Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Jogászok/joghallgatók! Valóba...

Jogászok/joghallgatók! Valóban melléfogás jogra menni? Igaz, hogy kapcsolatok nélkül nem lehet jól fizető állásokat betölteni?

Figyelt kérdés

Jövőre kezdeném a jogi egyetemet, de nagyon elbizonytalanítottak a negatív vélemények. Itt a gyakorin is sokaktól hallom, hogy elég lehetetlen a helyzet.

A lelkesedésem megvan hozzá, nagyon érdekel ez a szak.

Elsősorban a témában érintettek véleményét szeretném meghallgatni, akik valóban átlátják a helyzetet.



2022. okt. 15. 19:01
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Ügyvéd és közjegyző kizárva, ha nincsenek nagyon jó kapcsolataid. Közigazgatásban bértábla van. Ügyész vagy bíró akkor lehetsz, ha szakvizsga után kapsz kinevezést. A versenyszférában pedig pengének kell lenni és az ELTE-n végezni.
2022. okt. 15. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Az ügyvéd miért van kizárva? Nemzetközi ügyvédi irodáknál van esély elhelyezkedni, nem?

A pengének kell lenni mit takar pontosan?

Amúgy az ELTE-re mennék.

2022. okt. 15. 19:19
 3/16 anonim ***** válasza:
90%

Követem.

Ha nyit az ember vállalkozás keretein belül egy ügyvédi irodát, ahhoz miért kell pengének lenni? Oké, nem két forint, de akkor már nem bértàbla van, meg egyebek. Ott azt sem nézik, hogy az ELTE-n végeztél-e, vagy sem. De addig is el kell jutni nyilván, az meg sok év, addig is élni kell valamiből, stb.

Én is jogra készülök. Először meglàtom tetszik-e, tényleg nekem való-e, aztán majd kiderül hogyan tovább. Van sok szakmám, szóval nem a világvége, ha esetleg nem tetszik. Ráadásul magamnak fogom fizetni, és nem más fizeti helyettem, már felnőtt vagyok, dolgozom.

2022. okt. 15. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
#3 ebben az esetben inkább az a kérdés, hogy honnan szereznél ügyfélkört.
2022. okt. 15. 19:48
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Ebben a kérdésben az a lényeg, hogy melyik ügyvédi iroda foglalkoztat a szakvizsgáig. Na itt kezdődik a nehézség. Ügyvédi irodát is csak szakvizsga után nyithat.

A nemzetközi ügyvédi irodákba bejutni, na ehhez kell azért brillírozni, nyelveket beszélni és kapcsolatokkal rendelkezni.

2022. okt. 15. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
És ez miben befolyásol? Mármint hogy kapcsolódik össze az ügyfélkör és a gyakornoksági hely?
2022. okt. 15. 19:54
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
6. Sehogy. A 3. össze-vissza írogat, nem hiszem, hogy bármikor is jogász lesz belőle.
2022. okt. 15. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
Joghallgató vagyok, illetve, egy záróvizsgám van hátra. (Tisztázás érdekében: ez az első kommentem a kérdés alatt.) Az a baj, hogy nehéz bármit mondani, nyilván, ha ez a vágyad, nem mondom azt, hogy ne vágj bele. De. Egyrészt tény, hogy én utólag nem jogra mentem volna. Másrészt, túltelített szakma lett belőle. Szerintem 8 jogi kar levelezővel együtt egyszerűen túl sok egy ekkora országban. Kb. minden sarkon van már egy ügyvédi iroda, nagy a verseny emiatt. Akármelyik közigazgatási állás megszerzéséért szintén nagy a verseny, mert nem lehet egyszerűen annyi embert felszívni, mint amennyi szeretne elhelyezkedni. Pályakezdőként emiatt nagyon nehéz, ráadásul már a sima ügyvédi irodák többsége is magabiztos, tárgyalóképes angol középfokot vár el, de én már az utóbbi 1-2 évben inkább a felsőfokot látom mindenhol. Például Budapesten egy nemzetközi ügyfélkörrel foglalkozó irodánál egy majdnem summa cum laudés barátom, akinek rengeteg versenyeredménye is van, megkeres ügyvédjelöltként havonta 260 000 nettót, és szombaton este tízkor is bent dolgozik az irodában, de van, hogy vasárnap is, túlórapénz nincs, szóval gyakorlatilag ebben a szférában a munkavállalók jogai nagyjából nem léteznek. Javarészt angolul dolgozik, van nap, hogy magyarul szinte meg sem szólal. Szerintem ez azért ennyi pénzért nem valami jó buli, és vajon mennyit keres az, akinek nem kell ennyire az angol a tevékenységéhez. A 3. hónap után mondta nekem, hogy nem tudja meddig bírja még ezt a tempót. Már olyat is hallottam, hogy olyan szintű kizsákmányolás is előfordult, hogy a vezető ügyvéd családjának a jelölt vásárol be kaját hétvégére.... Az összes ügyvédjelölt ismerősöm olyan szinten sokat dolgozik, hogy már pár hónap után a kiégés szélére került, olyan is van, aki inkább pályát módosít. És azért ez hosszú idő, mert 3 év gyakorlati idő lehet szakvizsgát tenni, de az időpontok ritkán vannak, több részből áll, szóval legalább 2 év, mire az ember leteszi a szakvizsgákat. (A rendszerbe való bejelentkezéstől számítva 5 év áll rendelkezésünkre, és biztos van olyan, akinek szüksége is van ennyi évre.) Tegyük hozzá, hogy azért ekkorra már sokan 28-30 éves kor körül vannak, vagy afelett (ha még csúszott is az 5 év egyetemmel) potencálisan lehet már bárkinél család kicsi gyerekkel, már akinek volt erre ideje. Közben jelenleg viszont a közigazgatásban létszámstoppok vannak, magyarul nagyon nehezen kerül be új ember. Ráadásull, az ügyvédi munka olyan, hogy a jeltöli évek után is nyugodtan lehet éjjel-nappal dolgozni az ügyfelekért, nincs egy fix nyolc órás munkaidő benne. Bíróság-ügyészség csak a legjobbakat foglalkozatja hosszútávon, és mivel limitált számú ügyészség-bíróság van, ezért a rendszer nagyon-nagyon telített az a rendszer is, emellett versenyvizsgás a jelentkezés. Cégek rendszeresen keresnek jogászt, de én még nem hallottam mostanában egy ismerősömtől sem, hogy az elvégzett munka arányban lenne a fizetésével, illetve gyakrabban keresnek tapasztalt jogászt, mint pályakezdőt (ez mondjuk majdnem minden munkahelyre igaz). A közjegyzői irodák vezetése dinasztikus módon öröklődik, ott is a vezető fog mindig a legjobban keresni. Nálunk az egyetemen nem egy tanárom mondta már, hogy a közjegyzői hivatást felejtsük el. Összességében ügyvédi irodába keresnek jelölteket a leggyakrabban, így oda a legkönnyebb valamerre elhelyezkedni. Jobb állásokhoz, biztosabb pozíciókhoz viszont gyakorlatilag tényleg kapcsolatok kellenek, vagy egy szuper önéletrajz szuper diplomával, ha előbbi nem áll rendelkezésedre. Mindemellett a jog nem olyan, amivel nagyon ki tudnál menni külföldre. Azt is fontos megjegyezni, hogy nagyon komoly szellemi tevékenységgel jár a jog, örökösen követni kell az ezernyi jogszabály változását, és a szerződésekben egy hiba sem csúszhat be, nagyon precíznek kell lenni, ami önmagában egy nagy teher. Szerintem 10-15 évvel ezelőtt sokkal jobban tudott elhelyezkedni még az, aki jogra ment, mint most.
2022. okt. 17. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Ez nem valami biztató, köszönöm a válaszod. És neked van ötleted mihez kezdesz?
2022. okt. 17. 16:37
 10/16 anonim ***** válasza:
83%
Egyelőre nincs. Én az Eltére járok, ha sikerül hármasra a polgári jogi záróvizsga, cum laudém lesz, de én sem szépítgettem nagyon az önéletrajzom, igazából én teljesen kimerültem a tanulásban, kapcsolataim sincsenek, de azért általában ezek a kapcsolati dolgok évfolyamtársak által később szoktak beérni. Én azért közigazgatásban szeretnék dolgozni, mert az egy letehető munka, nem 0-24-ben végezhető, szemben az ügyvédivel és egyéb jogi munkákkal, aztán majd kiderül, lehet jelöltként kell majd kezdenem. Azért sem vonz engem az ügyvédi munka, mert nem szeretek vonatozni, sokat utazni sen. Ellenben, ha akarnék egy ügyfélkört, akkor ha az ügyfelem Nyíregyházára akar menni ügyet intéztetni velem, akkor vagy követem, vagy nem, és amennyiben nem, majd akkor legközelebb lehet mást fog megkeresni. Főleg a jelölteket szeretik utaztatni :D de nyilván utazni később is kellhet, pláne, ha az ember egyéni ügyvéd akar lenni, és nem egy iroda van körülötte más emberekkel. Én szeretem az állandóságot, én egy munkahelyre akarok járni, és ott tartózkodni, nem pedig ingázni az ország különböző bíróságai között. (Nyilván 1-1 alkalom beleférne, de van olyan ismerősöm, aki hetente 2-3 várost is meglátogathat megyén kívül a munkájának köszönhetően.) Közigazgatásban meg jó eséllyel leülök egy irodában, és onnan nem kell nagyon messzire mennem. Menőbb ügyvédek nyilván válogathatnak, de sokan azért nem tehetik meg, hogy egy ügyet azért nem vállalnak, mert messze van. Csak nekem nincs jogsim meg olyan anyagi hátterem, hogy autót fenntartsak, így nekem ez sajnos szempont, de ha esetleg ügyvéd akarnál lenni, és megteheted, az autót jogsival 101%-ban ajánlom, legtöbb álláshirdetésben szokták is írni, hogy a jogosítvány előny, de valahol már láttam olyat is, hogy elvárás. Az ügyiratokat vinni kell amúgy tárgyalásokra, sajnos olyan vastag akták szoktak lenni, hogy bíróságon is a jogászok (bíró, ügyvéd, ügyész) néha bőrönddel járkálnak (voltam bíróságon gyakorlaton), azért ilyen köteget nem mindegy, hogy az ember csak kocsiba betesz, vagy húz maga után mindenfelé, de még ha nem is ennyire nagy az ügy, azért nem mindegy, hogy 2-3 kg papírt cipelek-e a kezembem vagy hátamon, vagy nem (szóval tényleg a bőrönd a legjobb megoldás :D ).
2022. okt. 17. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!