Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi segíthetne eldönteni, hogy...

Mi segíthetne eldönteni, hogy milyen szakon tanuljak tovább?

Figyelt kérdés

Anglisztika alapszakos vagyok, tavasszal fogok diplomázni. Szeretnék még továbbtanulni, viszont még nem tudom biztosan mit választanék és nem is nagyon látom a szempontokat, előnyöket-hátrányokat stb. Elsősorban mesterképzésben gondolkoznék, mert az mégis egy mesterdiplomát adna és rövidebb (én ezzel a képzéssel 7 állami félévet használok el, a fennmaradóból szeretnék még gazdálkodni vagy legalábbis minimális tandíjat fizetni), de nem túl szerteágazóak a lehetőségek. Felvennének anglisztikára és amerikanisztikára (ezek érdekelnek és szeretem a szakomat, de már picit meguntam ezt a bölcsész létet, hogy éveken át csak ülök és olvasok / írok, és maga a képzés sem túl specifikus, nem teszünk szert szakmai vagy gyakorlati ismeretekre stb.), fordító és tolmács mesterképzésre (de ehhez két nyelvvizsga kellene, nekem az angolon kívül nincs másik és addigra valószínűleg nem is lenne), angol nyelvoktató mesterre (nekem ez olyan "nesze semmi fogd meg jól" szaknak tűnik, nem szimpatikus), alkalmazott nyelvészetre, beszédtudományra, irodalom és kultúratudományra (ezekben egyáltalán nem gondolkozom, ezek ebben a formában nem érdekelnek). Még talán a hungarológia mesteren gondolkozom, azon belül pedig a magyar mint idegen nyelv szakirányon, ehhez még talán meg tudnám szerezni a felvételhez szükséges plusz krediteket (maga a magyar nyelvtanítás érdekel, de a szak a képzési terve alapján nem túl szimpatikus, engem a magyar töri stb. nem érdekel). Valamint a kommunikáció és média esetleg, de nem tudom ez mennyire gyakorlatias, hasznos képzés.

Az alapképzéseket sem zárnám ki, viszont igazából nem változott az érdeklődési köröm (tehát ugyanúgy ez az iránt érdekelne és nem tanulnék pl. egészségügyi, természettudományi, műszaki, gazdasági stb. területeken) és nem igazán szeretnék új érettségi(ke)t sem tenni (2017-ben érettségiztem, most bármely tárgyat választanám a nulláról kellene újra felkészülnöm, szerintem elég drága is), illetve az anyagi lehetőségeim is végesek (pl. önköltséges szakra vagy osztatlanra tuti nem mennék, az rengeteg pénzbe kerülne). Még más nyelvszakokon gondolkozom esetleg (főként kínai, mert azt már tanultam), de az szerintem ugyanez lenne mint az angol csak pepitában és nem biztos, hogy elégedettebb lennék velük.

Valamint még azon gondolkozom, hogy esetleg érdemes lenne-e ugyanezen a területen maradni csak egy külföldi egyetemen tanulni, hátha esetleg a környezetváltozás, a szemléletmód stb. is jelentene annyi változást, hogy ne legyen ilyen negatív képem a bölcsészettudományi képzésekről.


2021. okt. 9. 11:41
 1/6 anonim ***** válasza:
A bölcsész szakok (a mesterszakok meg főleg) természetüknél fogva elméletorientáltak, ez ilyen. Ha gyakorlatias dolgot akarsz csinálni, kezdj el dolgozni.
2021. okt. 9. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy az álláskeresésnél pedig abba botlik az ember, hogy tapasztalatot, gyakorlatot, szakmai tudást várnak el már egy kezdőtől is, gyakornoki pozíciókban is és a képzés során egyáltalán nem foglalkozunk ilyesmivel. Holott szerintem nem lenne ördögtől való dolog, ha mondjuk egy nyelvszakon foglalkoznánk pl. fordítással, tolmácsolással, szövegalkotással, kreatív írással, tanulnánk szaknyelvet stb., stb.
2021. okt. 9. 15:16
 3/6 A kérdező kommentje:
Valamint vidéken tanulok, itt a lehetőségek is szűkösebbek ezen a téren. A szakom évfolyamáról pl. egy ember sem tudott dolgozni az egyetem mellett, illetve miután lediplomáztak mind tovább is álltak, a nagy részük továbbtanult vagy páran el tudtak helyezkedni, de akinek szakhoz kapcsolódó munkája van az mind csak "valakinek a valakije", mármint családi vállalkozásban kaptak munkát és hasonlók.
2021. okt. 9. 15:22
 4/6 anonim ***** válasza:

Ha nem is jók a munkalehetőségek ahol laksz, a nyelvvel pont egyáltalán nem vagy röghöz kötve... Online lehetőségeknek is utánanézhetnél. A fordítás, szöveírás meg mind olyan dolgok, amiket csinálhatsz a szabadidődben az egyetemtől teljesen függetlenül,

nem értem mire vársz igazából. Nem kell egetrengető dolgokra

gondolni, engem pl. egy heti 2x alkalmas önkénteskedés tapasztalata indított el azon az úton, amin most vagyok. Fel kell találni magad.

2021. okt. 9. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Pont ezt írtam, hogy az a probléma, hogy hiába akadnak lehetőségek, nem értek semmihez és nincsen semmiféle szakmai tudásom, gyakorlati tapasztalatom. Egy mondatot nem fordítottam még soha életemben, soha nem tanultam semmiféle ezzel kapcsolatos dolgot stb., azt sem tudnám hogyan kezdjek neki, nemhogy felvegyenek egy ilyen munkára, mert a legtöbbször nem szimplán a nyelvtudás az egyetlen elvárás. A szabadidőmben (már amennyi van) pedig persze, foglalkozhatok ezzel stb., de nem lesz olyan hatékony mintha tanítanának, átnéznék a munkámat stb., stb. Önkéntes lehetőségekkel pedig itt vidéken nem igen találkozni, max. korrepetálás, de arra sem vesznek fel akárkit (pl. mikor jelentkeztem csak tanárszakosokat vettek fel, mert hogy ők legalább már voltak hospitálni, írtak óratervet stb.).
2021. okt. 9. 15:52
 6/6 anonim ***** válasza:
De én meg pont ezt írom, hogy online önkéntes lehetőségek nemcsak vidéken vannak... Használd az internetet. Pl. van a magyar önkéntes TED fordítóknak külön Facebook csoportja, tessék, kipróbálhatod magad a fordításban. Nem kell ehhez az egyetemtől várni az útmutatást.
2021. okt. 9. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!