Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Kertészmérnök, mezőgazdasági...

Kertészmérnök, mezőgazdasági mérnök és vadgazda mérnöki szakkal kapcsolatban tapasztalatok és vélemények?

Figyelt kérdés
Második diplomának ezek érdekelnének és szívesen fordulnék az agrár irány felé csak nem tudom melyiket. Nyilván a mezőgazdasági mérnök a legtágabb és ott ahogy néztem tantervet jobban rámennek minden agrár ismeretre, a kerttől az állattenyésztéstől a halgazdaságig. A kertészmérnöknél ha jól láttam jóval több kémia és biosz van, valamint inkább a kertnél marad nyilván, de zöldség-gyümölcstermesztést is láttam amely kitekintésnek tűnt azért a földművelés felé. A vadgazda pedig nyilván a legspeciálisabb, ott gondolom nem csak a vadállat de az erdőgazdasági vonalat is érintik, viszont abszolút nincs zöldségtermesztés? Melyiket éri meg jobban, akár elhelyezkedés akár saját gazdálkodás szempontjából? Nyilván saját erdőnél a másik de mégis általanosan

2023. máj. 22. 23:42
 1/7 anonim ***** válasza:
83%

"Melyiket éri meg jobban, akár elhelyezkedés akár saját gazdálkodás szempontjából?"


Ezek olyan szakok amivel 1. egyrészt nem fogsz tudni elhelyezkedni sehol alkalmazottként 2. a fizetés is nagyon alacsony


Egyedül akkor van értelme ha az őseidnek van egy bejáratott gazdálkodásuk megfelelő ügyfélködrel amit mint vállalkozó viszel tovább. Az is rizikós és elég nagy kezdőtőkét igényel hogy magadtól építed fel a 0-ról, mert ebben a szektorban csak vállalkozóként tudsz érvényesülni egyébként éhendöglesz. Birtokvásárlás, mezőgazdasági gépek, infrastruktúra kiépítése alkalmazottak felvétele elég sok kezdőtőkét igényel mire megtérül.

2023. máj. 23. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
71%
Nem a legjobban fizetett mérnöki szakmák. De ezek közül talán a mezőgazdasági mérnököt választanám, kertész és vadgazda itthon nem sok mindenre jó
2023. máj. 23. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Az alapszakokkal tényleg nehéz elhelyezkedni, mesterképzésekkel már egész jó lehetőségek vannak, de ahhoz viszont tényleg jónak kell lenni. Valóban a többség vállalkozóként tud elhelyezkedni, nem alkalmazottként.


Én kertészmérnök alapszakot végeztem, erről van több infóm. A kertészmérnök szak nem a kertről szól hanem a kertészeti növények termesztéséről. Főbb szakirányok, amik most eszembe jutnak: zöldség- és gombatermesztés, faiskolai termesztés, dísznövénytermesztés, gyümölcstermesztés. Mesterképzéssel már könnyebb alkalmazottként elhelyezkedni, pl. növénynemesítés, növénygenetika, vetőmaggyártás területeken. Szerintem a talajtani szakmérnökökre is egyre nagyobb szükség lesz, illetve a faápoló is egy jó lehetőség (ezek szakirányú szakképzések, Bsc-vel már végezhető), de szerintem ezekkel is inkább vállalkozás formájában lehet több pénzt keresni. Magyarországon talán a növényorvosok tudnak könnyebben pénzt keresni, de ők is inkább vállalkozóként.

2023. máj. 23. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Vadgazda mérnökire semmiképp ne menj, mert ebből hatalmas túlképzés van. Magánvállalkozást ezzel nem indíthatsz, a hazai vadászterületek száma limitált, és mindegyikhez elegendő egyetlen ilyen szakember alkalmazása. A vadásztársaságok bolondok lennének fizetni ezeket a szakembereket, ha nem muszáj.


Magánvállalkozás indításához a kertészmérnök és a mezőgazdasági mérnök alapszak is megfelelő. Ugyanakkor ha az anyagi háttered korlátozott, kettő közül a kertészmérnöki az előnyösebb. Egy életképes, azaz elegendő jövedelmet nyújtó kertészeti magánvállalkozás indításához ugyanis elég lehet 2-3 hektár föld megvétele, míg szántóföldi növénytermesztés esetén ennek a többszöröse kell az induláshoz, különben felkopik az állad. Az állattenyésztéshez nem feltétlenül kell sok föld, de az állatokkal sok munka van egész évben hétfőtől vasárnapig, és az állattenyésztés hazai jövedelmezősége sajnos elég rossz a magas működési költségek (pl. takarmány, fűtés) miatt.

2023. máj. 25. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
51%
Egyiket se erőltetnem
2023. máj. 25. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Kedves 5. válaszoló, nem azt kérdeztem, hogy erőltessem e vagy kezdjek e neki. Ez érdekel, ezt szeretném tanulni, látok benne potenciált, azt kérdeztem, hogy elkezdem mindenképpen és melyiket lenne ezek közül a leghasznosabb. Van egy jogi diplomám, szóval abból meg fogok élni, ezt második diplomának szeretném, mert érdekel és ha veszek(mert majd szeretnék) pár hektáras földet akkor legyen valami releváns tudásom hogy mellékesen, kiegészítő jövedelemként hogyan tudnám hasznosítani. Ha nem jön be lesz egy földem ami elég saját igény kielégítésére és kis hasznom van belőle, ha meg bejön akkor nyilván úgy profitálok belőle hogy megéljek belőle pláne ha megtanulom hogyan is kell termelni okosan. Rosszul ígyse úgyse jàrok
2023. máj. 26. 14:08
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
#6: Remélem, nem haragszol meg, nem a kedvedet szeretném elvenni, de az, hogy anyagilag semmiképp nem jársz rosszul, az agráriumban sajnos illúzió. Az agrárium ugyanis mindig rizikós. Vannak, akik szakértelmük ellenére is évről évre ráfizetnek, s egy ponton túl feladják. Bele lehet bukni ebbe még egy kiváló szakembernek is. Akár növényeket termesztesz, akár állatokat tenyésztesz, nem tudhatod előre, hogy mondjuk 5 hónap múlva mennyi lesz a felvásárlási ár, milyen lesz a piaci helyzet, mennyire lesz nagy a kereslet. Óriási fluktuációk vannak. Még a költségek egy része is előre kiszámíthatatlan. Ezenkívül növények esetén mindig benne van a pakliban valamilyen elemi kár vagy valamilyen kivédhetetlen vírusfertőzés. Ezen a területen nemcsak arról lehet szó, hogy esetleg kicsi lesz a jövedelmed, hanem egyenesen arról is, hogy mondjuk egy adott évben semmi nettó bevételed nem lesz, sőt óriásit ráfizetsz. S akkor miből fogod finanszírozni a következő év induló költségeit? Csakis a saját anyagi tartalékaidból, ha vannak! És itt nem pár százezer forintokról, hanem tízmilliókról van szó. Nekem egy rokonom sikeres mezőgazdálkodó volt, s azt mondta, hogy még őneki is átlagosan minden 5 évből egy veszteséges volt, egy nullszaldós, és csak három nyereséges. Sokan messze ennyire nem szerencsések, és nem bírják, egyszer csak nincs tovább, és el kell adniuk a földet, fel kell számolniuk a vállalkozásukat, hogy még legalább valamit visszakapjanak az elszenvedett veszteségből.
2023. máj. 26. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!