Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Miért így kell számolni a...

Miért így kell számolni a vizsgán?

Figyelt kérdés

Egyik ismerősnek segítek kőművesvizsgára készülni, és sok olyan feladat van, hogy veszteséggel kell számolni. Amíg ilyen 1-2-3-4-5% van, addig nincs is probléma, mert a kerekítéssel úgyis ugyanaz jön ki, de ma volt egy olyan feladat, hogy 48 négyzetméteres területre kellett 25 cm vastag kavicságyat lefektetni 10%-os tömörítéssel (tehát a lefektetés után 10%-kal csökken a térfogata), és a megoldókulcs úgy számolt, hogy szimplán beszorozta 1,1-del, holott valójában az a kérdés, hogy mennyi kavics kell, hogy legyen ahhoz, hogy tömörödés után a megfelelő térfogat legyen.


A megoldókulcs szerint: 48*0,25*1,1 = 13,2 köbméter

Ahogy (szerintem) kellene számolni: 48*0,25/0,9 = 13,333 köbméter


Itt sem annyira számottevő a különbség, de azért van, mégpedig az én számításom szerint több, mint 1 tized köbméterrel kellene több kavics.


De volt már olyan feladat is, ahol csempét kellett veszteséggel megvenni, és ott is simán csak beszoroztak, viszont az eredményt egészre/kiszerelési egységre kellett kerekíteni, és mindkét kerekítésre ugyanaz jön ki, emiatt nem is annyira problémás ez a dolog, azonban ha sokkal több anyagból kell veszteséggel számolni, vagy a veszteség százaléka túl nagy, akkor számottevő különbség jön ki a két számítással, mégis a kisebb értéket adó eredmény hivatalosan a helyes.


Abból a szempontból szerencsésebb, hogy a megoldókulcs szerint így kell számolni, mert az ismerősöm nem egy nagy ász matekból, így áthidaló megoldásként annyit mondtam neki, hogy számolja külön a százalékot, majd adja hozzá az eredetihez (esetünkben 12+(12*10/100) = 12+1,2=13,2), és úgy megy neki a számolás, de engem zavar, hogy miért tanítják (matematikailag) rosszul.



#kőművesvizsga
2021. nov. 13. 19:04
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha csak kerekítve kell a szám, akkor azért jó így is, mert majdnem ugyanaz a kettő. Ha te osztasz 0,9-cel, az ugye ugyanaz, mintha 1/0,9-cel szoroznál, ami meg 1,11111. Ez kerekítve 1,1. Abban igazad van, hogy nagyobb számoknál ez már jelentős különbség is lehet, de ha nekik nagyjából kell, akkor ez nem számít. Valóságban feltételezem, hogy amúgy se centizik ki és valamivel többet vesznek inkább.

Amúgy igazad van, ha teljesen pontos megoldást akarunk, akkor a te módszereddel kéne számolni, hiszen ha 10%-os a veszteség és kell egy köbméter kavics, akkor 1,1 köbméter még kevés lesz, mert abból a végén csak 0,9 lesz. Ők azzal nem számolnak így, hogy a plusz hozzáadott 0,1 köbméterből is lejön a 10%.

Szerintem az egyszerűség kedvéért tanítják így, de biztos a tiédre is megadnák a pontot, mert helyes a megoldás.

2021. nov. 13. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Én ezt valahol meg is tudom érteni, csak mondjuk ha valaki ezt rosszul megtanulja, aztán azt találja ki, hogy ő megpróbál egy érettségit, akkor az ilyen jellegű feladatokat rosszul fogja megoldani, így nem kap rá pontot. Tehát maga az alapelv rossz, amit tanítanak/elfogadnak.
2021. nov. 13. 20:06
 3/4 anonim ***** válasza:
Nem hinném, hogy az egyszerűség miatt direkt rosszul tanítják. Egyszerűen ennyire kutyaütők, hogy fel sem tűnik nekik, hogy rossz.
2021. nov. 14. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Ez a feladat (és a többi is) egy versenyfeladatból volt való, és a hivatalos megoldásban szerepelt így. Szóval gondolom, hogy a vizsgán is így kell számolni, és hivatalosan is így tanítják az ilyen számításokat.


Ugyanis ezen a versenyfeladaton ha elér valaki 60%-ot, akkor az írásbeli vizsgát teljesítettnek tekintik. Valamint a verseny írásbelijének tematikája nagyon hasonló a hivatalos vizsgafeladatsorhoz.


Ezért is kérdeztem, hogy a gyakorlatban tényleg így számolnak a veszteséggel? Mert matematikailag teljesen rossz.

2021. nov. 14. 11:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!