Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Melyik szakot végezzem el, ha...

Melyik szakot végezzem el, ha nem tudom, mit akarok?

Figyelt kérdés
11.-es lány vagyok. Nem tudom pontosan mit szeretnék csinálni, és még van fél évem, de nem tudom, tudok-e döntést hozni. Szeretem a matekot, a magyart, a nyelveket. Ti milyen szakra mennétek a helyemben? Van olyan, akinek gőze sem volt, mit akar, de valamit elvégzett? És mit végeztetek el?

2021. ápr. 25. 09:47
 1/8 anonim ***** válasza:
97%

Tantárgyak mellett olyanokon gondolkozz el, hogy pl emberekkel dolgoznál? Hol? Stb stb

Felvi.hu-n vannak ilyesmi tesztek, van szakfelsorolás, ahol viszonylag jól leírják, hogy melyik szak mit csinál és hogy. Én azt ajánlanám, nagy segítséget tud adni, ha bizonytalan vagy.

2021. ápr. 25. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
93%
Önismeretit
2021. ápr. 25. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
97%

Még majdnem egy éved van, döntsd el addig, mit szeretnél. Szeretem a matekot, magyart... Tantárgyakban gondolkozol, de ennek nem sok köze van a felnőtt élethez, a munka világához. Menj fel egy álláskereső oldalra, nézegesd az álláshirdetéseket! Nézz meg több százat! A hátralévő közel egy évben lesz rá időd. Akkor lesz némi fogalmad arról, milyen munkásokra van szükség, és hogy azokra a pozíciókra milyen végzettséget, illetve tulajdonságokat várnak el.

Ezek közül válassz ki kb. 10-et, amiről első nekifutásra úgy tűnik, hogy valamennyire közel áll hozzád. Nézz utána résztelesebben, miből áll az adott szakember munkája, milyenek a munkakörülmények, mennyit lehet keresni... Ha megvan, mi az, amit valószínűleg hosszabb távon is szívesen csinálnál, akkor jön az, hogy képzést választasz hozzá.

Röviden: nem elmegyek egyetemre, aztán gondolkozok, hogy a sok év alatt megszeerzett diploma mire jó, hanem célként választok egy munkát, ezt a célt szem előtt tartva képzem magam.

2021. ápr. 25. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Azon gondolkozz, mit és hol szeretnél dolgozni. Pl irodában, számítógép előtt, ülő munkát el tudod képzelni? Akkor mehetsz gazdaságira. Esetleg nemzetközi gazdálkodás a nyelv miatt. Tanítanál gyerekeket? Akkor mehetsz tanárira. Esetleg ügyvédként ék tudod képzelni magad? Akkor jog. Vagy annyira érdekel a nyelv, hogy belemélyednél jobban? Akkor bölcsész nyelvi képzések Pl anglisztika vagy bármi más nyelv. Vagy nemzetközi tanulmányok. Így próbáld végig gondolni. Nézz meg tanmeneteket, akkor látod melyik szak milyen tantárgyakat takar, jobban el tudod dönteni mit szeretnél tanulni.


Egyébként, hogy a kérdésedre is válaszoljak, akik nem tudják, hogy mit szeretnének csinálni azok jellemzően valamilyen gazdasági szakra szokták beadni mondván, hogy az sose rossz.

2021. ápr. 25. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Én azt tudnám ajánlani, hogy mélyebben nézz utána a lehetőségeidnek, és ne csak a felvételizőknek szánt dolgokat keresd. Találj pár szakot ami érdekelne, és van köze azokhoz amit szeretsz csinálni. Ezeket meg lehet nézni felvin.hu-n.

Aztán menj fel egyes egyetemek oldalára, olvasd el milyen az élet az adott karon, milyen "szakkörök" vannak esetleg a kolikban. Olvasd el az esetleges specializációkat. Nézd meg milyen a mesterképzés, és hogy milyen témák vannak egy diplomamunkában például.


Nekem a felvi meg az ilyen tesztek nem segítettek. Persze sokaknak jók, ez csak személyes tapasztalat. Ha nem töltöttem volna órákat a BME-nek a honlapjain mindenféle mintatantervek, diplomatervek, meg tantárgyak leírásaiknak olvasásával, akkor biztos én se tudnám, hogy milyen irányba akarnék menni.


Egyébként első opciónak inkább azt ajánlanám amit a 3-as és 4-es írt. Egyetértek velük, hogy a munkák után jó nézelődni. De ha nagyon el vagy veszve (ahogy én is voltam) akkor ez is jó kezdés lehet.

2021. ápr. 25. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
93%

A felvit tényleg érdemes nézegetni, minden szakon van pályakövetés, hogy ezzel a diplomával milyen kilátásaid vannak az életben, mit lehet vele csinálni.


Emellett a felvin vannak önismereti tesztek is, amikre ha őszintén válaszolsz, akkor az eredmény adhat egy kis útmutatást, hogy merrefelé keresgélj:

[link]

2021. ápr. 25. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
50%

Ha nem tudod mit akarsz, akkor javaslom, hogy nézd meg a gazdasági szakokat. Itt írtam egy rövid összefoglalót róluk: https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..


Különösen a kereskedelem és marketing szakot ajánlom, ez egy rendkívül érdekes és sokoldalú szak, dolgozhatsz vele később ezerfele. Fentebb linkeltem erről is pár hosszabb leírást.

2021. ápr. 25. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
50%
Ha szereted a nyelveket, mi lenne,ha elmennél idegenvezetőnek. Feltéve, ha az embereket is szereted. Sok helyen megfordulhatnál, változatos munka.
2021. ápr. 26. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!