Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Eldöntöttétek előre, hogy...

Eldöntöttétek előre, hogy magyar érettségin milyen szöveget írtok?

Figyelt kérdés

Idén fogok érettségizni és szerintem sokkal könnyebb lenne a dolgom ha előre kiválasztom fejben. Először az érvelést, ehhez begyakorlom az érvelés megírását és nem foglalkozok feleslegesen a gyakorlati szövegalkotással.


Második részhez pedig a novellaelemzés szempontjait tanulom meg.


Ti hogy mentetek érettségizni magyarból?



2021. márc. 8. 18:28
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is érdemes felkészülni mindkettőre. Ha csak mondjuk az egyiket gyakorlod be jobban, azért a másik opcióról is tudj valamit. Én három éve érettségiztem, az elsőnél az érvelést választottam, mert kifejezetten jó volt a téma, és azt is szerettem jobban, viszont a másodiknál mindig is a novellával szimpatizáltam, órán is inkább azt gyakoroltuk, ennek ellenére a vers összehasonlítást választottam. A novella annyira érthetetlen és semmilyen volt, míg a versnél egy-két olvasás után csomó ellentét és hasonlóság lejött.
2021. márc. 23. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Nekem mindig is a versek értelmezése, hasonlítgatása könnyebb volt. Rövidebbek a sorok, könnyebb benne motívumokat, gondolatokat felfedezni+ a rímek, ismétlődések, hirtelen szerkezetváltások is elég sok mindent jelezhetnek. Legtöbbször ott az évszám, abból látszik, kortársak-e, össze tudod vetni milyen dolgok nyomasztották/tették boldoggá az adott költőket, vajon mi bújhat meg egy-egy sor mögött.

Novellánál nincs mit mivel összehasonlítani, csak az az 1 szöveg van, mint egy tömb, hosszú sorok, mondatok. Ott megértem a sztorit, de szó szerint és nagyon nehéz elképzelnem, hogy mondjuk a suhogó fű meg a kért mit jelenthet, vagy, ha megjelenek egy random karakter, az mennyire illik oda vagy sem és milyen szerepe van. Szóval nekem ez nehezebb.

Ennek ellenére próbálok novella elemzésben is fejlődni, de nagyon jó novellának/nagyon érthetetlen verseknek kell lenniük az érettségiben, hogy én ne verset elemezzek. Ami lehet, hogy furcsa, az osztálytársaim, akik aktívak magyaron, inkább novellát elemeznének.

2021. márc. 24. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Szóval kért=kert megjelenek=megjelenik

Ettől függetlenül remélem értelmezhető volt a válasz, amit adtam. 😅

2021. márc. 24. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!