Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Milyen mérnöknek tanuljak?

Milyen mérnöknek tanuljak?

Figyelt kérdés

Érettségi előtt állok, úgyhogy ideje lenne végre konkrétan megfogalmazni a továbbtanulási terveimet. Eddig minden évben kitűnő voltam, valamint van egy angol B2-es nyelvvizsgám, és valószínűleg matekból, meg angolból emeltezek.

Legjobban a fizika érdekel, azon belül is a mechanika; a termodinamika valamint a modern fizika annyira nem köt le, bár azokat is értem. A matek, meg az infó egyaránt nagyon jól megy, de külön-külön egyikkel sem szeretnék foglalkozni, inkább ezeknek egy ötvözete lenne az optimális.

Elsősorban a gépészmérnök, mechatronikai mérnök és az épitőmérnök között vacilálok (BME), de eddig nem sikerült dönteni, ezért szeretném mások véleményét, tapasztalatait meghallgatni.

Nem vagyok az a nagy autó (vagy más gép) -rajongó, és a kétkezű munkák sem a kedvenceim, de lényegében mindenféle mérnöki tudomány érdekel. A gépészet nem tudom mennyire "kétkezű", vagy hogy a mechatronika mennyire viszi túlzásba az elektronikát/infót, a mechanikához képest, az építőmérnökről pedig még ennél is kevesebbet tudok.

Nagyon megköszönöm, hogyha válaszolsz, és valamilyen pozitív véleményt, tanácsot tudsz adni, vagy akár a különbségeket be tudod mutatni!



2023. okt. 26. 18:34
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
építőmérnöknek ne
2023. okt. 26. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
96%

Amiket felsorolták azok közül az építőmérnökök megbecsültsége számegyenesen 0, oda csak akkor menj ha nem zavar az alacsony fizetés + sok (fizetetlen) túlóra a munka világában.


Gépészmérnök az utóbbi években lecsúszott, átlagos fizetés érhető el benne, normális fizetés csak akkor ha vezető pozíciót töltesz be.


Mechatronikai mérnök, villamosmérnök és mérnökinformatikus ami pörög jelenleg, jó bérekkel és izgalmas, szerteágazó lehetőségekkel.

2023. okt. 26. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
52%

A felsoroltak helyett vagy egy sima matek szakra mennék, vagy programtervező informatikusnak. Ha pedig mindenképpen szeretnéd, hogy a “mérnök” szó a névjegykártyádon szerepeljen, akkor vagy informatikus mérnök, vagy villamosmérnök a te barátod.


“Nem vagyok az a nagy autó (vagy más gép) -rajongó, és a kétkezű munkák sem a kedvenceim”


Ezzel a gépész- és építészmérnököt ki is ütötted.


Ha pedig a legjobban a fizika érdekel, akkor vagy menj sima fizikusnak (és utána meg adattudósnak), vagy a fentebb már említett villamosmérnöknek.


Lásd mèg: https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__egyeb-kerde..

2023. okt. 26. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Mechatronikai, villamos, informatikai mernökök azok akik jelenleg a legjobban keresnek a mernökök között. Gépész is lehet jó még valami nagy autógyártó multinál, de egyre tobb van belőlük ami miatt kevésbé jó mint a fentebb említett három szak. Az epìtő mérnökit meg egyenesen nem is ajánlom. Nem is egyszerű szak, a bsc is csak 8 félévben hallgatható . Cserébe az épìtőipar kevésbé becsüli meg a mernökeit , sokszor okosba feketén fizet, és hasonlóak. Szép szakma, de az anyagiak és a körülmények nem jók.
2023. okt. 27. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
Épìtőt nem ajánlom
2023. okt. 29. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
54%
Ha tényleg a fizika érdekel a legjobban, én is helyedben a fizikát választanám a BME-n, illetve most indult egy új képzés is fizikus-mérnök néven, érdemes lehet annak is utánanézni.
nov. 19. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Ha napi 8 óra mellett akarsz jó keresetet és szabadidőt is akkor az épìtőmérnökitől menekülj.
nov. 25. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim válasza:
100%

Szia!


Akik ide írtak, elmondhatnák mivel foglalkoznak, miből gondolják ezeket, mert nagyon érdekelne. Én építőmérnökire jártam, abba dolgozom. Jelenleg egy városi cégnél dolgozom, átlagos fizetéssel, viszont amióta itt vagyok a cégnél, azóta talán 3x voltam bent 8 órát, vagy annál többet. Átlagba 7,5 órát vagyok itt, pénteken 4 órát. Neked kell tudni mi fog meg, mi érdekel. Nem mindegy, hogy gépészmérnökként 5 gombot nyomogatsz egész életedben egy gyárban, melegben, nyugodtan vagy kimész építősvezetőnek a szabadba, hidegbe, tűző napra, de változatos környezet, kihívásokkal teli munkanap...stb. A másik, akik azt írják hogy menj informatikusnak, programtervezőnek remélem azzal tisztába van, hogy az első olyan mérnöki szakma/szak lesz, amit a mesterséges intelligencia legyalul a fenébe. Már most se kell átlagos informatikai mérnök, nemhogy átlag alatti. Nyilván, az elkövetkezendő 5-10 évbe még van rá kereslet, viszont feltételezhető, hogy nem ennyi ideig szeretnéd ezt csinálni. Ha megnézed hol volt 10 éve a programozás, informatika és hol van most meglátod, hogy egy zsákutca. Ha nem is veszik el teljesen, de a szükségessége minimális lesz. Amint fentebb leírtam gépészmérnöki monotonitás megtalálható a villamosmérnöki szakba is. Természetesen minden szakba van monoton munkakör, illetve izgalmas, felelősség teljes munkakör is. Építőmérnökként is elmehetsz irodai előkészítőmunkától kezdve, statikuson át, terepi munkát bezárólag megannyi szakirányra. Tudsz szakosodni magas, illetve mély építőnek ahol a munka szinte mindig adott. Keresetre, megbecsülésre én nem is tudok mit írni, akik ezeket írták nem tudom melyik mesekönyvbe olvasták ezeket, de szerintem égessék el.


Példák, hogy ÉN ne csak szavakat írjak, mint az előttem lévők.


#1:. Építőmérnökként végzett szaktársam, Bsc. elvégzése után tervező irodába kezdett dolgozni, mellette kezdte az Msc.t, amit még csinál. Kezdő fizetése (első hónaptól!!!!) 300.000forint volt úgy, hogy munka/projekt végeztével bónuszokat kapnak, amik az éves fizetésük 20-50%-a, ami szerintem nem rossz. Tervez, majd ha kész az Msc, szabadúsóként nekivág a tervezésnek, mint statikus. Így a napi munka, mint mindenhol 8-8,5 óra, ebédszünet függvényében változik. Ha túlórázik, másnap annyival kevesebbet megy be. Persze mindezt home office támogatással, szóval ha akarna, otthonról is dolgozhatna.


#2:. Második példa amit hoztam egy barátom, aki mélyépítésben, azon belül is a kivitelezésben helyezkedett el. Ország szinten jelenlévő cégnél, ahol a kezdő fizetése 350.000 Forint vót, mellé céges autó, korlátolt magánhasználattal ( évi 3.000 km, ami szerintem bőven elég, egy átlagos embernek), ő is minden nagyobb projekt után bónuszt kap. Ő kicsit kevesebbet, 20-30%-a az éves fizunak, de náluk kisebb projektek vannak, szóval relatív többször kap ilyet. Karrier lehetőség itt is adott, ha szintet lép, céges autó korlátlan magánhasználattal, fizuemelés...stb. Neki a munkaköre úgy néz ki, hogy 65%-ban terepen, 35%-ban irodában ténykedik. Rosszabb idő esetén nem jár ki, nem fagy oda az aszfalthoz.


#3:. Következő példa egy olyan srácról szól, aki nagyon merész, én nem csináltam volna, viszont ilyet is lehet építőmérnökként. Átkérette magát levelezőre, majd elkezdett dolgozni a Samsungnál mint építésvezető. Koreai pacákokkal kellett együttesen vezetni az építkezést. Fizetése 800.000 feletti volt, addig amíg a cég nem hagyta fel a projektet. Nem esett azonban kétségbe, kiment a kapcsolatai miatt Kínába tanulni, most egy Kínai cégnél dolgozik itthon, szinten 750-800 ezres fizu körül. Szerintem nem rossz.


Aztán ahogy írtam a végére az én példám. Relatív jók keresek, ahhoz képest mennyi munkát kell beleadjak. 350-400 ezer ügyelet függvényében, azonban simán eltudok emellett menni maszekolni, amivel jócskán meglehet tolni ezt az összeget.


Szerintem szép szak az építőmérnöki és ez sem rosszabb, mint akármelyik másik szakirány. Nyilván itt jobban áttudják verni az embert, mert átlagba nem nagy cégnél tud elhelyezkedni, hanem kisebb vállalkozásoknál akár művezetőnek, akár másnak. Figyelni kell, ilyen egyszerű.


Az egyik volt szaktársam állítása szerint 1 millió forint felett keres, habár ezt nem tudom megerősíteni, viszont ha látnád hogy él, lehet elhinnéd te is.

jan. 22. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
ha nettó, 25 év alattiak?
jan. 22. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim válasza:

A leírt példáim közül csak az első (#1) az, aki 25 évnél fiatalabb, így csak rá érvényes az adókedvezmény.(Itt szóban megvan beszélve, hogyha lejár a kedvezményes időszak, korrigálják rögtön a fizetését.) A többi példában megírt személyekre nem vonatkozik az adókedvezmény.


Ha már ismét írok, akkor azt kifelejtettem az előző válaszból, hogy Dél-Dunántúli régióról beszélek, innen hoztam a példákat, ahol nem 200k+rezsi egy albérlet, mint Pesten ( lehet ott se annyi, nem tudom pontosan) hanem jóval kevesebb.

jan. 22. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!