Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mennyivel jobb az oktatás egy...

Mennyivel jobb az oktatás egy budapesti elit gimnáziumban, mint egy átlagos vidéki gimiben ?

Figyelt kérdés
Csak érdekel, hogy alapvetően mindenkinek ugyan az a tananyag, akkor ennyivel jobban tudják megtanítani ugyan azt az anyagot ?

2023. jún. 1. 22:58
 1/7 anonim ***** válasza:
29%

Nem ugyanaz a tananyag. A legtöbb tantárgyból elő se veszik a tankönyvet (!), a tanár saját jegyzeteiből tanítanak. Már 7-8. osztályban olyan színvonalon tanulnak, hogy egyből mehetnének érettségizni. Rendszeresen tanulok a gyerekeimmel ezt-azt, és majdhogynem egyetemi színvonalú oktatás van egyes tárgyakból. Az egyik gyerek most 8. osztályos, és konkrétan az emelt szintű érettségi tételeket tanulja a dolgozatokra (!), és a tanárok le is fedik az emelt szintű érettségi szintet. 8. osztályban.


Ezek után ítéld meg, hogy egy kiskőrösi vagy zalakarosi gimnáziumban is hozzák-e ugyanezt a szintet.

2023. jún. 2. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
89%

Alapvetően azért (is) színvonalasabb a képzés mert egyrészt a szakmájukban kiemelkedő oktatók oktatnak, másrészt megszűrik az elit gimnáziumba felvételizőket, tehát alapvetően tehetségesebb gyerekek járnak oda, akikkel gyorsabban lehet haladni a tananyaggal vagy nagyobb mennyiségű anyagot lehet leoktatni, részletgazdagabban.


Egy vidéki gimiben jóval több gyengébb képességű hallgató is bekerül a tehetségesek mellé így a tanárok alkalmazkodnak az ő tempójukhoz is, lassabban haladnak a tananyaggal, többször elmondják amit kell. Plusz azért vidéken a pedagógushiány is probléma, míg egy "elit" gimnáziumba meg tudja válogatni az intézmény hogy milyen tanárokat alkalmaz, addig vidéken sok helyen örülnek ha egyáltalán találnak pedagógust aki tanít.


Előnyt talán annyit jelent egy "elit" gimnázium hogy az érettségit jobbra írják az alapvetően színvonalas oktatásnak köszönhetően illetve az egyetem első évében talán könnyebben felveszik a tempót a hallgatók de egyrészt az egyetemeken a legtöbb tárgyat az elejétől oktatják, jóval magasabb szinten mint azt bármelyik gimiben másrészt pedig sokkal inkább az egyéni kompetenciák számítanak nem az hogy mekkora "tudást" halmoztál fel gimi alatt.


Én saját tapasztalatom alapján azt tudom elmondani hogy az egyetemen a gólyák körében szoktak jól szerepelni az elit gimiből érkezők (például kritériumvizsga, szintfelmérő) viszont az első évet követően szinte nincs eltérés a teljesítményben. Simán előfordul hogy egy elit gimiből jött hallgató kiesik az első félévet vagy évet követően míg olyanra is volt példa hogy egy Nógrád megyei gimiből érkezett hallgató rendelkezett a legjobb tanulmányi átlaggal.

2023. jún. 2. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Pszichológus atya ***** válasza:
33%

Az elit gimnázium nem azért elit, mert magasabb az oktatás szakmai színvonala vagy mert több diplomája van a tanároknak, hanem mert oda az elit gyerekei járnak. A politikusoké, vállalkozóké, művészeké, tanároké, értelmiségieké. Már felvételin megszűrik, hogy ne kerüljön be cigánygyerek (nem mintha sok jelentkezne), problémás családi hátterű középosztálybeli (pl. elvált szülők gyermekei, árvák) vagy betegek és nagyon szegények (max. annyi amennyinek dísznek oda lehet adni pl. az iskolai alapítvány ösztöndíját).

Így a tanároknak nem sok dolguk van a nebulókkal - egy "elit" hozott anyagból dolgozhatnak. Ha a gimnáziumi tanulmányok elelején magukra hagynák az osztályokat egy teremben összezárva és beadnának nekik pár filmet, könyvet meg próbaérettségi vizsgalapot akkor is ezekből a gyerekekből lennének a jövő orvosai, mérnökei meg jogászai. Tanórák után jó családi környezetbe mennek haza, erős kapcsolati hálót építenek, szinte mindegyik sportol vagy zenélni tanul, különórákra, nyelviskolába is gyakrabban íratják be őket, a jogosítványt is nagyon sokan megszerzik közülük már középiskola végére. Nyilván vagyont is sokkal többet fognak örökölni, jobb lesz az egészségügyi állapotuk, sokaknak még külföldi vendégtanévet is fizetnek a szülők pl. EF-fel.

Nahalka István oktatáskutató pár éve készített egy pedagógiai hozzáadott érték rangsort - vagyis hogy hol tudják a legtöbbet kihozni a tanárok azonos családi hátterű diákokból. Az az évi HVG rangsor top iskoláinak töredéke fért fel rá, amúgy a köz számára viszonylag ismeretlen - persze valójában nagy múltú - vidéki középiskolák adták a lista nagyját: [link]

Magyarán az, hogy az elitgimnáziumban különleges módszerekkel szuperembereket képeznek egy mítosz. Nem több, mint az ócska teleshopos marketingreklámok amire azért van szükség, mert a szülők elhiszik.

2023. jún. 2. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Csak azért érdekelt, mert én most végeztem gimiben és egy kifejezetten gyengus vidéki gimibe jártam.

Annó a felvételim is gyengén sikerült a matek 19 pontos a magyar meg 30 pontos lett, de a közelemben amúgy sem voltak valami jó gimik.

Ennek ellenére próbáltam jól teljesíteni, végig kitűnő voltam és most pár napja lehetett megtekinti az érettségi írásbeli eredményeinket és mindegyik 90+-os lett. (angolból már volt előrehozottam meg szintemelőm is, szóval azzal nem kellet foglalkoznom)

Szóval elgondolkoztam, hogy mivel lettem volna előrébb egy elitgimiben.

2023. jún. 3. 17:00
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Érettségin akkor jelent előnyt egy elit gimi, ha mondjuk jogász szakra akarsz 465+ pontot összekaparni. Az elit gimisek fél kézzel összeszedik. Amúgy a későbbiekben nem fog előnyt jelenteni az egyetemen. Mindenki tiszta lappal indul.
2023. jún. 3. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
24%

A 90+-os érettségi nagyon szép. Ezek közül mennyi az emelt?

Mert ez az alapvető különbség. A legerősebb gimikben 2-3-4 tárgyból emelt szinten tesznek 80-90% fölötti érettségit, ezzel lényegesen nagyobb eséllyel lehet bejutni a legmagasabb pontszámigényű egyetemekre.

Jövőre már egy 100%-os középszintű érettségi csak 67 pontot fog érni a felvételin, ezért felértékelődik az emelt érettségi.

A lányom 4 emeltet tervez, a két idegen nyelv mellett matekból és infóból is emeltre készül, és mindegyikből 85-90 pont körüli eredmény a cél.

2023. jún. 3. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
2: Angol és informatika
2023. jún. 3. 21:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!