Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Csak szerintem igazságtalan...

Csak szerintem igazságtalan az egyetemek "szociális támogatás" rendszere?

Figyelt kérdés

Ugye megszűnt a lakhatási támogatás és helyette van a szoctám, amit kategóriákban adnak. Pl. a nagycsaládosok automatikusan kapnak elsős támogatást (közel 60e), plusz havonta a hallgatói normatíva 20%-át (kb. 24e).


Amikor még gimis voltam, mint elvált szülő egyke gyereke, én is kaptam tankönyvtámogatást, stb, de most erre semmit. Azt mondták, anyukámnak éppen lehet másik pasija! Azért ez kedves, így érdeklődni a magánügyek iránt?

Ja, külön kategória a \'félárva\', tehát ha tudnám, hogy apám már nem él, kapnék támogatást, így viszont, hogy 18 éve felém se néz, nem... (Nem kívánom a halálát, csak kb. ugyanannyit foglalkozik velem, segít nekem, mintha nem élne, tehát nem értem a különvételt.)

Kollégiumot harmadik éve nem kapok, mert túl közel (95 km) lakom az iskolához, ill. anyum fizetése, ami szerintem egy átlagos összeg, CSAK 2 felé oszlik, így magas az egy főre eső kereset. 40-50-ezres albérletet viszont nem tudjuk kifizetni, így járhatok be, ami napi 4-5 óra buszozás...

Persze a 3 vagy többgyerekesek mindenféle keresetigazolás nélkül kapják az összes lehető támogatást; több ismerősöm is van, akinek apuka-anyuka orvos, saját lakása van, 60 km-re lakik, de mégis jogosult a 24e-s támogatásra plusz a kollégiumra is, csak mert 2 kisebb tesója van, attól függetlenül, hogy a család bevétele közelíti az 1M-t/hó...


Természetesen nem a tényleg rászoruló nagycsaládosoktól sajnálom a pénzt, hanem azoktól, akik nem szorulnának rá, mégis kapják, a hozzám hasonló helyzetűek pedig semmit.


Csak én érzem ezt igazságtalannak?

21/L


2009. szept. 4. 08:44
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
igazad van szerintem is
2009. szept. 4. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Igazad van. Nem is értem ki az, aki azt mondja, hogy anyukádnak éppen lehet másik pasija is, mellette meg ugye le van írva, hogy anyukád X fizetése kétfelé osztódik. Ezzel az illető legalábbis saját magának mond ellent. Arról nem is beszélve, hogy a támogatást talán nem az alapján kéne adni, hogy mit feltételezünk valakiről, hanem hogy mik a tények. Hasonló helyzetben voltam kb 10 éve, szintén elvált szülők gyereke vagyok, apám 0, azaz 0 forinttal támogatott (speciel kisebb koromban letagadta, hogy a gyereke vagyok, de ez egy más ügy). Akkoriban még volt szoc.támnál olyan lehetőség, hogy a szölő egyedül nevel, erre viszonylag sok szoc. pontot kaptam.

A másik a 95km. Ki az az állat, aki azt állítja, hogy az közel van??? Melyik suli ez? Én Győrbe jártam (akkor még SZIF), ott 50km volt a határ a koleszhoz.

2009. szept. 4. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

A suli Pesten van, és pontrendszer alapján vesznek fel a kollégiumba. A 95 km-re konkrétan 3 pontot adnak, elvált szülőre 7-et, ill. kategóriánként a jövedelemre, max 15 pontot - ezt akkor ha 35e/fő. Ha a 70e-t meghaladja, akkor 0.


Általában kb. 25 pontom szokott lenni, és 30 alatt esélytelen bejutni.

2009. szept. 4. 09:21
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Dehogynem igazságtalan, teljesen egyetértek veled. Én is elvált szülők gyereke vagyok, de a kolihoz illetve bármilyen más pénzbeli támogatáshoz én is túl "gazdag" vagyok. Anyukám pedagógus, de mivel nálunk is 2 felé oszlik a jövedelem, így meghaladja az egy főre eső havi jövedelmet a támogatási határ. Ja és persze a kolifelvételi eljárás során azt se érdekelt senkit, hogy 220 km-re lakom a sulitól. Az szokott kolit, jelentős szoctámot kapni, akiknek vállalkozók a szülei, és maguk döntenek arról, mennyi jövedelemre jelentik be magukat. Persze papíron minimálbéren vannak, ezért van, hogy a kis milliomos vállalkozócsetemeték megkapják a legjobb kolihelyeket és havi akár 40 e ft is befolyik nekik szociális támogatások alapján. Persze ezek röhögnek a markukba, a pénzt meg elisszák. Anyukám, mint állami apparátusban dolgozó, közfeladatot ellátó személy nem teheti meg, hogy bejelenti magát nulljövedelemre, mert nála fentről szabják meg ezt. Tényleg nagyon bosszantó, de tenni nem lehet semmit, ilyen rohadt igazságtalan ez az egész. Ebben az országban bármit meg lehet csinálni, szabadon lopnak, csalnak, hazudnak, mivel felelősségre senkit nem vonnak.

23 L

2009. szept. 4. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Utolsóval teljesen egyetértek, nálunk is ez van; sajnos olyan irreális feltételeket szabnak meg, amiket csak csalással lehet teljesíteni (+ ellenőrizetlen kategóriák, pl. nagycsaládosság). :(

2009. szept. 4. 09:48
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Szegeden is ez van. Én nem kívánom senkinek ,hogy meghaljon az apja , de mennyivel volt nekem jobb aki 18 évig egy alkoholistával éltem , majd hálisten anyuék elváltak és azóta színét se láttam. Én egy forintot nem kapok pedig a félárva kapja az államtól is az árvasági juttatást. Tehát duplán kap pénzt, én semmit. A nagycsaládosról meg annyit, hogy aki bevállal 3 vagy több gyereket az 1, nyilván van miből nevelni őket azért vállalta, 2, ha meg hülye , akkor ne támogassa már az állam a hülyeségégét. Ugyanígy nem értek egyet a felvételinél sem a hátrányos helyzettel , akinek 8 általánost végzettek a szülei automatikusan megkapja azt az 50 pontot amit én egy felsőfokú nyelvvizsgával, és őt veszik fel adott esetben nem engem. Pedig azt kéne nézni ,hogy ki okosabb és kész, mivel voltam én jobb helyzetben azzal ,hogy anyámnak ugyan diplomája van , de éjjel-nappal dolgozott és alig láttam, apámat meg inkább hagyjuk. A kismamák plusz pontját szintén nem értem, miért kap több észt ,mert szült egy gyereket? Ahhoz nem kell okosnak lenni, más kell hozzá. Akkor mire fel kap érte plusz 50 pontot. Igazságtalan igen ,de ez van , állambácsi sosem ezen a földön élt.
2009. szept. 4. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Igazad van. Igazatok van. Nekem élnek a szüleim, és házasságban vannak. Én is, bátyám is egyetemen tanulunk, és mi se olyan messze, 60 kmre lakunk az egyetemtől, ám mégis macerás lenne a bejárás (vonat, utána busz, ami óránként jár). Tehát nekünk is maradt az albérlet vagy a koli. Na most: koliba egyikünket sem vették fel, mivel "közel" lakunk (egyébként légtávban nézik a távolságot a meghatározáshoz), és a szüleim keresete sem minimálbérre van bejelentve, mert nem tehetjük meg, de egyikőjük sem keres 70, illetve 80 ezer forintnál többet havonta. Családi pótlék nincs... Szociális támogatásról pedig ne is álmodjunk, szerintem odabent ahol bírálják ezeket kiröhögnek... Áh, nagyon nehéz, én is látom, de szüleim érzik ezt rettenetesen. És mennyi ismerősünk van, és persze mindenki tud ilyet a környezetében hogy munkanélkülire van bejelentve az anyuka (de ő feketén varrónő, szép kis summa be is jön neki belőle) kapja a munkanélkülit, az apuka vállalkozó, minimálbérre bejelentve (ő pedig emellett mással is üzletel), és hoppá! a gyerekük be is került koliba, plusz kap egy rakat szoctámot havonta.

Szobatársam esete: 46 ezer ft szoctámot kapott havonta, mert 5en testvérek. A bökkenő: "csak" 2 testvére él vele, otthon. Jó mi? :S

Nagy kalap f.s ez a rendszer! valahogy az emberek körmére kellene nézni, valamilyen törvényeket kellene hozni ezügyben, kiskapuk nélkül!

Ki mondja hogy a 2 gyerekes családoknak jobb a megélhetése mint a 3 gyerekeseknek? Mert mi se gimiben, se áltsuliban egy gramm könyvtámogatást nem kaptunk, sőt mi fizettük ki a 3 gyerekesek könyveit, és sorolhatnám. Miért számít már a 3 gyerekes család nagycsaládnak? a 2gyerekes nem az? Nekik könnyebb? Szerintem nem gyermek alapján kellene meghatározni a támogatást, hanem fizetés alapján, tiszta sor lenne.. De amíg ide(vagy egy jobb szintre) jut az ország, mi már nyugdíjasok leszünk, és ne fogunk nyugdíjt kapni.

Tehát: mi is fizethetjük ki a havi 50 ezer albérletet bátyámnak és nekem, plusz nekünk bérlet, vonatpénz, szüleimnek bérlet a buszra(mert kocsink sincs), és még nem is ettünk. Kicsit felhúztam most magam ezen a helyzeten, ne haragudjatok, ki kellett írnom.

20 L

2009. szept. 4. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

ez a rendszer a nagycsaládosokat támogatja. több ismerősöm van, akiknek hatalmas lakásuk/külön házuk van, és telefonon kommunikálnak az emeletek közt, szóval egész jó anyagi körülmények között élnek, és mivel több gyerek van, kapják a támogatást. én egy 30 nm-es görénylyukban lakom, és kizárólag apám nyugdíjából meg kis kiegészítő keresetéből élünk 3-an, egy szerencsétlen mosógépre nem tellett még soha, nemhogy esetleg egy kis felújításra, de mivel egyke vagyok és közel lakom, buktam a támogatást.

szar az egész.

19/L

2009. szept. 4. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

5. válaszoló: ti hogy bírjátok kifizetni az albérletet ennyi pénzből? :S

Én is laktam fél évig albérletben, de akkor a könyvekre, kajára alig jutott valami... Most inkább vállalom a bejárást, mert enni mégiscsak kell.

(Dolgozni csak nyáron tudok, mert 2 szakos vagyok.)

2009. szept. 4. 10:49
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
5.válaszoló vagyok: Mivel erre az évre nem kaptunk kolit, ettől a hónaptól ki fog derülni hogyan fog működni a pénzbeosztás. Amúgy is nagyon nagyon beosztjuk a pénzt, tényleg ami a legszükségesebb azt vesszük meg, és nem a legmárkásabbat. Néha nagyszüleim segítenek pár ezer forinttal, főleg nekem és bátyámnak, vasárnap mikor visszamegyünk, ad valamennyi pénzt. Biztos vagyok benne hogy a lehető legjobban spórolni fogunk a rezsin, de fürödni, fűteni, meg enni kell, tehát azon nem nagyon tudunk, csak módjával. Biztos hogy nem fogunk mindennap kínait enni, hanem veszünk konzervet, kiflit, zsemlét, vajat, ilyesmi olcsó dolgokat, és majd csinálunk főtt ételt, aminek nem túl drága az alapanyaga (mákos tészta, lecsó, ilyesmi). És a ruhákat tuiból vesszük, de nem néz ki a családunk szakadtnak:)
2009. szept. 4. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!