Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Pszichológia szakosok! Tudnáto...

Pszichológia szakosok! Tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Végzős gimnazista vagyok, és nemsokára el kellene döntenem milyen szakokat jelöljek meg a felvételinél. Az egyik amin nagyon gondolkodom a pszichológia, ezért örülnék ha tudnátok mesélni kicsit. Leginkább arra lennék kíváncsi, hogy mennyire sok biológia szükséges hozzá, illetve hogy milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak az alapképzés elvégzése után. Valamint még egy kérdés, az alapképzés elég vagy semmit sem ér ha nem tanulok tovább mesterképzésen?


Előre is köszi a segítséget🥰



2022. jan. 13. 15:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
25%

Alapképzéssel nulla az elhelyezkedési esélyed. Ez egy olyan irány, ami mesterrel együtt is csak nagyon alap munkákra jó, leginkább akkor van értelme, ha mester után még 4 év klinikait, vagy 3 év szakpszichológusit végzel és min. 2-3 módszerspecifikus képzést hozzá (ezek saját pénzből mennek), tehát rámegy inged-gatyád és vagy 10 év tanulás, majd utána kb. 10-15 év munka, és talááán kijössz nullára anyagilag. Talán.


Biosz kell hozzá, de nem sok, neurológia főként, de tanulható. Nem ez itt a sok. Statisztika több kell.


Ha egy javaslatot megengedsz: ha még nem döntötted el, akkor fordulj és fuss! Ne ezt!

2022. jan. 13. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
92%
Az előző válaszolónak szinte mindenben igaza van, de egy dologban szerintem nem: ha 3+2+4 év tanulás után valakinek megvan a klinikai pszichológus szakvizsgája, akkor onnantól anyagilag egyáltalán nem lesz annyira rossz a helyzete. Elmehet félállásba mondjuk egy kórházba, s mellette mondjuk heti 10-15 órában fogadhat magánbetegeket, óráként kb. 8-12 ezerért. Ebből pedig már normálisan meg lehet élni. Más szóval ugyan hosszú az út a jó keresetig, de ha valaki végigjárja, onnantól nyugdíjig az illetőnek biztos és viszonylag magas jövedelme lehet. Magánrendelést folytató pszichológusokra egy nagyobb városban bőven van fizetőképes kereslet. Pláne, ha valakinek elterjed a híre, hogy mennyire jó szakember. Ebből a szempontból a bölcsész pályák között ez az egyik legjobb választás. De lelki állóképesség mindenképpen kell hozzá. A pszichológusoknak úgy kell őszintén empatizálniuk a betegekkel, hogy a nap végén maguk mögött hagyni azokat a lelki szenvedéseket, amelyekről a terápiákban szó volt. Ez nem mindenkinek való.
2022. jan. 13. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
28%
Jól hangzik ez a magán dolog, csak épp azt ki is kell építeni, konkurencia meg annyi, mint égen a csillag. Szerintem ez azért nem működik, mert nincs rá kereslet. Itt az infláció, szerinted hány ember fog havi 50 ezret költeni pszichológusra?
2022. jan. 13. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
92%
Egy beteg 2-3 hónapig jár és fizeti ezt, aztán továbbáll. Folyamatos marketing költsége van az ügyfélszerzésnek és a kapaszkodás sem tesz jót a folyamatnak, mert szükséged van az ügyfélre. Erőteljesen megkérdőjelezem, hogy ez ennyire jól menne. Én nem ezt látom magam körül, nekem is volt átmenetileg, nagyjából 2 évig magánpraxisom. Ha nem állsz össze többekkel, nincs forgalom, ha összeállsz, akkor nincs profit. Erre jön a szobabérlet és minőségbiztosítás. Nem éri meg. Fiataloknak nem javaslom. Csak az látja ezt jövedelmezőnek, aki kívülről nézi. A kiégésről nem is beszélve!
2022. jan. 13. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
94%
#4: Én egy vidéki nagyvárosban lakom, s itt még az olyan magánrendelő pszichológusok is be vannak táblázva betegekkel, akik egy egyszerű web oldalon kívül az égvilágon semmilyen marketing tevékenységet nem végeznek. Nemrég körbetelefonáltam mindet, s egyáltalán nem lehet időpontot kapni senkitől. Még egy fiatal, szakvizsga nélküli pszichológust sem találni, aki tudna fogadni. Egyértelmű, hogy jóval nagyobb a kereslet a kínálatnál.
2022. jan. 13. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Én Budapesten élek. Akkor lehet, hogy érdemes világvégére menni dolgozni, mert itt nincs hol érvényesülni.
2022. jan. 13. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
89%

Vitatkozhattok ezen, hogy ki fog ilyen árak mellett pszichológusra költeni, de nincs sok értelme. Lesz, aki fog, meg lesz, aki nem. A kérdező szempontjából nem ez az elsődleges kérdés, főleg, mert még nem mostanában kap diplomát, és ha erre a szakra is megy, lehet, hogy teljesen más irányba.

Az első válaszolónak igaza van abban, hogy minimum mesterképzés kell szinte minden munkához (HR területen néha elég a BA, de egyre több az emberi erőforrás képzés is, úgyhogy kérdéses, hogy meddig vesznek fel embereket a viselkedéselemző diplomával, amit a BA-val kapsz). És még az MA után is ajánlott 2-4 éves szakképzéseket és/vagy módszerspecifikus képzéseket elvégezni. Igen, sok idő, sok tanulás, sok pénz, de van már kereseted (ugyanis sok ilyen képzéshez munkahely kell), és ez egyébként is egy ilyen szakma... Ha mondjuk pont klinikai szakpszichológus akarsz lenni, akkor ezt vállalni kell. Viszont azért itt már tényleg minden az adott szakiránytól függ (elvégre HR-estől kezdve iskolapszichológuson át kutatóig bármi lehet az ember), de nem lehet azzal számolni, hogy az MA elvégzése után egyből félmilliós fizetésekkel mész majd haza. Azt már tényleg csak mellékesen jegyzem meg, hogy a kórházban dolgozó klinikai szakpszichológusok az orvosokkal együtt kaptak nemrég fizetésemelést, úgyhogy meg tudnak élni belőle...

Biológia az alapképzésen teljesíthető, de nem könnyű, ha nem érettségiztél mondjuk bioszból. Nekem nem ment jól, de azért meg lehet csinálni, ez ne vegye el a kedved. Mesterképzésen úgy tudom a szakiránytól függ, hogy van-e. Nekem volt, itt sem szerettem túlságosan, de mivel specifikusabb volt az anyag, mint a BA-n, ahol minden emberrel kapcsolatos téma megjelenik, így azért érdekesebbnek találtam, úgyhogy könnyebb volt megtanulnom. De ez persze mind szubjektív.

Szerintem ha tényleg ez a célod, akkor ne hagyd magad lebeszélni róla, de az tény, hogy alaposan meg kell gondolni, hogy neked való-e ez. Ha van még kérdésed, nyugodtan írhatsz privátban is! :)

2022. jan. 13. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
12%
Szerintem meg van értelme ezen "vitatkozni", hiszen hiába tanul 10 évet, ha utána nem térül meg. Előadhatod itt a tutit, de ennek nincs sok értelme. Nemhogy milliós fizetése nem lesz, de elmehet HR-esnek, mint minden második pszichológus, hogy egyáltalán életképes munkája legyen. Ez a szomorú tény!
2022. jan. 13. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
#8: A klinikai pszichológus pályán különösen sok múlik a tehetségen. A pszichoterápiák sikeressége ugyanis óriási mértékben függ olyan személyes kvalitásoktól, amelyeket nem lehet könyvekből megtanulni. Egy páciens állapota egy jó pszichológus által nyújtott terápiával egy fél év alatt többet javulhat, mint egy középszerű pszichológus keze alatt három év alatt. (Én páciens voltam, és ezt saját tapasztalatból mondom.) Ezért akiről elterjed a hír, hogy kiváló terapeuta, annak tutira be lesznek táblázva a napjai, és egy idő után már várólistára sem tudja felvenni az újabb jelentkezőket. Aki viszont kevésbé tehetséges, annak ez a pálya kudarcos kínlódás, mert a páciensei tömegesen hagyják ott fél éven belül, s akár a rossz híre is elterjedhet, ami a folyamatot felerősítheti. Terápiára járni a legtöbbeknek komoly kiadási tétel, s ezért az emberek erősen meggondolják, hogy megéri-e havi 50 ezret valamire kiadni vagy sem. Ha a páciens azt érzi, hogy az egész kidobott pénz, egy idő után nyilván továbbáll; részben a pénz miatt, részben pedig amiatt, hogy szeretne jobb állapotba kerülni. Én is ismertem olyan pszichológust, aki a sikerületlen karrierjét úgy fejezte be, hogy elment egy művelődési házba rendezvényszervezőnek. Míg mondjuk egy gépészmérnök ha nem túl tehetséges, akkor is lehet rendes munkája egy üzemben, legfeljebb soha nem léptetik elő; addig egy kevésbé tehetséges pszichológust ez a pálya egyszerűen kiveti magából, kínlódni fog és akár fel is kell adja. Más szóval tehát ez a pálya könyörtelenségében kicsit hasonlít például az írói vagy képzőművészi pályához: aki tehetsége és szorgalma révén befut, annak sikeres karrierje lehet; viszont akiről kiderül, hogy nem igazán erre a pályára való, az választhat a pályaelhagyás és az élethosszig tartó kínlódás között. A dolog különösen azért durva a pszichológusok esetében, mert míg egy fiatal festőművészről már 20-25 évesen kiderül, ha nincs elegendő tehetsége, addig egy pszichológus lehet, hogy 40 éves lesz, mire ezzel szembesülnie kell.
2022. jan. 14. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
16%
Ez az elmélet. A gyakorlat az, hogy ha van 40 szakember 40 km-es körzetben, akkor lehetsz akármilyen király, nem lesz elég bevételed. A jó bornak nem kell cégér 2022-ben már nem állja meg a helyét. Bármennyire is szépen kifejted, _nincs_ így.
2022. jan. 14. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!