Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi alapján dől el, hogy...

Mi alapján dől el, hogy felvesznek-e állami ösztöndíjas egyetemi képzésre?

Figyelt kérdés
Legutóbb az állami és az önköltséges ponthatár azonos volt és nincsen külön létszám a két finanszírozási formára megadva a felvin az adott képzéshez(bme mérnökinfó).

2022. márc. 25. 10:47
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az államira és az önköltségesre külön-külön kell jelentkezni, mintha két külön szak lenne. Bár úgy tűnne logikusnak, hogy mindenki jelentkezik a szakra, és a legjobbakat államira veszik fel, a többit pedig automatikusan önköltségesre, ez nem így van. Ez azért van, mert nem mindenki akar állami finanszírozásban egyetemre járni, mert akinek van rá pénze, és nem akarja „röghöz kötni” magát, az így tudja jelezni, hogy neki nem kell az állam pénze, és így mástól sem veszi el az állami hely lehetőségét. Utólag pedig sokkal nehezebb lenne variálni, vagyis valaki mégsem akar államira venni, ezért a helyét másnak odaadni, aki az önköltségesben jutott be.

Ezért akár az is előfordulhat, hogy ugyanarra a szakra az önköltségesre magasabb a ponthatár, mint az államira.

2022. márc. 25. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Az első válaszoló egyébként tök jó válaszát kiegészíteném még azzal, hogy aki nem az első diplomáját szerzi, annak lehet, hogy nincs is már ingyenes féléve, így ők sokszor csak önköltséges képzésre tudnak jelentkezni.

A másik oldalról nézve pedig, nem mindenki jelöl meg önköltséges képzést. Én sem tettem, ugyanis nem tudtam volna félévente 300-400 ezer forintot kifizetni. Ha nem vettek volna fel, akkor biztosan újra érettségiztem volna vagy valami hasonló, de ekkora összeg kifizetése nem volt reális számomra (persze, a diákhitel létező opció, de nem mindenki szeretne élni vele).

Illetve általában nem ugyanannyi embert vesznek fel államilag támogatott és önköltséges képzésre. Lehet, hogy a fent említett esetek miatt tényleg pont ugyanúgy alakul a kétféle képzési mód ponthatára, viszont az is lehet, hogy valamelyik jóval magasabb lesz. De olyan nincs, hogy automatikusan felvesznek önköltséges képzésre, ha az ingyenesre nem kerülsz be, hiszen külön kell megjelölni, és bárhogy alakulhat a két különböző ponthatár.

2022. márc. 25. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez így van. Arra kell még figyelni, hogy bizonyos szakokon meg van határozva az államihoz a minimum ponthatár. Tanárin pl 305 pont.
2022. márc. 26. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Értem szóval, amennyiben megszerzem a szükséges ponthatárt, akkor automatikusan felvesznek államilag finanszírozott képzésre?
2022. márc. 27. 12:31
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Hát nem tudom, mitől "automatikusabb" ez, mint bármi más a felvételi kapcsán, de igen. Ha megjelölöd pl. első helyen és eléred a ponthatárt, akkor felvesznek. Ha többedik helyen jelölöd meg, de előrébb rakott helyre nem vesznek fel, akkor ugyanez. Ha pedig semmiképp sem szeretnél önköltséges képzésre menni, akkor csak az államilag támogatottat jelöld meg.

Egyébként itt meg tudod nézni, hogy tavaly például hogyan alakult a felvettek száma ugyanilyen feltételekkel (spoiler: a 690 felvettből 12 került önköltségesre):

[link]

2022. márc. 27. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!