Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mérnöki / gazdasági szak? Mit...

Mérnöki / gazdasági szak? Mit válasszak?

Figyelt kérdés

Üdv, olvastam már jó pár kérdést ezzel kapcsolatban az oldalon, rengeteg ember véleményével együtt, de örülnék, ha nekem személyre szabottan is tudna valaki segíteni.

Idén vagyok végzős, és egy igencsak hosszú ideje tartó dilemmában vagyok. Kb. egy éve eldöntöttem, hogy egyetemen valamilyen mérnöki szakra szeretnék majd menni, mivel a középiskolai tantárgyak közül a fizika volt számomra a legérdekesebb.

Mostanában viszont egyre jobban gondolkozok rajta, hogy pénzügy-számvitel, alkalmazott közgazdaságtan, ill. vmi hasonló jellegű szakra mennék inkább.

Tudom, ez a mérnökitől elég eltérő irány, de szerintem, ha alapból felvetődött bennem a kérdés, akkor valószínűleg nem vagyok oda teljes mértékben az előbbiért.. Jöhetne nyilván a kérdés, hogy mi érdekel.. csak hát ugye ez az, amire nem tudok egyértelmű választ adni, mert mind a 2 vonz valamilyen szinten, de egyikre se mondanám 100%osan hogy azt választanám.

Előnye a műszakinak, hogy államilag támogatott helyre szinte biztos hogy bekerülnék, az előbb említett gazdasági szakokra nem hinném.. Bár ha muszáj, akkor fizetős is játszik. Elhelyezkedés tekintetében is a mérnöki szakokra adnám a voksom. (iskolák közül csak BME jön számításba, csak ezen belül kb az építészen kívül bármi szóba jöhet)

Gazdaságinak az előnye, hogy az érettségin csak a matekot kéne nagyon jóra megírnom, mivel az angolt már jóra megírtam előrehozottan. Bár ha fizetősben gondolkozok, akkor ez sem számít annyit, illetve ez a hozzáállás sem túl nyerő gondolom. Ezek mellett úgy érzem, talán a gazdasági szakok jobban vonzanak.

Csak itt az, hogy talán. Szóval valaki lenne olyan kedves, és rávilágítana, hogy mi alapján döntsek, ill. milyen szempontokat vegyek (még) figyelembe? Előre is köszönöm.



2012. okt. 24. 17:37
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Hát amelyik jobban tetszik. Szerintem a gazdasági szakokkal is jó az elhelyezkedés bárki-bármit mond, különösen igaz ez a pénzügyesekre, a gazdálkodási és menedzsmentesekre egy msc-vel, illetve a nemzetközi gazdászokra. Ezeknek a gazdasági szakoknak nagy előnye, hogy hangsúlyt fektet a nyelvismeret fejlesztésére, különösen igaz ez a nemzetközi gazdálkodás és a gazd.men. szakra. Elhelyezkedést tekintve azonban a pénzügyön végzetteknek a legjobb, magas kezdőfizetéssel.

A mérnöki szakok hátránya, hogy rengeteg tanulással jár, de valóban jó elhelyezkedést jelent, bár itt is van szerintem 1-2 kivétel, ami elég humbug szak.

2012. nov. 7. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

1. Szerintem a fizetősség ne legyen szempont. A tanulást fogd fel életbefektetésként :-), hogyha jó dologba fektetsz be, az egész életedben prosperálni fog, te pedig egy elégedettebb, sikeresebb, kiteljesedettebb személyiség leszel. Ha nem hitelből mennének a tanulmányaid, mindenképp érdemes elgondolkodni ezen a lehetőségen, ha valóban vonzzanak a gazdasági képzések. Idei őszi felvételinél egyébként tudtommal 0 támogatott gazdasági képzés lesz.


2. Jelenlegi meglátásom szerint jobban számít az érdeklődési kör, mint egy konkrét tárgy szeretete, amelyre te a fizikát hoztad fel. Szerintem ez önmagában akkor releváns, ha nagyon erősen kötődsz hozzá, ha a szabadidőd jelentős részét ezzel töltöd külső motiváció nélkül is, el tudod képzelni az elkövetkező nettó 40 évedet az ezzel való foglalkozással. Egyébként meg csak egy enyhe preferenciát jelöl, ami már inkább érdeklődési körként definiálható. Ha a fizikán kívül nem érdekelnek más mérnöki dolgok, nem szeretsz pl. barkácsolni, nem érdekel, hogyan működnek a gépek, milyen technológiai újítások vannak stb. szerintem nem ajánlott mérnökire menni, bár tudom, ez valahogy úgy működik az esetek jelentős részében, hogy mondjuk jön a család felől a nyomás: fiú => mérnök lesz.


3. Én nem értek egyet azzal, hogy a mérnökök annyival keresettebbek lennének a gazdászoknál. Eléggé területfüggő. IT-ben vannak a legkiemelkedőbb keresetek, és oda is van a legtöbb álláshirdetés, de a többi eléggé egy szinten vagy alatta van a gazdaságis állásoknak kereset és keresettség tekintetében. Keress statisztikákat, pl. már abból is érdekes dolgok derülnek ki, ha egy BME-s többéves tanulmányban megnézed a GTK-s és mondjuk a GépészKaros felméréseket egymással összevetve.


4. Gazdaságira két nyelv felsőfokú ismerete erősen ajánlott, még konkrétabban: szakmai felső, felső, közép (3 nyelvből). Ezzel már befutó lehet az ember.


5. Az jó, hogy be tudod lőni, melyik gazdaságis képzések tetszenek jobban, és nem csak ömleszted, mert bár az alapozás eléggé hasonló, hamar szétválnak a területek. Nehézség szempontjából csökkenően az ajánlott szakok: gazdaságelemző, alkalmazott közgazdaságtan, pénzügy-számvitel. Előfordul, hogy valaki felveszi párhuzamosban a gazdaságinformatikát is. Egyébként azt is ajánlom neked. Amúgy keresettség, kereset a leírt nehézséggel arányos, és persze számít a fokozat is - Phd-vel már elég jó summát kaphatsz, de addig is ki kell húzni valahogy. K-karra mindenesetre elég pengének és szorgalmasnak kell lenned, különben repülsz, vagy válthatsz szakot. Szóval ha nem bízol annyira magadban, én a PSZ-t ajánlom, Corvinuson remekül ki lehet egészíteni a képzést szakkolival, intenzív módszertani programokkal stb.-vel, van, aki a BGF-et mondja topnak e tekintetben, ahhoz nem értek.


Remélem tudtam segíteni, ha van kérdés, szívesen válaszolok.


Üdv,

egy corvinusos diák

2012. nov. 7. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

2.válaszolónak: Valóban, én is hasonlóképp látom, befektetésnek célszerű tekinteni, mi másra költsön az ember ha nem a saját oktatására illetve egészségére.


Már kezdem belátni, hogy igazából csak szeretném, tudat alatt, hogy érdekeljen a műszaki vonulat, mivel amiket említettél, egyik se mozgat meg nagyon. Ha muszáj lenne, tudnék választani, de esetemben nyilván nem így kell gondolkodni. A család felőli nyomás sem áll fent nálam, szerencsémre támogatnák azt, ahova megyek, akármire esne a választásom. (sőt, mivel nem tudok róla, hogy lett volna mérnök a családban, annyira nem is lenne indokolt a hatásgyakorlás a részükről) De már elég sok időt beleöltem a fizikára (érettségire,egyetemre) való felkészülésbe, szóval azt lenne igazából célszerű folytatnom. Csak hát itt jön elő az érdeklődés, ami szerintem a gazdasági vonal felé billenti a mérleget.


Az elhelyezkedés/kereset szempontja is elég fontos, de szerintem egyikkel sem lövök akkorát mellé. Ha sikeresen elvégzek akármilyen korábban említett szakot, szerintem nem lesz problémám ezzel.


Angolból van felsőfokú nyelvvizsgám, németem nagyon alap szinten van, de szerencsére jó a nyelvérzékem, szóval ezzel sem lesz akkora gond, ha az időm majd engedi továbbfejleszteni a tudásomat.


A szakok közül GM-et szinte nem is veszem számításba, mert sok helyen hallottam hogy tömegképzést csinál, és hogy igen könnyű. Az általad említettek közül a gazdaságinformatikus is érdekesen hangzik, még ezen is gondolkozok majd.


Ha szabad kérdeznem, te milyen szakra jársz Corvinuson? Esetleg tudnál mesélni a tapasztalataidról? Tanulás, légkör, tanárok, velük való viszonya a diáknak, ilyesmikre gondolok.

2012. nov. 9. 15:00
 4/9 anonim ***** válasza:
csak a közgáz részhez tudok hozzászólni, ha úgy döntesz, akkor mindenképp a pénzügy számvitel és alkalmazott közgáz(esetleg gazdelemző) között válassz én AK-s vagyok és ha úgy állsz hozzá hogy úgyis mesterre is mész akkor ezek a legjobb alapozók. És messze nem kell annyit tanulni mint egy bme-s mérnöknek, persze ez is kemény, csak látom, hogy pl. gépész barátok mennyit szenvednek.
2012. nov. 9. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

GM-mel sincs baj, ha valaki kellő plusztevékenységet folytat mellette - amire rengeteg lehetőséged van (CEMS, szakkolik, diákszervezetek, kurzusok stb.), elég diverz képzés, sok irányba szakosodhatsz onnét, ami azért nem hátrány, de mint mondtam, oda tényleg be kell dolgoznod magad, de ha az megvan, közép-, felsővezetői álommelók nem kivitelezhetetlenek.


KM-mes vagyok, de vannak ismerőseim innen is, onnan is. A légkör jó, nagyon színes a programpaletta, állandó előadások, kurzuslehetőségek, szabadidős/buliprogramok. Diákok többnyire normálisak, ált. a T-karosokat nem szokták szeretni (még a G-karos tanárok sem :-) ). Tanárok vegyesek, érdemes odafigyelni, hogy jót fogj ki. Egy jó tanár nagyon inspiráló lehet, ha te is belerakod a munkát. Nyilván szemináriumokon ez jobban kicsúcsosodik, de az előadóknál is számít. Az alapórákat én kissé személytelennek mondanám, ezt én spéci élvezem, más meg lehet még igényelné, hogy pátyolgassák. Szakkoliban, TDK-zással lehetőséged van erősebb kapcsolatot kialakítani a tanárokkal, előbbivel elég jelentős kapcsolati tőkét is szerezhetsz, úgyhogy ha nem pesti vagy, mindenképp megfontolandó (de pestiként is be lehet költözni, csak ugye vidékiként alap h koliba mész, akkor meg már jobb valami szakmaiságot támogatóba). Szóval ha valaki kellőképp motivált és aktív, könnyen megtalálja a közegét (ez persze lehet partiarc közeg is, de nem ajánlom, h csak azért gyere ide :-P :-D).


Gazdinfonak megvan az az előnye, hogy ott vannak állami ösztöndíjas helyek, ahová reális pontszámmal be lehet kerülni. Mondjuk a lányarány is kicsit jobb, mint egy BME-VIK-en :-).

2012. nov. 9. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Tanuláshoz annyit, hogy nem árt ha csurog felülről is az info (felsőbb évesek bölcsességei), hogy hogy érdemes súlyozni a dolgokat, felvenni a vizsgákat, tárgyakat. Javaslom az operatív tantervek átnyálazását, ott a linkek odamutatnak a tárgyak leírására is, úgyhogy be tudod lőni, nagyjából mit tanul az ember egyes szakokon.
2012. nov. 9. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! Egyébként nekem elsőre az AK/pénzügy&számvitel tetszett meg, előbbit Corvinuson jelölném meg elsőként, bár olyat is olvastam, hogy hiába volt a BCE régen a Közgáz egyetem, már eléggé földhöz ragadtak, és pl. az Eltén messze jobb ez a képzés. Igaz lehet ez?

A közösség tekintetében csak annyit, hogy igazából nem célom a 0-24 bulizás, de azért nem szeretnék egy túl kocka közeget, ott szerintem megbolondulnék egy idő után.. :)

Valaki említette a szakok nehézségét, örülök hogy max. egy gépész szintjén vannak, szóval nincs nagy differencia gazd/műszaki között ilyen szempontból :)

2012. nov. 9. 22:46
 8/9 anonim ***** válasza:
Van benne igazság, olvass utána az ELTECON történetének.
2012. nov. 10. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
eltecon a nyerő szerintem ha AK-ra mész, de ott nagyon keményen megnyomják, szerintem ott a legnehezebb elvégezni, a legszínvonalasabb is, általánosságban is elmondható hogy az AK a legnehezebb közgáz szak, gazdelemző mellett.
2012. nov. 10. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!