Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogyan tudom kiszámolni a...

Hogyan tudom kiszámolni a százalékot érettséginél?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Ma volt lehetőségem megtekinteni az írásbeli érettségimet. Magyar nyelv és irodalomból meg történelemből emelteztem, hogy kapjak többletpontokat. A magyar eredménye 100/56 pont, a történelem 100/46.

Ezeknek hogyan tudom kiszámolni a százalékát?



2022. máj. 30. 11:13
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
67%
A matekod eredményét is írd már meg százalékban!
2022. máj. 30. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
25%

"Egy szóval nem kérdezte, hogy hány pont kell neki a 45%-hoz, egyszerűen a százalékokra volt kíváncsi."


Ebben igazad van, ezt csak odaképzeltem. Pontosabban én úgy értelmeztem a kérdést, hogy a kérdező valójában erre kíváncsi, ezért akarta megtudni a százalékot. Általában az emelten érettségizőket a 45%-ért járó többletpont szokta érdekelni.


"Miért kéne a teljesítményt olyan pontokból számítani, amikhez még hozzá sem tudott szólni? Ha az írásbelin 100%-ot elér valaki, akkor szerint 66%-os a teljesítménye jelenleg?"


Természetesen. Nem az a lényeg, hogy nem tudott hozzászólni, hanem hogy ahhoz képest kell a pontokat elérnie, hogy a százalékot megkapja. Még egyszer mondom; lehet arról beszélni, hogy az írásbelije hány százalékos lett, de ebből bármilyen messzemenő következtetést levonni nettó baromság lenne.


" Mert szerintem marhára nem, hanem 100%-os, egyszerűen nem szóbelizett még. És igen, azt gondolom, hogy ezen nem lehet javítani, legfeljebb rontani, akárhogy is nézem."


Jó, hát akkor gondolj, amit akarsz. Ha baromságot akarsz gondolni, az a te dolgod.


"Értem, mit mondasz, hiszen a végső pontszámot nyilván a végleges pontokból van értelme számolni. De a jelenleg rendelkezésre álló pontokat miért ne a jelenleg teljesített feladatok alapján számoljuk?"


A jelenlegi pontokat a jelenlegi feladatsor alapján számoljuk, nem tudom, hogy ezzel mi bajod van... Az írásbelin megszerzett százaléknak viszont semmihez semmi köze.


"Vagy még egyszer kérdem, szerinted mennyi értelme van azt mondani, hogy egy 100 pontos írásbeli egyenlő 66%-kal? Mert szerintem nem sok."


Attól, hogy szerinted nincs értelme, még értelme van, az értelme pedig nevezetesen az, hogy az érettségiző TUDJA, hogy LEGALÁBB hány százalék kerülhet be a bizonyítványába (értsd: ennél kevesebb nem kerülhet be (a 12% teljesítése esetén)). Ezért fontos az EGÉSZBŐL számolni a teljesítményt, és ezért FÉLREVEZETŐ az írásbelit százalékosítani, mert aki 100%-ot ír, annak nyugodt szívvel kerülhet akár 70% is a bizonyítványába.


"Ahhoz képest az előző válaszodban ezt szépen kiszámoltad a kérdezőnek. Most akkor mi van? Én meg azt írtam neki, hogy ha a szóbelin elér kb. 46-56%-ot, akkor összesen nyilvánvalóan eléri a 45%-ot is. Ebben hol látsz hibát?"


Ebben csak az a fura, hogy az írásbeli százalékáról szoktunk beszéli, a szóbeli százalékáról pedig nem. Ennek valószínűleg az az oka, hogy utóbbi a kutyát nem érdekli, mivel a szóbeli után az elért pontot nem tudod meg, csak azután, hogy a bizonyítványodba bekerült a százalékos teljesítmény.

Abban igazad van, hogy ha 46%-os írásbeli mellé 46%-os szóbelit csinál, akkor 46%-os eredményt ér el a végén (+-1%). De ha mondjuk a szóbelije 70%-os lesz, akkor csak a százalékokból hogyan határoznád meg, hogy milyen eredmény kerül a bizonyítványba?

2022. máj. 30. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
73%
Matekból nem akartál esetleg emeltezni?XD
2022. máj. 30. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

Miért lenne baromság következtetést levonni az írásbeliből? Aki 100%-os írásbelit írt, az szerinted a 12%-os szóbelire hajt? Vagy mondjuk összesen 74%-ra (csak mert ennél kevesebbel ebben az esetben nem mehet át)? Sokkal nagyobb eséllyel ér el 95-100% között végeredményt, mint 75% körülit. Akkor meg miért számolnánk bármikor 66%-kal?

"A jelenlegi pontokat a jelenlegi feladatsor alapján számoljuk, nem tudom, hogy ezzel mi bajod van... Az írásbelin megszerzett százaléknak viszont semmihez semmi köze."

Jelenleg 56 pontja van a szintén jelenleg maximálisan elérhető 100-ból. Nem 150-ből, mert azt még esélye sem volt elérni.

A szóbeli százalékáról azért nem szoktunk beszélni, mert nem kapja meg előre az érettségiző, hogy csak azon hány pontot szerzett, így nem tud agyalni sem rajta.

"De ha mondjuk a szóbelije 70%-os lesz, akkor csak a százalékokból hogyan határoznád meg, hogy milyen eredmény kerül a bizonyítványba?"

Mondjuk átlagot számítva? Az írásbeli összesen kétszer annyit ér, mint a szóbeli, tehát (46+46+70)/3=54%. Azért ehhez sem kell matematikusnak lenni.

2022. máj. 30. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
11%

"Miért lenne baromság következtetést levonni az írásbeliből? Aki 100%-os írásbelit írt, az szerinted a 12%-os szóbelire hajt?"


Teljesen mindegy, hogy mire hajt. A szóbeli merőben más vizsgázási fajta, mint az írásbeli. Előfordulhat, hogy valaki annyira rástresszel, hogy a 12% éppen, hogy meglesz neki.


"Sokkal nagyobb eséllyel ér el 95-100% között végeredményt, mint 75% körülit"


Az esélylatolgatás teljesen irreleváns. Vagy te azt mondod, hogy közel max. szóbelit csak az érhet el, akinek az írásbelije is úgy sikerült? Valakinek pont, hogy a szóbeli "rizsázás" megy jobban, így egy 40 pontos írásbeli mellett csinál egy max. pontos szóbelit. Ha a lehetőségek száma nem is végtelen, de eléggé sokrétű.



"Akkor meg miért számolnánk bármikor 66%-kal?"


Sajnálom, hogy nem sikerült felfognod, amit az előbb írtam. De leírom újra, hátha akkor sikerül megérteni; azért számolnánk 66%-ot, MERT ANNÁL KEVESEBB BIZTOSAN NEM KERÜLHET BE A BIZONYÍTVÁNYBA, tehát annyit már elmondhat, hogy legalább hányas lesz az adott tárgy. Ezért is hülyeség olyannal előjönni, hogy "javítás", meg "rontás", mert csak feleslegesen összezavarja az embert.


"Jelenleg 56 pontja van a szintén jelenleg maximálisan elérhető 100-ból. Nem 150-ből, mert azt még esélye sem volt elérni."


Nem tudom miért lovagolsz azon, hogy "esélye sem volt elérni"... Harmadjára írom le; nyugodtan számolhatod az írásbeli százalékát, de annak nincs semmi jelentősége. És mivel nincs semmi jelentősége, ezért az ebből levont következtetéseknek sincs semmi jelentősége. Még ha esetleg úgy lenne minden érettségi összeállítva, hogy 100+50 pont, akkor lenne értelme ezzel szórakozni, de mivel nem így van, hanem tárgyanként változhat, ezért például a magyar írásbeli 45% kevesebbet ér, mint a töri 45%. De akkor még fejben konvertáld át, hogy melyikből hogy állsz, ahelyett, hogy megjegyeznéd a pontokat... Tényleg megéri a százalékkal foglalkozni. Ja, nem...


"A szóbeli százalékáról azért nem szoktunk beszélni, mert nem kapja meg előre az érettségiző, hogy csak azon hány pontot szerzett, így nem tud agyalni sem rajta."


De azért te agyalsz azon, hogy a 46%-os írásbeli mellé ha 46%-os szóbelit csinál, akkor meglesz a 46%...


"Mondjuk átlagot számítva? Az írásbeli összesen kétszer annyit ér, mint a szóbeli, tehát (46+46+70)/3=54%. Azért ehhez sem kell matematikusnak lenni."


Szerinted, ha a kérdező még százalékot sem képes számolni, akkor vajon olyan tudás birtokában van, mint például súlyozott átlagszámítás? Még esetleg odáig eljut, hogy (46+70)/2, aztán csak pislog, hogyha a számításai ellenére teljesen másik eredmény kerül be a bizonyítványába...

2022. máj. 30. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!