Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Gazdasági vagy jogi irányba...

Gazdasági vagy jogi irányba érdemes inkább menni?

Figyelt kérdés
Inkább arra vonatkozna a kérdésem, hogy megéri-e inkább a jogot választani. A középiskolai éveim alatt végig a jogi pálya lebegett a szemem előtt, de rengeteg forrásból hallottam, hogy egy gazdasági szak jóval könnyebb és jobban el lehet vele helyezkedni. Személyes érdeklődési körömet illetően mindegyik érdekel, elég erősen humán beállítottságú vagyok, de talán egy kevésbé játékos szakon elboldogulnék még gazdaságin is. Ami még probléma lehet a jognál, hogy valószínűleg dolgoznom kell majd egyetem alatt, illetve nem nagyon van jogász ismerősöm, ami kicsit megnehezíti a szitut. Saját tapasztalatokat, jogon vagy gazdaságin végzetteket szívesen hallgatok. Előre is köszi a válaszokat! :)

2023. márc. 1. 21:30
 1/6 anonim ***** válasza:
86%
A leírtak fényében a gazdaságival jársz jobban. Kevesebb idő és energia, viszont kifizetődőbb.
2023. márc. 1. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Sokaknak nincs jogász ismerősük, rokonuk, de attól még el lehet boldogulni. Nem vagyok oda a jogért, de nekem is erős a humán beállítottságom, és gazdasági pályát biztos nem választottam volna ehelyett.

"jobban el lehet vele helyezkedni" - mit számít, ha nem érdekel amit csinálsz?

Az egyetem alatti meló attól is függ, hogy Budapest vagy vidék. Budapesten azért bőven van lehetőség, de ha mersz kezdeményezni, akkor akár vidéken is. Mesélnék a saját utamról, de egyetem alatt még eltartottak szüleim, úgyhogy sok érdekeset arról az időszakról nem tudnék mondani. Most kezdő ügyvéd vagyok, ismerős nélkül is el lehet azért idáig jutni. Sokféle munka van, összességében nem rossz ez a pálya.

2023. márc. 3. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
#2 légyszi nekem is mesélsz a tapasztalataidról? Akár privátban is
2023. márc. 3. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

#3: az egyetemen azt mondták nekünk, hogy 70%-unk a közigazgatásban fog kikötni. Akkor csak néztünk erre, de igazuk volt, én is aztán ott kezdtem. Néhány évig voltam önkormányzatnál különféle munkakörökben, építési osztály, bérlakásosztály, aztán közbeszerzés. Érdekes élmény volt, bár a munka elég kevés volt, az már egy hajtósabb nap volt, ha napi 2 órát kellett dolgozni. De gyerek előtt/után jó hely lehet pihenésre, a fizu biztos, sok jófej kolléga is van.

Miután otthagytam ezt a helyet, leszakvizsgáztam (bármilyen helyre megy az ember, érdemes megtudni, hogy a szakvizsgához megfelelő gyakorlatot adnak-e). Utána jött egy év jó kis munkanélküliség. Azt hittem nyerő leszek friss szakvizsgával, de nem igazán jött be. Ez elég rossz időszak volt. Sok helyről nem válaszoltak, ahonnan meg igen, ott szerintem látták rajtam, hogy én se tudom igazán, mit akarok. Volt egy ügyvédi iroda, ahol nettó 280 ezret ajánlottak, ami kezdő ügyvédnek nem rossz, de rájöttem, hogy már nem akarok más alkalmazottja lenni. Végül nagy nehezen összekapartam az egy év joggyakorlatot az ügyvédséghez, persze még csak ezután jön a java, kiépíteni a praxist. Soha nem hittem volna, hogy büntetőjoggal is fogok foglalkozni, de a kirendelt védői díj nem rossz, és azért nem csak hasfelmetsző jack-eket kell védeni (aki súlyos bűnt követ el, úgyis inkább meghatalmaz saját védőt). Persze azért sok polgári ügyem is van. Magamra vagyok utalva, nagy öröm ha bármit meg tudok oldani, de sokszor nyomasztó is a sok teendő.

Még most sincs annyi bevételem, mint amennyi a fizetésem volt az önk.nál több éve, de azért folyamatosan emelkedik, hosszú távon biztos vagyok benne hogy ez sokkal nyereségesebb meg főleg érdekesebb, mint hivatalban alkalmazottként. Ez amúgy nem egy klasszikus ügyvédi pálya, sokan már az egyetem alatt elmennek egy irodába, főleg pedig a diploma után jelöltnek, így a szakvizsga után már rendes tudással, és akár saját ügyfélkörrel kezdik meg az önálló tevékenységet.

Sok mindenről lehet beszélni, akár a tanulás, akár a munka kapcsán, ha érdekel még valami, szívesen válaszolok. Meg ha valaki gazdaságin végzett, szívesen elolvasom, az a pálya nekem rejtély :)

2023. márc. 3. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

#4 És mennyire teljesíthető a szak munka mellett? Lehet, hogy ha nem is végig, de muszáj lesz dolgoznom az egyetemi évek alatt. :/ Plusz a tanulásról, hogy mennyire vészes Tényleg annyira számít, hogy milyen jeggyel végez?

Lehet, hogy engem csak vidéki egyetemre vesznek fel, de akkor ezek szerint ugyanúgy tudok vele érvényesülni, mint Pesten?

2023. márc. 4. 08:04
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Hogy hol végzel, annak semmi jelentősége, azon kívül, hogy mindegyik egyetemnél van olyan jogterület, amire jobban rármegy, mint a többiek. De ez nyilván nem számít sokat, a gyakorlatban bármit meg lehet tanulni. Egyetlen egyszer láttam olyan hirdetést, ahova kiírták, hogy ELTE előny. Vidéki egyetem nyilván az egyetem alatti melónál számíthat, mivel némileg helyhez köt. Mivel nem dolgoztam suli mellett, nem tudom hogy az mennyire húzós. Azt tudom, hogy szorgalmi időszakban (szept-nov, feb-ápr) között főleg láblógatás van, vizsgaidőszakban (dec-jan,máj-júni) viszont nagyon húzós tud lenni. De szerintem ezt pontosan tudják ott, ahol gyakornokot vesznek fel (és valószínűleg a fizetésen is meg fog látszódni ez)

Tanulás: hát mit mondjak, van egy csomó száraz szabály, azt bizony időbe telik megtanulni.

A jegy nem számít, menőbb pesti irodáknál előny néha a cum laude, bár kb bármilyen jó nyelvtudás többet ér a minősítésnél. Közszférában a bíróságnál és ügyészségnél számít a minősítés, ott a jelentkezésnél plusz pont. Mikor jelentkeztem bíróságra, azt olvastam a neten, hogy 120 pont alatt nem veszik komolyan az embert. Érdekes módon a vizsgán a max elérhető pont 120 volt, és még onnan kapott plusz pontot, akinek cum, meg summa cum volt. Meg még van pár dolog, amire adnak plusz pontot.

2023. márc. 4. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!