Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Most adom le a szakdogám,...

Most adom le a szakdogám, ugye nem plágium? Lsd. Alább

Figyelt kérdés
olyan szakdoga témám van hogy lényegében csak angol nyelvű cikkekből forrásokból tudok információt meríteni, magyar nyelvű egyáltalán nincs. szoval, mikor ezeket az angol nyelvű anyagokat fordítgatom, és írom a szakdogát, és vmit szó szerint ugy írok le mondjuk ahogy lefordítottam-már ha jól fordítok- az ugye nem számít plagizálásnak.....lehet ostoba kérdés....de inkább itt teszem fel mint a témavezetőmnek

2013. okt. 16. 14:59
 1/6 anonim ***** válasza:
58%

Dehogynem.

Schmitt Pál "törzsanyagnak" hívja, rendes emberek plágiumnak.

Lefordíthatsz 1-2 bekezdést szó szerint, és idézőjelbe teheted, az korrekt. De ha már oldalakat fordítasz le, az nem.

2013. okt. 16. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
köszi.értem, csak míg magyar nyelvű anyagnál könnyű átfogalmazni, addig angol nyelvűnél hogy a csudába csináljam....ha mondjuk öt félekképpen is írom le amit fordítottam is mondhatják hogy plágium hisz a mondat az angol nyelvű eredetihez vezet, nekünk gazdagabb a szókincsünk...vagy a szórendet változtassam meg...hogyan kéne leellenőriznem hogy amit leírok nem szerepelt e már más írásban ugyanígy...ha én magyarul írom le és angol a forrás...így akár rám is kenhetik hogy plagizáltam....vagy csak tulreagálom?
2013. okt. 16. 15:42
 3/6 anonim ***** válasza:
29%
Szerintem teljesen félreérted a szakdolgozat jellegét. Ha elolvasol valamit, átfogalmazod, megváltoztatod a szórendet, attól még ugyanolyan plágium marad, hisz azt írod le, amit valaki más talált ki, más írt le. A szakdolgozat nem olló-ragasztó-másolás dolga, hanem eredeti gondolatot kéne tartalmaznia. Mások munkáira lehet támaszkodni, idézni, de amíg csak az a probléma, hogy fogalmazd át, addig az nem a te munkád.
2013. okt. 16. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
az én témán egy irodalmi áttekintés....nyílván nem összeollózni akarom hanem a fordításaimbol egy egységes következetes dolgot összerakni, de nem kutató munkát kaptam....hanem a meglévő forrásokból ...mikor mi hogyan miképp történt...de ez az eddig leírtakra kéne támaszkodnom...amigy bioszos vok...nem saját kísérletet kaptam....irodalmaznom kellett
2013. okt. 16. 15:51
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Már nem azért, de ha nem veszel át más művekből, akkor hogy fog összeállni az irodalmi áttekintés rész? Erre van a hivatkozás, a forráslista a dolgozat végén, és vagy szó szerint idézel, ekkor idézőjelet használva, vagy átfogalmazod-összehasonlítod-stb., ekkor csak utána zárójelben a forrást feltünteted. Ez nem plágium. Ezt mindenki így csinálja, hisz itt nem arról van szó, hogy a szomszédja dolgozatát fordítja, hanem különböző források felhasználásával írja meg ő saját maga a szakdoliját. Nincs olyan ember, aki saját kútfőből ír meg egy ilyet, pláne mivel a végén összefoglal-következtet, így összehasonlítja a saját eredményeit a szakirodalmi eredményekkel.

De az eredeti kérdésre válaszolva: nem plágium, ha feltünteted a forrást.

2013. okt. 16. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Mivel nem szó szerint idézel ebben az esetben, le kell írnod a végére, hogy az x. fejezeteket xy gondolatai alapján fogalmaztam meg, aki ebben és ebben a könyvben írta le angolul. Vagy valami hasonló.

Néhány mondatot amit máshonnak veszel, kezd így "Ahogy a xz könyvben is írják..." "Kovács Béla szívsebész szerint..." stb.

Nem plágium ha jelzed a forrást, viszont figyelj arra hogy x% (mindenhol más) saját munka kell hogy legyen! Nyilván meg kell ismerned a szakirodalmat a témádból, de saját gondolatoknak is kell benne lenni! Nálunk 20% saját, 80% átfogalmazásos ollózás.

2013. okt. 17. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!