Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Alkalmazott közgazdaságtan,...

Alkalmazott közgazdaságtan, politikatudomány vagy nemzetközi gazdálkodás másoddiplomának?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Elvégeztem jelesre a BME VIK mérnökinfo-t, de nagyon nem szeretem a mérnöki dolgokat és nem is érdekelnek, gyűlölöm amit tanulnom kellett és eléggé kiégtem benne. A szoftverfejlesztés még talán elmegy, de egyáltalán nem tudom elképzelni, hogy egész nap egy számítógép előtt üljek és egyedül programozzak, sokkal inkább valami olyan munkára vágyok, ahol emberek között is lehet lenni és kommunikálni, vitázni kell vagy írni és kommunikációs képességeket is lehet alkalmazni. Szabályosan undorodok a számítógépektől mire végeztem.


Alapszakot szeretnék végezni, mert 1. nincs elég kreditem mesterre, ha fel is vesznek nagyon sokat kéne pótolni (és bármikor át tudok menni mesterre ígyis, mondjuk 1 év után), 2. kapcsolatokat és releváns referenciákat szeretnék építeni, így jobban lesz lehetőségem (diákszervezet, kutatás, TDK, munka, több időm is van megismerni embereket, stb.) 3. alapoktól tanulnék egy teljes tudományt és szeretnék tényleg érteni is hozzá rendesen, 4. erre a BME-re rá kell pihennem, hihetetlenül ki vagyok égve


Nagyon érdekel, hogy mi alapján és hogyan működik a gazdaság, a társadalom, a nemzetközi diplomácia az országok gazdasága (inkább állami, mint vállalati szempontból) és társadalmai között és ezek hogyan hatnak egymásra. Továbbá érdekel, hogy hogyan fejlődött az emberi gondolkodás és vele a civilizáció. Rengeteget olvasok gazdasági, politikai és nemzetközi híreket, cikkeket, könyveket, nézek ezekkel kapcsolatosan videókat és imádok ezekről vitázni a barátaimmal és másokkal is. Valami ilyennel szeretnék foglalkozni, esetleg még egy kis- és középvállalkozásnál tudom magam elképzelni (vagy vállalkozni), "multis rabszolga" nem szeretnék lenni, hiába fizet jól. Nagyon talán akadémiában is el tudom képzelni magam valami társadalomtudományi vonalon, de ott is az emberi kapcsolatok hiánya zavarna, de jobb, mint a programozás.


Leginkább valami olyan érdekelne (itthon szeretnék lenni, nekem ez fontos), mint külföldön a Philosophy Politics Economics (PPE) szélesebb társadalomtudományi szakok. És nagyra tartom a neves társadalomtudósokat, akik több ágat is átlátnak és köztük az összefüggéseket.


Szeretnék kockáztatni és adni egy esélyt, hogy olyan életem és munkám legyen, amit tényleg szeretek és élvezek, ott az info diplomám ha nagy baj van


Másoddiplomának szeretnék valamit elvégezni az alábbi szakok közül, érdekelne a véleményetek, melyiket javasoljátok ezek alapján:


Corvinus:


Alkalmazott közgazdaságtan:

Maga a közgazdaságtan (economics) nagyon tetszik és érdekel, de nagyon kiégtem a programozás és adatelemzésből (itt elvileg sok van), nem szeretnék ilyen elemző munkákat végezni (mondjuk ez egy fokkal jobb, mint a "sima" programozás). Inkább a politikai gazdaságtan vagy valami filozófálósabb (értsd inkább BA Economics, mint ez a BSc Applied Economics érdekel) gondolkodósabb, vitázósabb terület érdekelne, mint a stratégia formálás vagy gazdaságpolitika, nem feltétlenül a matematikai közgazdaságtan.

Nagyon tetszett Acemoglu: Miért buknak el a nemzetek? című könyve, ilyen témákkal rendkívül szívesen foglalkoznék (akár kutatásban is), ezek nagyon foglalkoztatnak


Politikatudomány: Érdekel a politika, de ezzel úgy érzem nem valami jók az elhelyezkedési lehetőségek, és az is bezárna nagyon az államiszférába, valamint nagyon Magyarország orientált csak a szak. Talán előnye, hogy marketing vagy kommunikáció irányba is el lehet még mozdulni. Nem vagyok benne biztos, hogy annyira csak a politikával szeretnék foglalkozni a társadalomtudományokon belül és ez nagyon fókuszált


Nemzetközi gazdálkodás: Ez inkább gazdálkodás (Business) és nem közgazdaságtan (Economics). Nem vagyok benne biztos, hogy ilyen vállgazd cuccokat szeretnék magolni (érdekel, hogy működik egy vállalkozás, de van ami jobban). Maga a nemzetközi kereskedelem (főleg állami szempontból) viszont érdekel, hogy hogyan alakítja a nemzetközi kapcsolatokat, és az is, hogy hogyan lehet ilyen megállapodásokat tárgyalás útján kialakítani. Elvileg nem annyira ultra nehéz, de sok a meló vele a rengeteg házi/csapatmunka miatt, és rengeteg időt visz el feleslegesen, akkor pedig inkább valami hasznossal tölteném az időm (networking, diákszervezet, munka, vállalkozás próbálkozás, kutatás, szakkoli, stb.). Úgy tudom, az itt végzettek legtöbbször valami multinál kötnek ki, én meg azt nem szeretném, hogy valami huszadrangú ember legyek egy multinál, inkább lennék szabadúszó is akár, ha jóval kevesebbet is keresek


+ ELTE Pszichológia: Érdekel (nagyon kedvelem Jordan Peterson akadémiai (!) munkásságát) a terület és valamennyire hasznosítható a társadalom- és közgazdaságtudományokban, de nincs már állami félévem az alapszakhoz se (többinél ugye ott a Corvinus Ösztöndíj) és kérdéses mire lenne jó, mert klasszikus értelemben pszichológus nem szeretnék lenni, belehülyülnék (társadalom- és közgazdaságtudományokhoz, pedig más valszeg jobb)



2022. máj. 22. 22:26
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
28%
En nemzetközi gazdalkodasra járok, bge-re, azért jöttem ide mert fogalmam nem volt mit akarok csinálni, most sincs. De ide jó volt az emelt matek érettségim, vegulis azt szerettem egyedül. Én azt gondolom, hogy egy jó szak jók lesznek utána az elhelyezkedeseid, viszont eléggé magolos, sok olyan tárgyam van ami borzasztoan unalmas, viszont vannak nagyon jók. Ha szereted a matekot, érdekel a nemzetközi gazdálkodás en ajánlom, később nagy és kis multiknal is el lehet helyezkedni vezető pozícióban is akar, + óriási előny hogy több nyelvet is lehet tanulni, ami borzasztóan jo egy nemzetkozi gazd.nal, már van 2 nyelvvizsgam de most is tanulok meg nyelvet abból is szeretnék. A többiről nem tudok nyilatkozni, volt osztalytarsam pszichora jár de nagyon sokat tanul, meg olvas allandoan, mondjuk ő önköltségesen van de mindig mondja hogy elege van annyit kell
2022. máj. 28. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
10%
Ha a közgazdaságtan, "economics" érdekel, akkor nem mennék üzleti szakra.
2022. máj. 31. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
70%

Azért az AK elég kemény szak, lehet könyebb mint a mérnökinfó ( bár nem vagyok biztos benne, szerintem nem mindenkinek), nem lenne pihenés az fix. Ettől függetlenül borzasztóan jó szak, sokfelé tudsz vele menni tovább mesterre is.

Nemzetközi gazdálkodás: én erre jöttem, mert érdekelnek a logisztikai folyamatok, és a piackutatás is. Ehhez képest az ELTE-n 0 logisztikai tárgyam van😅 Egyébként szerintem itt nem láblógatós ez a szak sem, vannak érdekes részei ( pl nekem a marketingkutatás, külgazdasági politika, üzleti jog). A rossz az benne, hogy a számviteli és pénzügyi tárgyakon át kell esni ami nekem teljesen szenvedés volt.

Egyébként politikai és pszichológiához kapcsolódó tárgyaim is voltak.


Politikatudomány bsc-t dobnám, nem igazán jó szak, a politikusok is általában jogászok, közgazdászok, vagy valami specifikus szakot végeztek.

2022. jún. 1. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

#2 Én is így vagyok valamennyire, de valami olyan munkát szeretnék, ami emberi interakciót, pl. tanácsadás államiszférában és nem klasszikusan "elemző" aki egy gép előtt ül és az új Alkalmazott Közgazdaságtan, meg szinte csak adatelemzés és kevés "Economics". Jobban érdekel a filozófiai oldal, mint a matematikai, mellesleg a matek nagyrészét már mondhatni tudom.

2022. jún. 6. 15:05
 5/24 A kérdező kommentje:

#3 Szerintem is jó szak az AK, de nem szeretnék elemző lenni, emberekkel szeretnék foglalkozni és inkább úgy összességében a társadalomtudományok érdekelnek (min külföldön a PPE Philosophy, Politics, Economics szakok), így nem tudom megérné-e az AK, mert az inkább adatelemzésre készít


Csak az üzleti szakokkal nekem is vannak kétségeim, így mennyit érne, viszont a politikatudomány nem feltétlenül olyan hasznos.

Politikus nem szeretnék lenni, inkább a nemzetközi világ azon belül is a diplomácia érdekelne mind politikai, mind közgazdasági szempontból.


Politikatudományról egy év után tudnék váltani nemzetközi tanulmányokra, ha az a vonal jobban tetszene, vagy szabválnak felvéve közgáz tárgyakat, 1 év után kiíratkozom és átmegyek nemzetközi gazdaság és gazdálkodás mesterre, ami már inkább Economics is, nem úgy, mint BSc-s "párja"


Mit gondolsz ezekről?

2022. jún. 6. 15:22
 6/24 anonim ***** válasza:
68%
Szerintem a nemzetközi tanulmányoknak semmi értelme. Diplomatának közgazdászokat, jogászokat szoktak kiküldeni.
2022. jún. 6. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
29%
Ugyan én mernoknek tanulok de volt osztalytarsam nemzetközi tanulmányokra ment, corvinusra. Bár neki az 500bol 490 pontja lett, és oda akkor 463 volt, én nem is ertem. Egy jogra nincs annyi a ponthatar (persze az elten van) de amugy őszintén én nem tudom annak mi az értelme. Akkor mar inkább nemzetközi gazdálkodás, abba van gazdasag is, könnyebben lehet vele elhelyezkedni
2022. jún. 6. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
10%

3-as vagyok, Kérdező, igazából én értem nagyjából milyen irányba szeretnél menni. Pl nagy nemzetközi szervezeteknél dolgozni, munkanélküliség, vagyoni egyenlőtlenség, szegénység problémáival és megoldásaival foglalkozni. Nagyjából ezt tudom elképzelni, egyébként ezek mind a makroökonómiára épülnek.

Viszont ilyen szervezetekhez nagyon nem könnyű bekerülni, bsc-vel főleg nem. Mindenképp kell mester, legalább(!) 3 nyelv magas szintű ismerete, külföldi részképzések(erasmus, nyári kurzusok) illetve gyakornoki pozíció valamelyik szervezetnél. Nagyjából ilyen skillek kellenek ahhoz, hogy legyen esélyed ilyen helyen dolgozni. Nem könnyű de nem is elérhetetlen. Viszont itthon mindenképp kell valami alapdiploma aminek van köze a közgázhoz, és sajna túl kell esni a nem kívánatos tárgyakon. Mesterre pedig mindenképp külföld, mert ott vannak tipikusan ilyen “economics and development” (valami hasonló nevük van amik ezekkel foglalkoznak) szakok. Egy itthoni Politikatudomány vagy Nemzetközi tanulmányok bsc sajnos tényleg semmit nem ér. Ha pedig van egy közgáz/ng alapszakod, ha nem is jön össze a külföldi karrier akkor is biztos munkát tud biztosítani.

2022. jún. 6. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
23%
Igen, ez a baj, Magyarországon ilyen irányultságú "klasszikus" közgazdász képzések nincsenek már. Az üzleti szakoknak semmi köze ehhez. De tényleg az AK áll hozzá legközelebb.
2022. jún. 6. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
20%
Hanyagold most a tanulást, keress egy munkahelyet és kezdj el dolgozni. Ez a legjobb tanács, amit a helyzetdben adhatok.
2022. jún. 7. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!