Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Nemzetközi gazdálkodás vagy...

Nemzetközi gazdálkodás vagy kereskedelem és marketing végzettség ér többet?

Figyelt kérdés

Ez a két szak a legnépszerűbb a közgazdász területein belül. Jó, van még a pénzügyi számvitel is ami szintén nem egy rossz szak, de szárazabb számolósabb. Nekem fontos lenne az is hogy ne csak annyiból álljon a munkám hogy számolgatok éjjel nappal, hanem ezt kombinálni akarom módszertani gondolkodásokkal, szóval hogy úgy tényleg gondolkodni agyalni is kelljen különböző problémák megoldásán, kidolgozásán. Így lenne élvezetes.

Kicsit kitudnátok nekem fejteni melyikre érdemesebb mennem?

Esetleg kombinálni is lehet a kettőt? Gondolok itt arra, hogy pl alapszakon elvégzek egy ng diplomát, aztán mesteren egy km diplomát, így lehetséges? Egy ng végzettséggel lehet menni km mesterre? Tehát hogy egyes szakokon belül nem kötelező a mesterhez feltétlen ugyanabból a szakból alap, elég ha a két szak egy kategóriában van? Mert azért ilyen módon okosabb döntés a kettőt összehozni, jobb lehetőségek várnak majd úgy.

Mert amúgy kapcsolódik a kettő egymáshoz mivel hát gazdasági szakok, de mégis azért szakosodni, specializálódni kell.

Azt mondják a ng szakon lévő hallgatók, hogy nagyon hasznos könnyen el lehet vele helyezkedni mert kicsit ők mindenhez értenek a gazdaság bármely területén.



2022. szept. 11. 18:21
 1/3 anonim ***** válasza:
38%

Először is igen, lehet őket "keresztezni" (alapképzésen az egyik, mesterképzésen a másik), csak kérdés, hogy érdemes-e. Erről mindjárt bővebben, lentebb.


Másodszor is ezeknek a gazdasági szakoknak 80%-ban megegyezik a tematikájuk, tehát egy kicsit mindegyik tanul mindegyikből. Van azonban egy fontos különbség. A két erősen specializált gazdasági szak (pénzügy-számvitel illetve kereskedelem és marketing) olyan mélyen belemegy a saját szakmájukba, hogy tanulnak valami "pluszt" a többiekhez képest. Nem elképzelhetetlen, de nagyon ritkán fogsz látni olyat, hogy marketing osztályon gazdmenes végzettségű generalista dolgozik. A nem marketing végzettségűekben egyszerűen nem alakul ki az a szakmai intuíció, szemléletmód, ami a marketing szakmában elengedhetetlen és ami ezt a szakmát különlegessé teszi. A pénzügy-számvitel szakkal is hasonló a helyzet, nagyon kevés nem psz végzettségű embert fogsz találni controlling, pénzügy stb. osztályokon. Nehéz bekerülni, ha nem itt végeztél.


A nemzetközi gazdálkodást (azaz külkereskedelmet) nem tudom e tekintetben megítélni, mivel nem ezen végeztem, de legalábbis régebben a külkereskedők egy önálló kasztot alkottak, tulajdonképpen egy nagyon elit klubot a szocializmus vége felé, és nem tudom, ebből a lendületből mennyi maradt meg. Ezért erről így nem mondanék véleményt, de az az érzésem, hogy egy pénzügyes, marketinges bármikor be tud ülni egy külkereskedő helyére. Sokat fejlődött az Internetnek és mindenféle IT technológiáknak köszönhetően ez a szakma is. Tehát ez alapján én a psz vagy kermark szakokat mondanám nehezen helyettesíthetőnek, a gazdmen és nemzgazd szakokat inkább könnyen helyettesíthető generalistáknak. (De lehet, hogy ebben tévedek, javítsatok ki.)


Visszatérve az érdemes-e kérdésre. Ezek azért (elnézést, de) nem teljes értékű egyetemi szakok, inkább könnyen elvégezhető gazdasági gyorstalpalók. Lehetnének komoly szakok, de sajnos nem azok. Ezért ha jó tanuló vagy, akkor először körülnéznék a "rendes" egyetemi szakok között, hogy onnan nem érdekel-e valami. Ha újrakezdhetném, biztosan nem kezdeném marketinggel (bár marketingen végeztem és ezzel is csináltam egyfajta karriert), hanem mennék valamilyen matekosabb szakra. Ha közgazdaságtan, akkor GPME vagy AK, ha matek, akkor inkább matek alapszak + biztosítási matek mesterszak... A marketinget még mindig ezek mellé lehet venni kiegészítő modulnak vagy mesterszaknak.

2022. szept. 11. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Aha, értem

De mondjuk a nemzetközi gazdálkodás szakban lehet specializálódni marketingre, nem? Mert amúgy mindegyik szakban úgy van, hogy az alapok elsajátítása után kb 2-3 év után a maradék időben mire végzel, választani lehet területeket ami érdekel és akkor abba az irányba specializálódsz. A nemzetközi gazdálkodás nagyon jó terület szerintem. És azon belül nem tudom pontosan milyen specializálódó témákat szoktak kínálni, de úgy gondolom a marketing benne kell hogy legyen. Már csak azért is mert nagyon hasonló a kettő. Lehet ez lenne a legjobb döntés.

Vagy amit te mondasz az alkalmazott közgazdaságtan annyiból jobb, hogy biztosabb alapokat ad amire lehet építeni. Mondjuk utána elvégezni egy marketing mesterszakot.

De nekem tényleg annyira megtetszett a nemzetközi gazdálkodás hogy arra szeretnék jeletkezni.

2022. szept. 11. 21:26
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha arra szeretnél, akkor jelentkezz arra. Nem rossz választás.


Persze, tanulható a marketing, nem kell ezt túlmisztifikálni, csak éppen mivel közgazdászként dolgozom 15+ éve, és nagyrészt NEM marketingesekkel, ezért látom azt, hogy mit (nem) tudnak. A marketing alapjait nagyjából értik (jó közgazdászokkal dolgozom együtt), de mégis, valahogy TELJESEN hiányzik belőlük a marketing szemlélet. Nehéz ezt elmagyarázni. Szóval ez nem csupán egy-két plusz órán múlik, hanem az egész szak általános hozzállásán. Nálunk a BGE-n mindenféle vonatkozó óra volt, pl. a marketingkutatás szemináriumon farigcsáltunk-ragasztottunk, montázst készítettünk (kvalitatív kutatáshoz), fókuszcsoporton vettünk részt stb. Nem egy atomtitok, de valahogy.. nem tudom. Ehhez erre a szakra kell járni.


Biztosan megvan ennek a megfelelője a nemzetközi gazdálkodás szakon is. Csak hogy értsd, kb. miket takar a nemzgazd fő területe, olvasd el az Incoterms klauzulákat. Kb. ilyeneket kell magolni nagytömegben, hajózási szabályok, mikor kire száll a felelősség, hogyan megy az elvámoltatás folyamata stb. stb.

[link]

2022. szept. 11. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!