Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Emelt kémiázom és bioszozom....

Emelt kémiázom és bioszozom. Milyen hatásos módszerek vannak biológia tanuláshoz? Hogy tudnám a sok könyvből összerakni ami kell?

Figyelt kérdés

Biológiából nagyon sok könyvem van. Ezeket mind elolvasni sem lenne kis teljesítmény. Mégis hogyan tanuljam meg mindet?

Valami bevált módszer érdekelne, ami segíthet a sok fogalom, ábra megértésében és elsajátításában.

Először gondoltam, hogy átolvasgatom a könyveket egy-egy témakörből, eközben kijegytetelem a fogalmakat, esetleg címszavakban leírom a lényeget, és később már csak ezeket kell értelmezni és megtanulni. Azonban ha megtalálom az információt és esetleg értem is, pár hét múlva már nem biztos hogy képes leszek ugyanolyan jól felidézni a tanultakat. FOGALMAK nyilván kellenek, ahhoz hogy fogalmunk legyen valamiről, ahhoz fogalmakat kell tudni értelmezni, tudni. Tehát az első fontos dolog a fogalomgyűjtés.

A másik fontos a már említett címszavas jegyzet készítése témakörönként.


Ezután kipróbáltam egy másik módszert. Leírtam a követelményrendszerből az adott témakörhöz az információkat, fogtam egy papírt és ömlesztve írtam ki a lényeget SAJÁT, ÉRTHETŐBB MEGFOGALMAZÁSBAN, (de a SZAKSZAVAKAT HASZNÁLVA) esszé formájában. A lényeget kiemeltem. Ez már jobbnak bizonyult az előző módszerhez képest és talán ennél is maradok. Ebben sincsenek benne az ábrák stb, de azt oda lehet illeszteni az esszé végére. Számítógépen ez könnyen megoldható.

Még mindig gondolkozom, hogy milyen jobb módszerekkel tudnám jól megtanulni a bioszt.


Valaki valamilyen tanácsot tudni adni hogy mégis hogy lenne érdemes HATÉKONYAN, GYORSAN megtanulni ami kell emelt bioszra?


2013. jan. 14. 14:33
 1/3 anonim ***** válasza:

Húha, mintha csak magamat olvastam volna :) én összeírtam magamnak egy rendszert, mert szintén nagyon sok kötetem van, de nem véletlenül.

Tehát először is januárban veszem át a panemsulis sejtbioszt, növényeket és állatokat, februárban az embert, márciusban ökológia.

Mindegyik hónap végén csinálok 1-1 feladatot a Sebőknés esszés könyvből.

Közben mindennap elolvasok 1-1 fejezetet a Mozaikos és Lénárdos könyvből. Ez azért jó, mert mindkettőben nagyon jó ábrák vannak.

Áprilisban jön az ismétlés. Első héten sejtbiosz panemsuliból, Sebőknéből és Havas Thyrából, második héten növények, állatok szintén ezekből, 3. héten ember és végül ökológia. Mindegyik hét végén 1 érettségi feladatsor.

Emellett (mert még mindig nincs vége :D) a tanuló társammal hetente többször összeülünk csinálni a nagy zöld feladatgyűjteményt :D előre kijelölt feladatokat csinálunk (sorrendben haladunk a könyvben) és óra előtt is átlapozom a Mozaikos könyvben az adott témát. Szóval nem unatkozom... mielőtt valaki rákérdezne, ezeknek a könyveknek a nagy része vagy könyvtári vagy más forrásból beszerzett, csak egy-kettőért fizettem.


Ami nálam még nagyon bevált tanulásilag: cetlizés. Ez majd pont érettségi előtt lesz majd. A lényege, hogy nagyon kis fejezetek kiírok cetlikre, pl a szív felépítése és ingerképző rendszere, összehajtogatom őket, kosárba teszem és úgy huzigálok belőlük, mondjuk kettőt, hármat egy nap. A részt még 1x átolvasom pl a Sebőknés könyvből (ebben az esetben nyilván érdemes olyan címeket adni a cetliknek, melyek a Sebőknésben is vannak), aztán magamtól felmondom. Ez azért jó, mert először is nem elfogultságból tanulsz, a véletlen műve, hogy mely részeket nézed még át, másrészről bennem ilyenkor mindig van egy kis izgalom, hogy vajon mi lesz :D illetőleg amiatt sem kell aggódnod, hogy valami nagyon utált témát húzol, mert annyira kis részt takar egy-egy alcím, hogy most azt az 1-2 oldalt át lehet nézni. Huhh, hát én így csinálom, de nyilván kinek mi válik be. Nekem fontos a fokozatosság, fontos, hogy többféleképpen elolvassam ugyanazt és a gyakorlás is nagyon fontos. Plusz az is, hogy nem egyedül tanulok, mert így kialakul egy természetes versenyszellem, és automatikusan is leülök tanulni, ha kell, ha nem.

2013. jan. 14. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Hát először is: ne akarj minden könyvet megtanulni. Válassz ki egyet, ami szerinted a legjobb (a legtöbb infót tartalmazza, a megérthetőbb, a legrészletesebb), és abból tanulj! A követelményrendszer szerint haladj, és ha vmit nem találsz meg abban a könyvben, csak akkor vedd elő a többit!!

Ugyanis ha egyszerre 15 könyvből akarsz tanulni, akkor totál káosz lesz a végeredmény.

A jegyzetelgetés nem rossz, én is szeretek jegyzeteket írni, de NE esszé formában írd le.

Ugyanis akkor akarva-akaratlanul szó szerint akarod majd megtanulni, és ha nem megy, akkor totál ki fogsz akadni.

Egy vázlatot írj (ami lehet részletes is akár), de ne esszét! Tanulni is lényegesen könnyebb lesz így, mintha esszé formájában írnád le.

Próbálj meg ábrákat is rajzolni ahol lehet, az sokat segít a memorizálásban. És használj több színt, az szintén jó, ha vizuális típus vagy.


A következő fontos dolog a gyakorlás. Hiába tanulod meg elölről-hátulról az anyagot, ha nem tudod alkalmazni. És sokszor azt látom, hogy az a legnagyobb gond a diákoknál, hogy nem tudják alkalmazni azt, amit megtanultak.

Mert bizony az emelt érettségin sosem úgy fognak rákérdezni a dolgokra, ahogy a könyvben van.


Szóval ha megtanultál egy nagyobb anyagrészt, akkor keress feladatokat hozzá, és oldd meg. Van egy rakás feladatgyűjtemény, de a neten is lehet találni jó párat.

Na meg persze az előző érettségik fent vannak a neten, azokat is oldd meg!

2013. jan. 14. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Második vagyok.

Azt még elfelejtettem, hogy ha kiválasztottad a könyvet, amiből tanulni akarsz, de vmit nem találsz meg benne, akkor keresd meg a másik könyvben, és írd fel ilyen kis post-it-re (kis ragasztós papírlapocska).

Szépen ráírod a kiegészítést és beragasztod az elsőszámú könyvbe.

De ilyen kis post-it-eket csinálhatsz akár minden fejezethez. A főbb pontokat felírod rá, és odaragasztod a fejezet elejére vagy végére.

2013. jan. 14. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!