléstörténetet, aminek a kreditértékét ekkor csapják hozzá a meglévő 118hoz, így meglesz a 120, és kiadják a diplomát. (ugyanis kell egy minimum kreditérték, hogy kiadják, ha valami hiányzik, akkor azt teljesítened kell). Szóval így van ez, hogy központi elfogadtatásnál elteszik talonba a krediteket, és amikor kell, előveszik.


Viszont: ha elég bátor vagy, akkor ki lehet kerülni a rendszert, és meg lehet beszélni a tanárral (főleg ha korábban is ő tanította a tárgyat) hogy ne kelljen bejárnod, és legyen kedves adja meg azt a jegyet amit korábban is már megadott. Ha jófej, akkor megteszi neked, így kikerülöd a rendszert, és gyakorlatilag kétszer kapsz lóvét ugyanazért a dologért. Nem fair megoldás, de anyagias világunkban mindenki megküzd minden forintjáért.


Természetesen ha olyan anyagi helyzetben vagy, hogy tudod nélkülözni az ösztöndíjat, vagy ha mondjuk mellette dolgozol, és nem hajtasz a pénzre, akkor nem kell vacakolni a tanárokkal, elfogadtathatod központilag és ők mindent intéznek.

Csak azért mondtam ezt, mert kétlem, hogy bárki nélkülözni szeretne bárminemű anyagi juttatást.


Ja és ha már így írkálok, szociális támogatást is lehet majd igényelni. Ha van valami speciális az életeben (nagycsaládosság (3 gyerek) , félárvaság, árvaság, elvált szülők stb...) akkor esélyes vagy szoctámra ami 8 000 és 24 000 ft között mocorog, és havi rendszerességgel kapod. A hozzá szükséges infókat időben meg fogod látni a suliban, plakátokon meg mindenfelé. Valamint érdemes még Bursát igényelni otthon az önkormányzatnál, az is nagyban megkönnyíti az egyetemi éveket.


Szegedi vagy? Vagy kolis leszel?

2010. aug. 13. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Köszi, a válaszokat. Tényleg elég sokat segítettél:) Szegedtől 117 km-re lakok Kunfehértón, jelentkeztem több koliba is de elutasítottak, most erre is fellebbeztem, hátha összejön. Albérletet nem bírnánk, de mindennapos buszozás/vonatozás meg elég rossz megoldás lenne a csatlakozások meg a várások miatt.
2010. aug. 13. 13:19
 10/13 anonim ***** válasza:
Na én Kalocsai vagyok, az is 120 km :D Károlyi koleszt próbáld meg, oda többnyire felveszik a jónépet. Mondjuk én innen a kényelmes kis albérletemből haláltábornak tekintek minden kollégiumot :D Nekünk sem megy jól, de az idegeim bánták a fél éves kollégiumi életet... :S
2010. aug. 13. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!