Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogy működik egy érettségi...

Hogy működik egy érettségi tárgyra való jelentkezés kormányhivatalnál?

Figyelt kérdés

Itt kifejtem bővebben.

Most fogok érettségizni májusban. Egy nagyon gyenge szakképzőbe járok sajnos. Egy szakmát már megszereztem itt és maradtam érettségi képzésen is.

Komoly céljaim vannak ami már teljesen kialakult bennem hogy mit akarok és merre tovább. Egyetemre szeretnék menni a közeljövőben, pontosabban egy év múlva. Szerettem volna ugye emelt érettségit tenni egy vagy két tantárgyból. Az egyik angol, a másik meg egy szakmai tantárgy ami kapcsolódik ahhoz a szakirányhoz amire tervezek jelentkezni és már azt a tantárgyat én tanultam a szakmai képzésen.

Viszont az igazgatóm nem engedélyezte a jelentkezésem, merthogy én azt a tárgyat egy sima szakképzésben tanultam, nem egy technikumi vagy gimnáziumi képzésben így ez nem fedi le az érettségi tárgy követelményeit amit ott várnak. Mert én a szakképzésben kevesebb óraszámban tanultam stb. Az sem számít hogy amúgy én ettől függetlenül felkészülnék teljesen egyedül is az iskola segítsége nélkül és nyújthatnék olyan teljesítményt amit az érettségi vizsgán várnak. Pedig mikor felhívtam az oktatási hivatal érettségi ügyintéző részlegét, nekem annyit mondtak hogy csak az számít hogy én azt tanultam x évig, 2 évet mondott. És az a lényeg hogy meg tudjam írni az érettségit abból a tárgyból szóval azt mondták lehetséges mert nem számít milyen képzésben tanultam csak tudjam teljesíteni a vizsgát. Érdekes ez a két teljesen eltérő információ. Nem tudom mi az igazság, de nagyon megnehezítik a dolgom.

Tehát így nem jelentkezhettem rá. Azt mondták csak ha megszűnik itt a jogviszonyom, majd utána vendégtanulóként jelentkezhetek rá.

Utánanéztem ennek és van olyan lehetőség is, hogy érettségi vizsgával rendelkezve, tanulói jogviszony nélkül lehet jelentkezni a kormányhivatalnál is. Egy jelentkezési lapot kell kitölteni a legutóbbi iskola nevével ahol érettségit tettem és hogy milyen tárgyra és milyen típusú vizsgára szeretnék jelentkezni.

Ez így oké, értem és örülök hogy majd így lehetséges lesz megcsinálnom.

De akkor ott ugye már nincs olyan kikötés, hogy tanulnom kellett vagy bármi? Hanem már az teljesen önálló független dolog, tehát bármilyen tárgyra lehetséges jelentkezni.

Aki esetleg átment már ezen, jelentkezett kormányhivatalnál érettségit tenni, le tudja írni a menetét?



2023. márc. 2. 13:53
 1/4 anonim ***** válasza:

Érettségi bizonyítvány megszerzése után bármelyik vizsgaidőszakban, bármilyen tárgyból tehetsz érettségit, függetlenül attól, hogy tanultad-e középiskolában.

Oktatas.hu-n olvasd el, hogyan lehet jelentkezni, minden teljesen érthetően le van írva. Több lehetőség is van, be lehet adni a jelentkezést személyesen a kormányhivatalnál, epapíron keresztül vagy online jelentkezéssel is.

2023. márc. 4. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
76%
Nem tudom, kihez kapcsoltak, de aki két évet mondott, az nem ért hozzá, mert ilyen 2004-ben volt utoljára a vizsgaszabályzatban. Valószínűleg az igazgatónak volt igaza, de 8 napon belül lehetett volna fellebbezni a döntése ellen. Az oktatas.hu oldalon minden le van írva a jelentkezésről. Ha kezedben az érettségi, abból vizsgázol pluszban, amiből csak akarsz, nem kell és nem is lehet vendégtanulónak lenni, viszont fizetni kell. Ha ezt a vendégtanulót ugyanaz mondta, aki a két évet, akkor jobb lett volna, ha befogja a száját, és nem telefonál. Lehet, hogy egy másik részlegen vették fel a telefont, és azt hitte az illető, hogy ért hozzá, és jót akart, de hülyeségeket mondott.
2023. márc. 4. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat

Én már alaposan átnéztem az oktatási hivatal oldalát, úgy találtam rá a kormányhivatalos lehetőségre is.

Viszont azért szerintem olyan információkat sem lehet találni ami ugyancsak szükséges lenne azok mellett amik le vannak írva.

Ez nem volt nekem egyértelmű hogy van-e valamilyen követelmény a választott tárgyakat illetően ha kormányhivatalnál jelentkezek, hogy tanulnom kellett vagy nem, mert erről nem írtak.

Az most hogy érted hogy fizetni kell?

Alapvetően ami az érettségi vizsgaszabályzatokat illeti, csak mindig a második próbálkozásnál kell fizetni vizsgadíjat ha pl valaki megbukott vagy csak újra szeretné próbálni. De az én esetemben lenne egy szintemelő vizsga angolból, meg egy teljesen új tárgy első alkalommal, kereskedelmi ismeretek emelt szinten. Tehát nekem nem kéne érte fizetni ha jól tudom.

Én sem értettem az ügyintéző férfi reakcióját mert amúgy elég bunkó és összeszedetlen választ adott, mint aki azt se tudja hol van. Mikor feltettem a kérdésem akkor egy darabig tartani kellett a vonalat míg megkérdezi valakitől.. “Nem tudom, annyi hogy 2 évig tanulnia kellett, ha biztos választ akar akkor énszerintem lehetséges, az a lényeg menjen el és írja meg”.

Egyébként nem ő mondta ezt a vendégtanulós dolgot. Az iskolánk titkárnője mondta ezt hogy most még nem jelentkezhetek arra a tárgyra csak miután megszűnik a tanulói jogviszonyom, vendégtanulóként a sulinkban jelentkezhetek majd rá. (Én nem hallottam még erről de biztos van ilyen, mert láttam ilyen kitöltési opciót is az érettségi lapon.) De ez a vendégtanulós lehetőség egyáltalán nem érdekel. Így is nehéz volt most beletörődni hogy tényleg ilyen gyenge iskolába vagyok hogy semmi nem megy simán és húzódnak a céljaim, mert most csak egy “alap” semmi extra érettségit tudok megcsinálni amit alapból kell, mert nem engednek ilyen meg olyan emeltre meg plusz tárgyra. Szóval amint itt megszűnik a jogviszonyom, nem foglalkozok többet ezzel az iskolával. Majd szépen felkészülök egyedül meg magántanár segítségével és jelentkezek a kormányhivatalnál az őszi szezonban.

2023. márc. 4. 18:51
 4/4 anonim ***** válasza:

Akkor mégse olvastad el figyelmesen az OH honlapján lévő információkat.

"Ha a vizsgázó rendelkezik érettségi bizonyítvánnyal, Magyarországon bármelyik vizsgatárgyból bármelyik

vizsgaidőszakban tehet érettségi vizsgát, függetlenül attól, hogy a középiskolában tanulta-e az adott vizsgatárgyat (azaz

függetlenül attól, hogy szerepel-e osztályzat az adott vizsgatárgyból a középiskolai bizonyítványban), az adott vizsgatárgyból van-e

érettségi eredménye, illetve milyen szintű érettségi eredménye van. Az "új" érettségi vizsgák száma nincs korlátozva, életkorhoz

sincs kötve, és a vizsgázó egy adott vizsgatárgyból annyiszor tehet érettségi vizsgát, ahányszor azt szeretné. Egy vizsgaidőszakban

egy vagy akár több vizsgatárgyból is lehet „újra” érettségi vizsgát tenni."


"Az érettségi vizsga − az intézmény fenntartójától függetlenül − térítésmentes a tanulói jogviszony (szakképzésben tanulói

és felnőttképzési jogviszony) ideje alatt az érettségi bizonyítvány megszerzéséig. Térítésmentes továbbá az adott

vizsgatárgyból az érettségi bizonyítvány megszerzése előtti, tanulói jogviszonyban (szakképzésben tanulói és

felnőttképzési jogviszonyban) tett sikertelen érettségi vizsga első javító- és a pótló vizsgája. Térítésmentes továbbá az

érettségi végzettséggel rendelkező, a szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény szerinti szakgimnáziumi oktatásban

megkezdett tanulói jogviszonnyal rendelkező tanuló részére egy szakmai érettségi vizsgatárgyból tett érettségi vizsga és

első alkalommal a javító- és pótlóvizsga.

Minden más esetben a vizsgáért vizsgadíjat kell fizetni."

[link]


Nem jól tudod. Ha már nem lesz tanulói jogviszonyod, akkor fizetned kell a vizsgákért, nem is keveset.

2023. márc. 4. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!