Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » A lentebb leírt önjellemzés...

A lentebb leírt önjellemzés alapján lehet esélyem a matematika alapszakon?

Figyelt kérdés

Szép estét Mindenkinek!:)


Picit hosszúra sikerült leírnom saját jellemzésem, történetem, abban bízva, hogy tudtok nekem segíteni döntésem meghozatalában, esetleg tanácsot/tanácsokat adni.


22 éves múltam nemrég. Tulajdonképpen 2016-ban jártam utoljára kvalifikált iskolába, utána már csak a jogviszony végett jártam "kamu" iskolába, ahol érdemi tanítás nem folyt.


Családi hátterem, állami gondozás (jelenleg is abban vagyok - utógondozás) következtében dolgozni kényszerültem.


A reál tudományok mindig is nagyon érdekeltek, már alsó tagozatban, sőt óvodában nagyon szerettem a különféle logikai játékokat, valamint a számok világát. Magamtól tanultam meg a számtan alapjait is, ezért néhány éven keresztül osztályelső voltam ami a matematikát illeti. Majd 7. osztályban magával ragadott a kémia, kivétel ez alól a kísérletek. Ami magával ragadott az az "atomelmélet" volt, illetve minden olyan, ami nem volt gyakorlathoz köthető.


Majd találtam egy mentort, aki segített felkészíteni, felkarolt, így kémia versenyekben sikerült eredményeket elérnem.


Mind e mellett a matematikát végig középszinten tanultam, azt is 2017-ig, ez elég volt a versenyszintű kémiához is, ennél több matematikai tudás nem kellett.


2017 utolsó negyedévétől felhagytam a tanulással, jogviszonyigazolást megszereztem, másra nem volt szükségem, dolgoztam. Jelenleg is dolgozom, bár sikerült elérnem, hogy "túlóramentes" részmunkaidőben megkeresett összeg is elegendő legyen az utógondozás által adott állami támogatás mellé.


A 12.-et lezárták nekem, viszont nem érettségiztem. Nem is tanultam semmit ez év szeptemberéig. Amikor is improvizált döntésem eredményeképpen jelentkeztem a Kormányhivatalban középszintű matematika- és nyelvtan-irodalom érettségire. Utóbbira semmit nem készültem, előbbire talán bruttó 7-8 órát az egy hónap alatt. A matematika érettségimet 78 %-ra meg tudtam több év kihagyás után írni, a magyar nyelv összesítettben 60 % lett, bár szerepet játszott a tanár jó indulata is. Matekot korrekten javították, mondjuk nehéz is belelátni akármit is, ellentétben a magyarral.


Elhatározás révén beiratkoztam egy 100 órás emelt matek online képzésre, melynél most tartunk 40. tanóránál.


Az érettségit követően tanulok rendesen, foglalkozom az emelt matematikával, illetve a hiányos középszintű tudás megszerzésével is.


Úgy gondolom, hogy az anyagot gyorsan elsajátítom, utána az anyaghoz kapcsolódó feladatokat több-kevesebb sikerrel, de abszolválom.

Akkor is, ha hasonló megoldására az órán nem került sor.


Vannak nehézségeim a matematikában, bár ezen a szinten egyelőre mindent megértek. Ami nehézséget okoz, az bizonyos dolgok észrevétele egy feladat megoldása során. E miatt nehezebben, vagy sehogy nem tudok egy feladat végére jutni. Ezek nem típusfeladatok, hanem összetettebb, bonyolultabb, de témába vágó érdekességek.


Abszolút szenvedélyes vagyok, ami a matematikát illeti (eddig is az lettem volna, ha lehetőség adatott volna tanulnom). Tele vagyok újra könyvekkel, folyamatosan egy matematikai problémán jár a fejem, gondolkodó feladatokat nézek, betekintek az egyetemi anyagba is (kíváncsiság miatt).


Amit kifejezett erősségemnek érzek, az a tanult elmélet, definícók teljes megértése (emelt szinten), tartós rögzülése, tanult tételek bizonyításának elsajátítása, egyelőre egyszerűbb dolgok bizonyítása Adott feladat átírása, érdekesebbé tétele.


Ami kifejezetten érdekel az a számelmélet-algebra, illetve a függvények-analízis.


Adott témakör végeztével több könyvből, többféle feladatot nézek, oldok meg, ugyanis berögzült feladatmegoldó nem kívánok lenni. Preferálom a gondolkodást igénylő feladatokat. Az a rutin még hiányzik, hogy matematikai feladatmegoldásra rávezető ötletek tömkelegével rendelkezzem, de az október közepén indult tanfolyam óta érzem azért a változást, előremenetelt.


Hangulatállapotomtól függ azonban az önbizalmam. Ha egy feladatnak nem érek a végére (még ha az nem is emelt szintű anyag, csak témába vág, de összetettebb), akkor az önbizalmam hamar le tud lombozódni, és kell néhány óra mire visszanyerem. Ez mondjuk pszichológia, ezen már dolgozom.


Májusban az egyéb érettségik mellett emelt szinten érettségizem matematikából, valamint kémiából is. Attól nem tartok, hogy nem vesznek fel az egyetemre, hisz alacsonyak a ponthatárok. Bár nem alacsony ponttal célom bekerülni. Bennmaradni viszont tudom, hogy nehéz, és nem is úgy szeretnék, hogy éppen, hogy bennmaradok.


Két szak között dillemázom: matematika-kémnia tanári, illetve matematika alapszak. (Kémiát tanítottam korábban többnyire kortársaknak, kb. 1 évig folyamatosan, valamint jelenlegi munkám is pedagógiai irányzatú, OKJ végzettséget igénylő, amely nem érettségihez kötött).


Nem tudom, hogy képes lennék-e a matematika szakon helytállni. Kíváncsi lennék gondolatokra, tanácsokra, ötletekre, tapasztalatokra, hogy milyen ismérvei vannak egy (jó) matematikusnak a szenvedélyen kívül? Mert az volt, és van is. Kitartás is, bár sokszor nem olyan feladattal foglalkozom, amivel kellene, de ebben magam kell, hogy fejlődjek.


Köszönöm előre is a segítő jellegű válaszokat, és már önmagában is azt, hogy elolvastátok!



2021. dec. 18. 21:07
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Lehet. Elsősorban a szorgalmadon fog múlni úgyis.
2021. dec. 18. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm váalszod! Tervem annyi, hogy júniusban beadom a felmondásom, augusztus 31.-én ez esetben lejár a felmondási időm, így csak a tanulásnak szentelhetem az elkövetkező néhány évem. Az anyagi stabilitás fenntartását pedig néhány magántanítvánnyal szeretném elérni.


És mit gondoltok, hogy lehet felismerni, hogy valaki egy "matematikus" karakter-e, vagy sem? Sok referincám nincs, elhanyagolható a környezetmben élő értelimségek/tehetségek számossága sajnos. :(

2021. dec. 18. 21:35
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nincs olyan, hogy xy valamilyen karakter vagy sem. Ha szereti csinálni és szeretni fogja várhatóan a munka jellegét, akkor való arra a pályára, ha nem, akkor meg nem.


Átlagos képességű emberek ha kicsit észnél vannak, azért el tudnak végezni egy egyetemi szakot, ahol majd szereznek olyan készségeket, kifejlesztenek olyan érzéket, amivel menni fog a későbbiekben is a haladás. Kicsivel az átlag alatt kicsit több energiát igényel, kicsivel az átlag fölött meg kevesebbet, de úgy gondolom, hogy aki tudott tenni egy olyan érettségit, amivel felveszik egy ilyen szakra, az alapvetően rendelkezik azzal az alappal, amire lehet építeni könnyebben vagy döcögősebben, így vagy úgy.


Én más pályán vagyok, pontosabban másra váltottam és rengeteget traktáltak ezzel az algoritmikus gondolkodás meg logikai érzék dumával. Nem, ilyen nincs, ezek akkor fognak kifejlődni, ha aktívan tanulsz egy természettudományosabb területen és nem veleszületett adottságok, amik ha nincsenek meg gyerekkorodban, már le is húzhatod a rolót. Ez hülyeség.


Az számít, hogy mennyire hoz lázba a téma és mit lennél hajlandó megtenni azért, hogy jó szakember legyél vagy akár csak tervezett időben diplomát szerezz. Ezek motivációs kérdések, nem képességbeliek. A képességeid folyamatosan változnak, ha elszántan csinálsz valamit és azáltal, hogy örömöd leled benne, nem csak a kötelező köröket izzadod vele.

2021. dec. 18. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
A matek-kémia kiváló szakpár, nagyon keresett mindkettő. Kapkodni fognak utánad és magánban is sokat lehet keresni vele.
2021. dec. 18. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
48%

Én is inkább a matek-kémiát ajánlom.


Apám matematikus, nyilván nem azzal foglalkozik, iszonyat szűk szakma. Egy volt osztálytársam lett matematikus csak, pedig többen is aktívan versenyeztünk, ő most kint él az USA-ban, egy ottani egyetemen tanít. Ismerősi körben (apám révén) is vannak többen, van aki hobbiból még dolgozik benne, de nem ebből élnek.


Én is tanultam felsőfokú matekot, a leírtak alapján nekem több érzékem volt hozzá mint neked, de vlsz még így se lettem volna elég kutató matematikusnak. Meg ott az életkor se mindegy, ha mostanra végzel, akkor lennél igazából a toppon. Nem mondom hogy reménytelen, de összességében nem ajánlom.


Esetleg ha van valami gyakorlatiasabb irány, ami érdekel (programtervező matematikus pl), akkor válaszd ezt.

2021. dec. 18. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Azt tudom magamról biztosan, hogy kutató matematikus nem tudnék lenni. Érdekelne, de egész egyszerűen nincs annyi agyam. Pedig az ikerprím-sejtés pl. 8. osztályos korom óta izgat.


A matematika alapszakkal (majd valószínűleg a matematikus szakiránnyal) annyi lenne a célom, hogy magasabb szinten ismerjem, netalántán értsem a matematikát, mint mondjuk egy középiskolai tanár. Valamint szeretnék versenyfelkészítő tanár lenni matematikából. Annyi szuflát érzek magamban, hogy esetleg diákolimpiai felkészítő tanár lehessek az egyetem végeztével, ha ezerrel dolgozom a matematikai látásmódom fejlesztsében.

2021. dec. 18. 22:50
 7/9 A kérdező kommentje:
A programozó matematika nem érdekel, igazából a tanításon kívül semmilyen egyéb gyakorlat nem érdekel, mint pl. mérnök, gyógyszerkémikus, stb...
2021. dec. 18. 22:51
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Én matek szakon vagyok, szeretem. Szerintem simán lehet neked való akár. Igazából ha az elhatározás és lelkesedés megvan, az már félsiker.


Egyébként igen, kutatónak nehezebb lenni, de alkalmazott matek is van a világon, ami baromi keresett szakma. Kémiával is kombinálhatod.


Bővebb reklámot kaphatsz privátban, ha szeretnéd.

2021. dec. 18. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, írtam!
2021. dec. 18. 22:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!