Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Érettségi után egyetem vagy...

Érettségi után egyetem vagy simán szobafestő szakma, melyik éri meg jobban?

Figyelt kérdés

Ha leérettségiznék és az színötös lenne, az egyetem mennyire lenne ehhez képest nehéz? Gondolom ott nem olyan könyvek vannak, hogy képeket tesznek a magyarázatok alá, hanem szakszerűen van minden leírva (vagyis érthetetlenül). Ez így mennyire tanulható? Én mindent beleadnék, hiszen szeretek küzdeni a 5-ösökért.

Szobafestő a másik amire még gondoltam, mert én olyan ember vagyok, aki mindenből a legjobbat hozza ki, vagyis mindig pontosan szeretem elvégezni a munkáimat, nem vagyok az a tipikus jóvanazúgy ember.

Hallássérült vagyok, de tudok olvasni úgy mint egy egészséges ember, tudok értelmezni, tudok beszélni (angolul nem, tehát remélem egyetemen nem kell angolul megszólalnom..)

El se kezdtem az érettségit de érzem, hogy szükségem van erre, az viszont nem elég magában, fel kéne turbózni vagy fősulival vagy egyetemmel. Mennyivel másabb az egyetem az érettségihez képest? Mennyivel nehezebb?


2021. aug. 3. 18:34
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

De mennyivel másabb az egyetem egy gimnáziumhoz képest? Mennyivel nehezebb?

Ha szakgimnáziumra megyek, azzal szakmát+érettségit kapok? Ezt hallottam egy pár tanártól.

Amúgy vagy számítógép szerelő, karbantartó OKJ-m, de ezzel nem fogok tudni dolgozni, mert nincs felvétel rá.

Szóval ezért mennék vagy festőnek, vagy gimi + egyetem.

Az egyetemnél milyen szakmák vannak? Amik hallássérültnek is jó, vagyis elvégezhet egy hallássérült is.

2021. aug. 3. 20:01
 12/17 A kérdező kommentje:

Miért olyan fontos leérettségizni?

Ha leérettségiznék úgy, hogy mindenből 5-öst elérem, akkor van esélyem az egyetemen is jó tanulónak lennem?

2021. aug. 3. 20:02
 13/17 anonim ***** válasza:
95%
Szerintem egyetemen máshogy kell már készülni, mint az érettségire, nekem ez a személyes tapasztalatom, szóval ha kitűnőre érettségizel, az még nem biztosítás arra, hogy az egyetem hogy fog menni. Én úgy látom mostanság, hogy egy jó szakmával sokkal könnyebb elhelyezkedni, mint egy alapképzéssel, ami telített.
2021. aug. 3. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Értem. De az érettségi miért olyan fontos? Miért alap?

Allergiás vagyok a porokra most jöttem rá, így a szobafestő szakma gondolom nem is nekem való?

2021. aug. 3. 20:45
 15/17 A kérdező kommentje:
És pontosan hogy működik az egyetemnél a szakmaválasztás? Megtanulok középsuliban egy szakot, azt egyetemben feljebb húzom? (Vagyis egyetemben ezt tovább képzem(?))
2021. aug. 3. 20:48
 16/17 anonim ***** válasza:

hűha de nem vagy képben a dolgokkal. oké.

szóval a középsuliban vagy érettségire készítenek fel, vagy egy szakmára, vagy egy szakmára+érettségire (ez plusz egy vagy két év).

amik csak az érettségire készítenek fel (gimnáziumok) ott alapvetően mehetsz specializált középsuliba, ahol egy vagy két tárgyat magasabb szinten tanulhatsz, de vannak általános középsulik is. Az hogy valamilyen tárgyat emelt szinten tanulnak azt jelenti hogy érdekli őket és esetleg olyan irányban akarnak tovább menni, azonban nem muszáj. (példa: én biológia és kémia tagozatos voltam, de gazdasági vonalon tanultam tovább) Szóval nem, nem az történik, hogy "középsuliban egy szakot, egyetemben ezt tovább képzem".

Általában abban az évben amikor az emberek érettségiznek már tudják hogy milyen irányban szeretnének továbbtanulni. Kinézik, hogy melyik egyetem melyik szakja érdekli őket és ez alapján döntik el hogy miből tesznek emelt érettségit. Ez lehet az is amit kezdetektől fogva emelten atanultak, vagy más tárgy is.

Azt, hogy mennyivel nehezebb az egyetem mint az érettségi, nehéz konkrétan megmondani. Alapvetően azt szokás mondani hogy az egész érettségi (mind az 5 együttesen adja ki egy egyetemi tantárgy anyagát - és félvente akár 6-10 tárgyból is kell vizsgázni.) Maguk a tárgyak egy orvosi egyetemen sokkal nehezebbek. Egy mérnőki egyetemen is sokkal nehezebbek. Egy gazdaságin már nem annyira (Az anyag jóval több, ilyen szempontból nehéz, de általánosságban nem bonyolultabb mint egy emelt matek érettségi - tantárgyi kivételek vannak, amivel vért lhet izzadni).


Ha leérettségiznék úgy, hogy mindenből 5-öst elérem, akkor van esélyem az egyetemen is jó tanulónak lennem? Nem. Az érettségi nagyon egyszerű sztenderdizált vizsgasor, könnyű felkészülni, és bőven van idő is felkészülni. Az egyetemen ennél jóval több az anyag, nincs egy éved hogy egyetlen vizsgára készülgess, és akkor még ott vannak az évközi beadandók, projektmunkák, gyakorlatok plusz esetleg a munka.


De az érettségi miért olyan fontos? Miért alap? Mert ezzel mutatod meg hogy vagy annyira értelmes hogy meg tudsz oldani egy egyszerű tesztet és bizonyítod hogy tudsz magolni (sok egyetemi tárgynál fontos, hogy szó szerint vissza tudd adni a dolgokat), tudsz rendesen fogalmazni (magyar és töri érettségiknél is ezért van esszé), tudsz alapvető szövegeket értelmezni, logikusan gondolkodni és tudsz valamennyit összefüggően értelmesen beszélni (szóbeli). Ezek mind alap kompetenciák amivel illene mindenkinek rendelkezni (akár van róla papírja akár nem).


"Szobafestő a másik amire még gondoltam, mert én olyan ember vagyok, aki mindenből a legjobbat hozza ki, vagyis mindig pontosan szeretem elvégezni a munkáimat, nem vagyok az a tipikus jóvanazúgy ember." ennek így nincs értelme, szerintem egyáltalán nem magyarázza ez hogy miért akarsz szobafestő lenni. ezt akármilyen állásinerjún bemondhatod és csak bólintanának hogy igen, sablonos szöveg de van értelme minden munkakörben. Nincs bajom a szakmával, apukám is az, és ha jó vagy benne (és esetleg más építőipari szakmát is elsajátítasz papírral vagy nélküle), akkor nagyon jól lehet keresni amíg bírod fizikailag. Csak arra próbálok neked rámutatni hogy az ok amiért ezt választanád nem a legjobb.

2021. aug. 4. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Miért kell az érettségi?


Mert a leghülyébb pcsák, ostoba pojácák is megkapják (ha nem egyetemre kell, az ő 2-esük ugyanannyit ér, mint az, ami kitűnő). És igen, te lehetsz náluk sokkal okosabb, simán lehet, hogy megvannak a képességeid egy sokkal jobb érettségire. De nekik van, neked meg nincs, és ez fog számítani baromi sok állásnál, pl. 8 általánossal, minden egyéb végzettség nélkül (jogsi, gépkezelői stb) nézd meg, takarítói, mosogatói, alkalmi segédmunkás, gyártósori, nehéz fizikai munkák vannak csak, persze minimálbérért, baromi sokat dolgozva. Egy egyszerű kisbolti eladótól is elvárt már legtöbbször az érettségi, pedig valószínűleg pár százezres, esetleg milliós bevételt le tud számolni valaki anélkül meg a gépet nyomkodni sem atombonyolult. De kell, ez van.


Vagy ha érettségid nincs, akkor szakmád legyen, hogy abban elhelyezkedhess. Na persze a szakmához nem árt magas szinten érteni is.

2021. aug. 5. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!