Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Politológia. Mit csinál egy...

Politológia. Mit csinál egy politológus? Mit tanul az egyetemen? Egyáltalán kit nevezünk politológusnak?

Figyelt kérdés

2013. jan. 8. 18:33
 1/6 A kérdező kommentje:

Megpróbáltam összeszedni a fontosabb dolgokat:


Kezdjük az elején: Ki/mi a politológus és mit csinál?

A választ itt tlálod: [link]


A politológus az politikus és a politikus az politológus? NEM, NEM ÉS NEM!


Ezen a szakon a történelem ismerete nagyon fontos, de ha inkább csak a történelem érdekel, a politika nem annyia és az eseményeket sem nagyon követed, akkor ne ezt válaszd. Előny, ha gazdaságból is képben vagy és látod a gazdaság és a politika egymásra gyakorolt hatását.

Utóbbi nem fontos, de mindenképp előny.


Miket tanulnak egy politológia szakon?

Államelmélet, Filozófia, Szociológia, Politológia, Közgazdaságtan, Európán kívüli világ történelme a XX.században, Magyar politikatörténet, Európa történelme a XX században, Legitimáció és legitimációs elméletek, Nemzet, faj etnikum, Összehasonlító politka, Jogi alaptan, Jogrendszerek világa, Alkotmányjog, Alkotmánybíráskodás, Pártok és pártrendszerek, Európai integráció története, Politika pszichológia, statisztika ilyesmik.


Politológia szakra ma már legalább egy emelt szintű érettségi kell.


Elhelyezkedési lehetőségek:

[link]


Ilyen végzettséggel nem könnyű elhelyezkedni, de nagyon érdekes szak. Meg kell próbálni kihozni a legtöbbet: Nem csak egyetemen/főiskolán foglalkozni a témával, rengeteg szakirodalmat olvasni, elemzéseket stb. és folyamatosan követni az eseményeket, keresni az összefüggéseket.

Itthon az a legnagyobb probléma, hogy a politikakultúra a béka feneke alatt van. AZ emberek egy része -tudatlanságból kifolyólag- lenézi az ilyen végzettséget vegy nem úgy tekint rá, mint ahogyan kéne. Ez főképpen a rezignált felfogásukból következik.


POLITICAL CAPITAL egyik elemzése:

[link]



Mások írták:


"[...]Tehát a rövid válasz: nincs túlképzés, hanem éppen az, hogy kevés a jól képzett. A képzések elméletileg jól vannak összerakva, jó irányba fejlesztik a tantervi hálót is, de kevesen szánnak rá erőt, hogy amíg lehet, addig ki is képezzék magukat[...]



"Nagyon nem mindegy, hogy ki mivel tölti el az egyetemi éveket. Aki nagyon lelkiismeretes és mindent elolvas, mindent megtanul - még mindig nem tett eleget. Onnan kell elindulni, hogy a mindent elolvasni és megtanulni, az a kiindulópont, egyféle minimum. Arra rá kell építeni speciális szakismereteket.

Szerintem az elemzéshez szükséges szakismeretek közül a statisztika, az ahhoz kapcsolódó informatikai ismeretek, a különböző (kvantitatív és kvalitatív) kutatási technikák beható ismerete elengedhetetlen. Kell rendelkezni megfelelő történelmi ismeretekkel és itt nem középiskolás összefoglalókra gondolok. A pszichológia és a szociálpszichológia és a társadalompolitikai alapokat nem lehet mellékesnek tekinteni.

És akkor még: közgazdasági alapok, íráskészség, nagyon jó vitakészség.

Ezekkel lehet elérni, hogy amikor az ember kezébe kerül egy anyag, akkor minimum jó kérdéseket tud feltenni, nem ül fel divatos szólamoknak.

Nos, ezeken felül kell legyen valamilyen szakterület, aminek az ember iszonyat alapos ismerője (pl.: oktatás, egyházi kérdés, települések gazdálkodása, stb.).

Ha az ember ezeket már eleve fel tudja mutatni, akkor be tud kerülni olyan szakértői csoportba dolgozni, ahol egyáltalán esélyt adnak neki.

Most már nagyjából egyértelműnek látszik, hogy politológusként dolgozom. Mi például állandó emberhiánnyal küszködünk. Olyan van, hogy valamelyik "nagy ember" elküldi az ismerősének a gyerekét, hogy vegyük fel, ha megfelel, mert most diplomázott. Ilyenkor adunk nekik három anyagot és azt kérjük, hogy készítsen mindegyikre egy-egy elemzést. Nem tudok pontos számokat mondani, de a többség felül a politikai szólamoknak és megpróbál azokhoz igazodni. Ilyenkor a "jó kapcsolatok" ellenére sem tudjuk felvenni, mivel alapfeladat ellátására sem képes. A kapcsolatok itt abban segítenek, hogy megnyitják az ajtót, de kevés ahhoz, hogy az embert befogadják (viszont elmehet politikusnak, oda nem kell szakmai nívó... és sajnos ez igaz).

Ha ezen a szűrőn átmegy, akkor kap egy témát és arra kérjük, hogy ott helyben mondja el milyen beszédet készítene, ha A, B vagy C helyzetben kellene a miniszternek elmondania. Ezen is elvéreznek.

Tehát ez egy olyan szakterület, amihez magas szintű szakismeret kell, ha valaki labdához akar érni. Ilyen szintű szakismeret azonban nem szedhető össze csak a tananyag elsajátításával.

Egyébként akik megfelelnek, azok hamar tovább lépnek. Kevesen bírják elviselni azt, ahogy a komoly elemzői munkájuk eredményét semmibe veszik. Mindegyik oldalon, ez nem pártállás kérdése. Sajnos olyan a magyarországi politikus, hogy nem a racionalitás vezeti és nagy mellénnyel mer buta dolgokat mondani."



"Három dolog szerintem az, amit előre tudni kell:

1. mit csinál a politológus?

2. hol akarod tanulni?

3. mit kell tenni, hogy megélj belőle?


Az én válaszaim:

1. elsősorban elemző, döntéseket előkészítő feladata van. Sok csoporttársam akart polITIKUS lenni és nagyot csalódott.

2. Amit én javaslok, először szociológusnak tanulj. Akkor van időd ismerkedni a társadalomtudományokkal és eldöntheted, hogy akarsz-e valóban politológus lenni vagy inkább más érdekel. Különösen azért írom ezt, mert ha a történelem érdekel, akkor szinte biztosan lesz vonzóbb terület, mint a politológia.

3. Amit az egyetemi képzéseken tanítanak, azok az alapok. Ha azt kitűnően tudod, akkor az sajnos nem elég. Kell legyen szakterületed, amihez nagyon értesz. Hihetetlen pengének kell lenni 1 területen belül és akkor egyenes utad van a legjobb munkákhoz is.


Nekem az a véleményem erről a szakmáról, hogy aránylag sokan elvégezték, de kevesen vannak, akik valóban alkalmasak rá. Ahogy írtam, az egyetemi tananyag az alap, de arra olyan sok mindent kell építeni - és ezt kevesen teszik meg.


Ami jó benne: ha te is ész vagy, el tudsz helyezkedni és normális pénzt kapsz.

Ami nagy hátrány: sok a lüke ember, akikkel ki kell jönni a munka közben. Sokszor árral szemben kell haladni. Nagyon nehéz időszakokban lelkileg is egyben kell maradni. Például amikor mindenki, aki nem ért hozzá, megpróbálja bebizonyítani, hogy tévedsz.

Másik nehézség, hogy sokszor extra gyorsan kell hiteles képet alkotni a valóságról. Ha ugyanazon az egy helyen dolgozol, hajlamos lehetsz a megrendelőhöz igazodni. Ezt le kell gyűrni magadban."



"Azért írtam erről,mert van a környezetemben politológus.

Azért mert Ön el sem tudja képzelni,hogy mit csinál egy

ilyen szakember attól neki nagyon magas (lehet) a jövedelme.

Angliában a legmagasabbak a fizetéseik Európában. /közmédia,hircsatorna-kommentátor,kormányszervek,minisztérium

alapítványokba dolgoznak/

Évi kereset:30-40000 Font körül mozog minimum!"

2013. jan. 8. 18:35
 2/6 anonim válasza:
100%
Xd
2017. nov. 8. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Te most a sajat kerdesedre valaszoltal?
2018. nov. 29. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Ööö oké....
2019. aug. 15. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Jaj sírok😂K.
2020. jún. 17. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Ja, és persze azt hívják meg véleményezni a tv-be, aki hallgatólagosan tudja, hogy mit kell mondani…
2022. jún. 12. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!